Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szwajcarskie klasztory przyjmują gości od stuleci, oferują pobyty krótkie (nawet od jednego dnia) i dłuższe (do pół roku), z jednej strony na współczesnych warunkach, bo z łazienką i z internetem, z drugiej – zupełnie inne niż w hotelu. Goście uczestniczą w codziennej rutynie braci i sióstr, jedzą z nimi, pracują i medytują, a ponieważ klasztory zwykle znajdują się w spokojnych miejscach z dala od tłoku – odwiedzający chłoną widoki i spacerują. 

Najstarszym i najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w kraju, w którym od wieków zatrzymują się pątnicy idący Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela, jest klasztor Benedyktynów z Czarną Madonną w Einsiedeln. Na tym malowniczym odludziu w otoczeniu postrzępionych szczytów pierwszy pustelnik zamieszkał w IX wieku. Dzisiejszy kompleks to barokowe budowle z pięknymi fasadami; w kościele pod sklepieniem z freskami jest kapliczka z czarnego marmuru z XV-wieczną figurką Czarnej Madonny. Około 50 braci żyje zgodnie z regułą Benedyktynów - jak wygląda ich dzień ze szczegółami można sprawdzić na stronie klasztoru. Goście (tylko mężczyźni) uczestniczą w posiłkach i modlitwach, pozostały czas spędzają, jak chcą – okolica jest świetna na wędrówki (400 km tras), rowery (250 km), zimą na biegówki. 

Klasztor Benedyktynów z Czarną Madonną w Einsiedeln/ materiał promocyjny partneraKlasztor Benedyktynów z Czarną Madonną w Einsiedeln/ materiał promocyjny partnera 

Najbardziej znanym szwajcarskim klasztorem przyjmującym gości jest wpisany na listę UNESCO klasztor św. Jana w Müstair. Powstał w VIII w. w pięknej dolinie w Gryzonii, prawdopodobnie na polecenie cesarza Karola Wielkiego i dziś jest jednym z nielicznych zabytków z czasów Karolingów. Wrażenie robią zwłaszcza 1200-letnie freski: imponujące, świetnie zachowane malowidła przedstawiające sceny z życia Jezusa, św. Jana i sąd ostateczny. Goście tutejszego pensjonatu mają je na wyciągnięcie ręki w pakiecie z widokami na dolinę z okna. Zakonnice pozwalają też zwiedzić wieżę Plantaturm z 960 r., posiłki przygotowują z upraw z własnego ogrodu i serwują je w XVIII-wiecznej sali, można z nimi medytować albo rozmawiać o duchowości. 

Klasztor św. Jana w Müstair/ materiał promocyjny partneraKlasztor św. Jana w Müstair/ materiał promocyjny partnera 

Gości – wszystkich wyznań - przyjmuje również klasztor Kapucynów w Rapperswil w kantonie St. Gallen. W tej oazie spokoju na półwyspie nad Jeziorem Zuryskim na stałe mieszka dziewięciu mnichów i dwie zakonnice. Mały dom pielgrzymów (tylko dla kobiet, na razie przyjęcia zawieszone z powodu pandemii) funkcjonuje także w Abbaye de la Fille-Dieu w Romont w okolicach Fryburga. Jest to jedno z najstarszych opactw cysterskich zamieszkałe nieprzerwanie od 1268 r. 

Klasztor Kapucynów w Rapperswil/ materiał promocyjny partneraKlasztor Kapucynów w Rapperswil/ materiał promocyjny partnera Adrian Müller

W Szwajcarii można też zamieszkać – i wyciszyć się - w dawnych klasztorach przerobionych na hotele. To na przykład Propstei Wislikofen na terenie byłego klasztoru Benedyktynów położony kilka kilometrów od termalnych źródeł w Bad Zurzach, otoczony zielonymi winnicami Kartause Ittingen w Warth niedaleko Jeziora Czterech Kantonów czy Klosterhotel St. Petersinsel na Wyspie św. Piotra

Klosterhotel St. Petersinsel/ materiał promocyjny partneraKlosterhotel St. Petersinsel/ materiał promocyjny partnera Andre Meier / Switzerland Tourism

Jan Jakub Rousseau, wspominając pobyt na niej, napisał: „Nigdzie indziej nie czułem się tak prawdziwie szczęśliwy, jak na Wyspie św. Piotra pośrodku jeziora Biel". Dziś jest to faktycznie półwysep, na który można dotrzeć pieszo z Erlach. Brak ruchu kołowego, cisza i spokój, a na gości hotelu powstałego w XII-wiecznym klasztorze zamiast minibarów i telewizorów czekają w pokojach owoce. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.