Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żyjemy w ciągłym biegu, starając się pogodzić życie prywatne z zawodowym. Silimy się, by spiąć każdy dzień. Jesteśmy coraz bardziej zestresowani, a przez to sfrustrowani. Tęsknimy do chwil, gdy wyjeżdżamy i spędzamy czas na łonie natury. Nie bez powodu.

Kontakt z naturą, pomaga wyciszyć gonitwę myśli, a przez to poukładać sobie wiele spraw. Badania naukowe potwierdzają, że podczas kontaktu z naturą spada poziom stresu. Zieleń odpręża, uspokaja, daje ukojenie. Przyczynia się do poprawy nastroju, spaja więzi. Aby korzystać z jej dobrodziejstw, wcale nie trzeba wyjeżdżać z miasta i przemierzać ciągnących się kilometrami szlaków – wystarczy odkryć outdoor za rogiem: wybrać się do pobliskiego parku, odkryć aleję drzew w sąsiedztwie domu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Tylko 20 minut dziennie

Nawet krótki spacer wśród drzew przyniesie zaskakujące efekty. Każda aktywność fizyczna, zwłaszcza podejmowana na świeżym powietrzu, to korzyści dla zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu, by cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać chorobom niezakaźnym, takimi jak udar, cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie czy zawał serca. Umożliwia utrzymywanie zdrowej masy ciała. Do tego może poprawić zdrowie psychiczne, jakość życia i samopoczucie. Wystarczy więc poświęcić nieco ponad 20 minut dziennie, by odkryć zdrowotne korzyści z podejmowania aktywności.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Kolejny szczyt do zdobycia? Najbliższa górka

Jak zacząć korzystać z outdooru? Choćby przy okazji. Warto odkryć nowe ścieżki do szkoły, pracy, sklepu, które wiodą przez tereny zielone: parki, skwery, alejki. Można wysiąść kilka przystanków wcześniej w drodze do pracy, a resztę drogi pokonać pieszo, starając się, by zahaczała o park czy inną zieloną alejkę. Dobrze zaplanować też podobną drogę powrotną. Spacer do pracy wśród terenów zielonych doda energii na cały dzień, a z powrotem – pozwoli oczyścić umysł, zostawić za sobą problemy zawodowe, zregenerować umysł i ciało. Pomysłów na odkrywanie outdooru za rogiem jest wiele. W weekend można zorganizować piknik na łące, zaplanować wycieczkę i zdobyć najbliższy szczyt – nawet jeśli to tylko niewielka górka w parku. Odkrywanie outdooru w takiej formie nie wymaga wielkich przygotowań, nakładów czasowych czy pieniężnych. Wystarczy chcieć!

Zaproś bliskich na spacer

Korzystanie z dobrodziejstw outdooru jest dla wszystkich. Na spacer można się wybrać samemu, można zaprosić bliskich czy przyjaciół i wspólnie dzielić doświadczenie z przebywania na łonie natury. To doskonale spaja więzy, ale też motywuje. Umawiając się z kimś na spacer, trudniej zrezygnować z podjętych planów. Wspólne przechadzki można wieńczyć piknikiem, podczas którego dobrze zaplanować aktywne spędzanie czasu: grę w badmintona, piłkę nożną, siatkówkę albo rzucanie frisbee. To pozwoli czerpać jeszcze większe korzyści z przebywania w outdoorze. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

By szło się wygodniej

Spacery smakują lepiej w wygodnym obuwiu. Do odkrycia outdooru za rogiem zachęca marka Merrell, producent obuwia nie tylko hikingowego, do biegów w terenie, ale i wpisującego się w krajobraz miejski. Obuwie marki Merrell wyróżnia się jakością, konstrukcją zaprojektowaną z dbałością o najmniejszy detal i innowacyjnymi technologiami, które podnoszą komfort noszenia. Przede wszystkim obuwie Merrell motywuje do spacerowania po miejskich, zielonych zakamarkach. Merrell zachęca do ich odkrywania także poprzez swoją obecność na Olsztyn Green Festival. To wydarzenie to najlepszy przykład tego, że piękne miejsca i natura często są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy je tylko odkryć.

Więcej informacji na stronie www.merrell.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.