Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Dobry, zdrowy i komfortowo ciepły sen zapewniają kołdry i poduszki wypełnione naturalnym puchem gęsim, które mają nie tylko wiele zalet wpływających na jakość snu, ale i są estetyczne oraz mogą nam służyć przez wiele lat – 10 i więcej!
embed

Naturalny puch gęsi wypełniający kołdry i poduszki to majstersztyk matki natury. Zatrzymuje ciepło naszego ciała, ale nie powoduje przegrzania. Puch jest niezwykle lekki i przewiewny, co dodatkowo poprawia jego właściwości termoizolacyjne. Szybko i sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci i jest niezwykle sprężysty. Jak te cechy puchu wpływają na komfort nocnego wypoczynku? Przede wszystkim pod kołdrą puchową nie będzie nam ani za ciepło, ani za zimno – dlatego sprawdzi się ona także latem np. kołdry letnie są szyte z zastosowaniem zimnego szwu, który wzmacnia efekt przewiewności. Puch nie pozwoli nam się przegrzać, a tym samym spocić. Kołdra całoroczna lub zimowa z kolei mogą nam pozwolić na oszczędności – w sypialni wystarczy 17-18 stopni, czyli nie musimy jej ogrzewać, jak inne pomieszczenia, aby idealnie wypocząć. A ponadto kołdra puchowa jest lekka i puszysta, co przekłada się na przyjemność płynącą ze spania pod nią. Sen jest naturalną potrzebą naszego ciała i umysłu. Długość i jakość snu wpływa na niemal wszystkie nasze działania – począwszy od dobrego samopoczucia z rana, poprzez zwiększoną koncentrację i bezpieczną jazdę samochodem, efektywną naukę i pracę, a skończywszy na pozytywnym nastawieniu, energii do działania.

Notte AmoreNotte Amore 

Puchowe wyroby pościelowe – na co warto zwrócić uwagę?   

Po pierwsze należy wiedzieć, ile puchu znajduje się w kołdrze – im więcej tym lepiej! I tak na przykład produkty Notte zawierają od 90% (Notte Amore), do 100% puchu gęsiego w kołdrze Notte Luna, czy ekskluzywnej jedwabnej kolekcji Notte Dolce (www.notte.pl). Przy marce Notte warto wspomnieć, że jest ona produkowana w Polsce z puchu pozyskiwanego w naszym kraju, a jej producentem jest firma Animex – europejski lider wśród eksporterów puchu gęsiego na cały świat!

Kolejną sprawą jest tkanina, która otula puch – powinna ona być naturalna i wysokiej jakości, np. bawełna (100%), satyna bawełniana (100%), czy jedwab. To połączenie naturalnego puchu i wysokiej jakości tkanin stanowi gwarancję harmonijnego nocnego wypoczynku. Dla poszukujących jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań godne polecenia są tkaniny z włókna botanicznego np. tencelu – przykładem takich puchowych wyrobów pościelowych jest polska marka Tree&Goose (www.treeandgoose.pl). Wszystkie wyroby puchowe wymagają stosowania odpowiednich tkanin, które nie pozwalają puchowi wydostawać się na zewnątrz kołdry lub poduszki. Tkanina puchoszczelna jest wykonana we właściwym, czyli odpowiednio gęstym splocie. Taka budowa wysokiej jakości naturalnych tkanin to puchoszczelna bariera dla wypełnienia, która jednak pozwala na przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.    

Notte DolceNotte Dolce 

Wybierając kołdrę z puchowym wypełnieniem warto sprawdzić jaką sprężystość ma puch, którym została ona wypełniona. Jest to jeden z podstawowych parametrów podawanych na wyrobach puchowych najwyższej klasy – w produktach o przeciętnej jakości parametr ten jest pomijany. Siła wypełnienia podawana jest w jednostkach cu.in. Im wyższa wartość, tym puch jest bardziej sprężysty, wysokiej jakości, co z kolei przekłada się na komfort użytkowania kołdry. We wspominanych wyrobach pościelowych Notte oraz Tree&Goose sprężystość puchu wynosi od 700 cu.in do 850 cu.in.

Warto zwrócić również uwagę na wagę kołdry, gdyż prawdziwa puchowa kołdra jest super lekka. Na przekład letnia wersja kołdry o wymiarze 160/200 cm waży około 300 gramów, a całoroczna zaledwie pół kilograma. Nieco cięższe są kołdry puchowe zimowe, których waga w podanym powyżej wymiarze wynosi około kilograma. Pamiętajmy zatem, że waga prawdziwej kołdry puchowej, to waga piórkowa!

Notte LunaNotte Luna 

Z poduszkami sprawa wygląda nieco inaczej głównie dlatego, że pełnią one inną rolę podczas snu. W ich przypadku warto wybierać poduchy trzykomorowe, gdzie komora zewnętrzna posiada min. 90% puchu gęsiego, a komora wewnętrzna jest wypełniona półpuchem ze sprężystymi wysokiej jakości piórkami. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze środkowa komora zawierająca półpuch odpowiada za utrzymanie prawidłowej wysokości, a tym samym kształtu poduszki. Natomiast komory zewnętrzne poduszki wypełnione puchem gęsim dosłownie tulą nas do snu. Puch znajdujący się w komorach zewnętrznych daje poczucie miękkości, która zapewnia optymalne ułożenie głowy. Co równie ważne dobrej jakości puch cechujący się wysoką sprężystością idealnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb osoby śpiącej.

I na koniec: czystość puchu. Puch o czystości 1000 mm daje gwarancję, że jest krystalicznie czysty, dzięki czemu może być bezpiecznie użytkowany. Czystość puchu określa się oceniając stopień zmętnienia wody – najwyższy standard czystości puchu to 1000 mm. Pamiętajmy, że nowy czysty puch, to gwarancja najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa.

Notte LunaNotte Luna 

Certyfikowane puchowe wyroby pościelowe, czyli jakie?

Ważnymi certyfikatami potwierdzającymi jakość wyrobów pościelowych są OEKO-TEX Standard 100 Class I oraz certyfikat NOMITE. Ten pierwszy potwierdza bezpieczeństwo dla zdrowia oraz brak substancji szkodliwych, a wyroby certyfikowane w ten sposób są przeznaczone nawet dla dzieci. Z kolei certyfikat NOMITE przyznawany jest tylko wyrobom pościelowym, które spełniają najwyższe normy higieniczne. Certyfikat ten jest gwarancją, że dany wyrób jest odpowiedni dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego, a producenci są zobowiązani do stosowania najlepszych tkanin, które blokują namnażanie się roztoczy.

Czy kołdrę puchową można prać? 

Jest kilka ważnych zasad dotyczących dbania o kołdrę puchową, których przestrzeganie pozwoli nam na jej wieloletnie użytkowanie – 10, 15, a nawet więcej lat. Po pierwsze każdego ranka po przebudzeniu należy roztrzepać kołdrę. Kołdrę puchową zaleca się prać co 2-3 lata. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować silnych detergentów, które mogą uszkodzić delikatny puch, czy nawet pozbawić kołdry naturalnej puszystości. Pranie kołdry puchowej jest dozwolone w delikatnych środkach piorących przy niskiej temperaturze. Jeśli jednak kołdra po prostu się nie mieści w pralce, to korzystajmy z profesjonalnych pralni, które właściwie zadbają o jej czyszczenie. Z kolei sami zadbajmy o systematyczne wietrzenie kołdry – najlepiej w parostopniowym mrozie, a latem nie wietrzmy jej w pełnym słońcu. Kołdrę z puchu należy także od czasu do czasu porządnie wytrzepać. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie kołdry letniej i zimowej. Taki układ pozwoli nam na użytkowanie kołdry w granicach 20 lat, ale pamiętając, że należy zarówno o jedną, jak i o drugą, dbać.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.