Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wyspani działamy lepiej – nasze „baterie" są pełne, a organizm wypoczęty. Czujemy się szczęśliwsi i łatwiej radzimy sobie z przeciwnościami.

Notte AmoreNotte Amore 

Ważny wpływ na jakość snu ma miejsce, w którym śpimy, oraz to pod czym śpimy. Niewygodny materac czy źle dobrana poduszka mogą sprawić, że rano obudzimy się obolali i niewyspani. Dlatego dobry materac to podstawa. Kolejnym istotnym elementem zdrowego snu jest kołdra i poduszka. Ta druga powinna być dopasowana do naszych indywidualnych i anatomicznych potrzeb. Natomiast kołdra powinna nam zapewniać komfort w postaci odpowiedniej wentylacji oraz właściwej temperatury, aby uniknąć przegrzewania się.

Pod czym śpią Polacy?

Z badań wynika, że około 70% z nas zasypia pod syntetycznymi kołdrami, które kuszą nas ceną. Większość tanich poliestrowych kołder sprawia, że śpimy w nieprzepuszczającej powietrze otulinie – skóra nie oddycha, a tym samym ma tendencję do pocenia się. Z kolei 15% Polaków, nie wie, jaką ma kołdrę. Sporą grupę, bo niemal 20%, stanowią osoby, które zdecydowanie wybierają kołdry puchowe posiadające gwarancję jakości puchu oraz jego trwałości (właściwie czyszczona i wietrzona kołdra puchowa jest z nami długie lata – 10 i więcej).

Notte DolceNotte Dolce 

Poszukiwacze naturalnych i ekologicznych wyrobów kupują wypełnione puchem gęsim kołdry i poduszki w sklepach dedykowanych klasowym wyrobom pościelowym. Takich sklepów nie brakuje na polskim rynku, a w dobie powszechnej cyfryzacji można je wygodnie kupić także w sklepach internetowych. Warto zapamiętać, że nawet te droższe kołdry poliestrowe ustępują pod względem wagi i komfortu kołdrom z wypełnieniem puchowym.  Najczęściej kupujemy osobno kołdrę i poduszkę, co pokazuje, że produkty o niższej jakości czy sztuczne mają różną żywotność. A decyzjami zakupowymi w tej kategorii produktów rządzą oczywiście kobiety – ponad 70% z pań samodzielnie wybiera wyposażenie sypialni.   

Przewodnik po puchowych wyrobach – co warto wiedzieć?  

embed

Po pierwsze należy wiedzieć, ile puchu gęsiego znajduje się w kołdrze – na przykład produkty sygnowane logo Notte zawierają od 90% (Notte Amore), do 100% puchu gęsiego w kołdrze Notte Luna czy ekskluzywnej kolekcji Notte Dolce. Przy marce Notte warto wspomnieć, że jest ona produkowana w Polsce z puchu pozyskiwanego w naszym kraju. Co ciekawe firma ta jest europejskim liderem wśród eksporterów puchu gęsiego do… Japonii. Nasz polski puch gęsi jest jednym z najbardziej pożądanych przez bardzo wymagających japońskich konsumentów.

Kolejną sprawą jest materiał, który otula puch. Także powinien być wyrobem jakościowym, np. satyną bawełnianą (100%), batystem bawełnianym (100%) lub szlachetnym jedwabiem. To połączenie naturalnego puchu i materiału stanowi gwarancję komfortu w postaci odpowiedniej wentylacji, a co za tym idzie, utrzymania stałej temperatury ciała bez uczucia przegrzania. Pod taką kołdrą nie odczujemy pocenia się, gdyż nie zatrzymuje ona wilgoci. Przy czym istotna jest także temperatura panująca w sypialni – optymalna wynosi 18°C. I niech Was nie zaskoczy waga kołdry, jest to waga piórkowa. Puch obok wielu zalet ma niewielką wagę, a dzięki jego budowie kołdry puchowe mogą być używane przez cały rok.

Notte LunaNotte Luna 

W kontekście kołder puchowych warto także sprawdzić, jaką mają sprężystość. Jest to jeden z podstawowych parametrów podawanych na wyrobach najwyższej klasy – w produktach o przeciętnej jakości parametr jest pomijany ze względu na użycie mało sprężystego puchu. Siła wypełnienia podawana jest w jednostkach cu.in – im wyższa wartość, tym puch jest bardziej sprężysty. We wspominanych już wcześniej wyrobach pościelowych Notte sprężystość puchu waha się od 700 cu.in do 850 cu.in. i jest jedną z najwyższych na polskim rynku.

Notte LunaNotte Luna 

Z poduszkami sprawa wygląda nieco inaczej, głównie dlatego, że pełnią one inną rolę podczas snu. W ich przypadku szukajmy poduch trzykomorowych, gdzie komora zewnętrzna posiada min. 90% puchu gęsiego, a komora wewnętrzna jest wypełniona w przeważającej części sprężystymi jakościowymi piórami. Ostatnią kwestią jest wielkość poduszki, która powinna być dostosowana do naszego łóżka, ale tutaj mamy całą gamę rozmiarów i każdy znajdzie idealny dla siebie wymiar.

Puch nie uczula…

Bardzo ważną informacją jest również ta, że puch nie uczula, więc na puchową kołdrę mogą pozwolić sobie również alergicy. Przykładem specjalistycznych wyrobów pościelowych dla alergików jest marka Yessen, której kołdry i poduszki są wykonane z opracowanej w japońskim laboratorium tkaniny, która stanowi barierę redukującą zagrożenie ze strony roztoczy kurzu domowego. Dzięki zastosowaniu specjalnych mikrowłókien barierowość przeciwko roztoczom oraz ich odchodom osiąga niemal 100%. Przy czym tkanina jest przyjemna dla skóry i wpływa na komfort snu, regulując wilgoć i zapewniając przewiewność.

Czy kołdrę puchową można prać? 

Jest kilka ważnych zasad dotyczących dbania o kołdrę puchową, których przestrzeganie pozwoli nam na jej wieloletnie użytkowanie – 10, 15, a nawet więcej lat. Po pierwsze każdego ranka po wstaniu z łóżka należy roztrzepać kołdrę. A co zaleca Notte w temacie prania i wietrzenia? Jeśli chodzi o pranie kołdry puchowej, to powinno się to robić średnio co 2-3 lata. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować silnych detergentów, które mogą uszkodzić delikatny puch, czy nawet pozbawić kołdry naturalnej puszystości.

Notte AmoreNotte Amore 

Pranie kołdry puchowej jest dozwolone, nawet w pralce, ale w delikatnych środkach piorących przy niskiej temperaturze. Jeśli jednak kołdra po prostu się nie mieści w pralce, to korzystajmy z profesjonalnych pralni, które właściwie zadbają o czyszczenie naszej kołdry. Z kolei sami zadbajmy o systematyczne wietrzenie kołdry – najlepiej w parostopniowym mrozie, a latem nie wietrzmy jej w pełnym słońcu. Kołdrę z puchu należy także od czasu do czasu porządnie wytrzepać. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie kołdry letniej i zimowej. Taki układ pozwoli nam na użytkowanie kołdry w granicach 20 lat, ale pamiętając, że należy zarówno o jedną, jak i o drugą, dbać.

Puchoszczelność? Czystość? Certyfikacja?

Wszystkie wyroby puchowe wymagają stosowania odpowiednich tkanin, które nie pozwalają puchowi wydostawać się na zewnątrz. Tkanina musi zatem być wykonana we właściwym, czyli odpowiednio gęstym splocie. Czystość puchu określa się natomiast, oceniając stopień zmętnienia wody – najwyższy standard puchu to 1000 mm. Puch klasyfikuje się także pod względem procentowej zawartości innych składników niż puch, takich jak drobne pióra. Od ilości tych ostatnich zależy, czy dany puch zaliczymy do klasy I, II czy III. Puch klasy I gwarantuje wysoką jakość oraz trwałość.

Notte DolceNotte Dolce 

Najważniejszymi certyfikatami potwierdzającymi jakość puchu, a tym samym wyrobu pościelowego są Oeko-Tex Standard 100 oraz certyfikat NOMITE. Ten pierwszy przyznawany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych. Potwierdza on, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i nie zawiera substancji szkodliwych. Certyfikat NOMITE z kolei przyznawany jest tylko wyrobom pościelowym, które spełniają najwyższe normy higieniczne. Certyfikat ten jest gwarancją, że dany wyrób jest odpowiedni dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego, a producenci są zobowiązani do stosowania najlepszych tkanin, które blokują namnażanie się roztoczy.

Dobra pościel, ale odpowiedzialnie

Jakość Notte jest wynikiem zwracania szczególnej uwagi na dobrostan polskich gęsi. Bez ich dobrych warunków życia, a także pieczołowitego dbania o zdrowie i dobre odżywanie nie byłoby puchu, którym możemy wypełnić naszą pościel. Za jakość i bezpieczeństwo naszej produkcji odpowiadają nie tylko rygorystyczne przepisy prawa krajowego i unijnego, ale także wewnętrzny zespół ekspertów. Dbanie o każdy etap produkcji pozwala nam oferować Naszym Klientom kołdry i poduszki najwyższej jakości – dodaje Maciej Sosenko z Notte. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj±ce reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o ksi±żkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.