Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność organizmu, zwiększa odporność i, co ważne, bardziej niż jakikolwiek inny czynnik przyczynia się do wydłużenia i podniesienia jakości życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że osoby, które nie podejmują aktywności fizycznej, są o 20-30 proc. bardziej narażone na ryzyko zgonu niż osoby aktywne. Ruch jest wiodącym czynnikiem zmniejszającym ryzyko chorób układu krążenia i chorób metabolicznych, m.in. cukrzycy i zawałów serca, pomaga też utrzymać zgrabną sylwetkę.

WHO definiuje aktywność fizyczną jako każdy ruch, zaliczając do tego choćby niedługi spacer z domu do pracy, podkreślając, że każda aktywność, zarówno umiarkowana, jak i intensywna, poprawia stan zdrowia. Czas więc odstawić na bok wymówki i zacząć zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Oto pięć wskazówek, by w prosty sposób zwiększyć swoją codzienną aktywność.

Odkryj outdoor za rogiem

Aby rozruszać ciało, wcale nie trzeba planować dalekiej wyprawy, przemierzać pieszych szlaków czy wchodzić w głąb lasu. Wystarczy wyjść z domu, rozejrzeć się dookoła, a okaże się, że miejsc do spacerowania i przebywania w outdoorze nie brakuje. Może to być sąsiedni park albo alejka drzew między osiedlami. Nawet niewielki teren zielony pozwoli jeszcze bardziej odczuć korzyści z ruchu. Natura działa kojąco na skołatane nerwy, pozwala oderwać myśli od codziennych spraw, ale też na wiele kwestii spojrzeć z dystansu. Spacer po parku można połączyć z piknikiem na kocu, położyć się na nim, zamknąć oczy i uspokoić myśli.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Przetrzyj nowy szlak. Z domu do pracy

Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, które z codziennie pokonywanych samochodem czy komunikacją miejską odcinków da się przejść pieszo. Być może uda się przetrzeć nowy szlak z domu do pracy, a może poznać nowe zakamarki w drodze do sklepu. Jeśli do pracy mamy daleko, zawsze można spróbować wysiąść kilka przystanków wcześniej i pokonać część trasy na piechotę, zwłaszcza, jeśli prowadzi przez park, skwer czy zadrzewioną alejkę. Pozwoli to lepiej przygotować się do dnia pełnego wyzwań, uspokoić myśli, nabrać dystansu. Taki spacer warto powtarzać też po pracy, by w drodze do domu zostawić za sobą wszystkie zawodowe sprawy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Outdoor smakuje lepiej w parze

Do spacerów w bliskiej okolicy potrzebne są tylko chęci. Jeśli motywacja jest zbyt mała, warto zachęcić do wyjścia z domu znajomych lub rodzinę. Wspólne spacerowanie to okazja do ciekawych rozmów, ale i zacieśniania więzi. Można zorganizować wspólne pikniki, wziąć do parku piłkę albo paletki do badmintona. Efektem ubocznym będzie poprawa nastroju. Wspólne dzielenie doświadczeń z przebywania na łonie natury przyniesie zaskakujące efekty i szybko wejdzie w nawyk.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Pomyśl o zdrowiu

Dobrą motywacją są dane. A te nie napawają optymizmem. Z danych WHO wynika, że gdyby globalna populacja była bardziej aktywna, można by uniknąć nawet 5 milionów zgonów rocznie! Aktywność fizyczna przyczynia się do zapobiegania i leczenia chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca. Zmniejsza objawy depresji i lęku, poprawia umiejętność myślenia, uczenia się i oceny. Pomaga również zapobiegać nadciśnieniu. Żadna wymówka nie jest wystarczająco dobra, by nie wyjść na spacer. Tym bardziej, że tę aktywność praktykować może każdy, niezależnie od kondycji, stanu zdrowia czy wieku. To w pełni bezpieczna forma ruchu dla wszystkich.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Kup odpowiednie obuwie, by pozbyć się wymówek

Dobrą motywacją do wyjścia z domu może być zakup odpowiedniego obuwia. W ofercie firmy Merrell, producenta obuwia outdoorowego, można znaleźć obuwie do hikingubiegów terenowych i miejskie, które posiadają zaawansowane rozwiązania technologiczne. Dobrze dobrane buty podniosą komfort podczas aktywności, będą też przypomnieniem postanowienia o podejmowaniu codziennych aktywności i łatwiej będzie wyjść z domu. Wygoda, jaką oferują nowe buty, sprawia, że spacerowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Marka Merrell zachęca do odkrywania outdooru, który znajduje się blisko nas. Przypomina o tym choćby poprzez obecność na Olsztyn Green Festival. To doskonały przykład tego, że piękne miejsca i natura często są na wyciągnięcie ręki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.