Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Rodzinny kosmos” – gra planszowa dla całej rodziny

Oddajemy w wasze ręce mapę wszechświata relacji i zapraszamy do gry. Znajdziecie w niej konkretne propozycje wspólnych lub indywidualnych aktywności, które pomogą wam z czułością rozpocząć rozmowę na ważne tematy, na które często nie mamy czasu w pędzącym świecie, na wsłuchanie się w to, co jest dla dzieci i dla was ważne. Chcecie zaprzyjaźnić się ze złością, zapoznać z empatią albo spojrzeć w oczy radości? Proste, ciekawe ćwiczenia, które pomogą dzieciom (ale i dorosłym) poznać świat emocji i wartości, którymi kierujemy się w życiu.

Zapraszamy was w podróż po kosmosie waszych relacji i emocji.

Gra dołączona jest do dzisiejszego wydania „Gazety Wyborczej”. Możecie ją również samodzielnie wydrukować.

Oddaj dziecku głos – pomysł na wspólne popołudnie

Wielu rodziców zachodzi w głowę, jak sprawić dziecku przyjemność z okazji jego święta. Na długiej liście pomysłów znajdziemy pewnie: wymarzoną zabawkę, przeróżne smakołyki, wyjście do zoo i szereg innych atrakcji. A może tak podejść do tematu inaczej? Oddajmy dziecku głos. Niech to ono zdecyduje, jak chciałoby spędzić z nami ten czas. To okazja, żeby to święto było rzeczywiście świętem waszego dziecka. Może zaskoczy was jakimś pomysłem? Może okaże się, że – prócz miłych dodatków, którymi na pewno będą prezenty – wasze dziecko po prostu potrzebuje pobyć z wami (a nie obok was), pójść na spacer do lasu, a może obejrzeć z wami ulubiony film. To, że będzie mogło na to popołudnie ustalić samodzielnie zasady, wybrać miejsce i czas, tylko przyczyni się do tego, że będzie miało poczucie, że mu ufacie i że to, czego potrzebuje, jest dla was naprawdę ważne.

Rozmowa i jeszcze raz rozmowa – 20 wskazówek od dzieci

Wróćcie myślami do czasów waszego dzieciństwa. Jakie mieliście relacje z rodzicami, czy z wami rozmawiano, czy czuliście się wysłuchani. Przypomnijcie sobie wszystkie odbyte i nieodbyte rozmowy. A teraz pomyślcie, co w związku z tym chcielibyście dać swoim dzieciom. Czas poświęcony na rozmowę to inwestycja, której rezultatem będzie poczucie bliskości, zaufanie, otwartość, ale też przekonanie waszego dziecka, że jest osobą ważną, wyjątkową i wartościową dla najważniejszych dla niej ludzi – dla was, rodziców i opiekunów. Dlaczego znalezienie czasu na rozmowę z dzieckiem jest tak ważne, a kiedy jest na nią dobry moment, przeczytacie w artykule prof. Kingi Kuszak pt. „Nie spiesz się – porozmawiaj”.

Rozmawiajcie ze swoim dzieckiem tak często, jak to możliwe. Pytajcie o marzenia, potrzeby, o ważne sprawy. Słuchajcie uważnie, towarzyszcie dziecku w opowiadanej historii. Niech czuje się kochane, słyszane, rozumiane. Dzielcie się z nim także swoimi doświadczeniami, historiami z dzieciństwa, ważnymi momentami w życiu. Niech to będą rozmowy, które budują poczucie własnej wartości, dodają zapału, wiary w siebie.

Przygotowaliśmy dla was listę 20 wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, rozmawiając z dzieckiem.

Wasze rytuały

Rytuały porządkują nasze życie i nadają mu szczególny sens. Tych rytuałów jest i może być wiele. W każdym dniu można znaleźć czas na świąteczną chwilę, której elementem będzie ważny dla nas rytuał spotykania się i prowadzenia rozmowy. Oczywiście wygospodarowanie czasu, znalezienie siły, zapału wymaga nakładu energii, ale warto spróbować. Takie stałe wydarzenie, szczególnie jeśli zaplanowane wspólnie z dzieckiem, daje poczucie, że mamy na co czekać. Może wspólny posiłek, niedzielny spacer, wspólny seans filmowy raz w miesiącu, wieczorna rozmowa...? Lista zależy od was!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.