Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tata Kwiatkowski nie przepada za robieniem zakupów, za to jest mistrzem w robieniu  spaghetti. Mama zawsze wie, co trzeba kupić do jedzenia, ale niestety jej grzanki są zawsze przypalone. Tak między nami, jej kotlety też nie należą do najlepszych. A tak szczerze, mama po prostu nie ma talentu do gotowania. Na szczęście starsza córka państwa Kwiatkowskich od jakiegoś czasu interesuje się tajską kuchnią i raczy rodzinę przepysznymi daniami. Młodszy syn jest niejadkiem i każdy z rodziny stara się przygotować dla niego coś smacznego, co akurat będzie miał ochotę zjeść. W ten sposób nikt z Kwiatkowskich nigdy nie chodzi głodny i każdy czuje się potrzebny. Mama robi zakupy, córka i tata gotują, a najmłodszy Kwiatuszek motywuje ich do działania.   

Coś wyjątkowego

W każdej rodzinie każdy ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Trzeba tylko to znaleźć, nazwać i zgrać z innymi członkami. W ten sposób powstaje silna drużyna - rodzina. A tym, co was scala jeszcze mocniej, są uczucia. Miłość, wsparcie, zaangażowanie - to najlepszy emocjonalny klej waszej rodziny.  

Moje i wspólne

Narysujcie lub napiszcie na kartkach, co lubicie robić, czym się interesujecie, co wam dobrze wychodzi. Niech będzie tego jak najwięcej. Następnie zaznaczcie te rzeczy, które macie wspólne. Możecie zakreślić je tym samym kolorem.   

Zwróćcie uwagę na to, co macie razem, kiedy zsumujecie wszystko to, co zapisaliście lub narysowaliście na swoich kartkach. Razem możemy osiągnąć lepsze rezultaty, niż działając samemu, bo uzupełniamy się nawzajem, wspólnie wiemy więcej niż w pojedynkę. Dzięki temu możemy wypracować lepsze rozwiązania.  

Herb naszej rodziny  

Zaprojektujcie herb waszej rodziny. Zastanówcie się wspólnie, jaki symbol lub symbole na nim umieścić. Spróbujcie stworzyć herb, który będzie dodawał wam odwagi. Zacznijcie od naradzenia się, a następnie narysujcie wymyślony przez was herb. Pamiętajcie, aby zadbać o to, by każdy z was miał swój udział w jego tworzeniu. Umieśćcie go w widocznym miejscu, np. przy wejściu, aby każdy, kto was odwiedzi, zobaczył symbole, które wybraliście, czyli to, co określa was jako rodzinę. 

Jak okazujemy miłość naszym bliskim  

Zastanówcie się, w jaki sposób można okazywać miłość swoim bliskim. Zaproponuj dzieciom, by pomyślały o codziennych sytuacjach oraz przypomniały sobie chwile, w których było im smutno, kiedy wydarzyło się coś, co sprawiło im przykrość, ale też kiedy było im wesoło, np. cieszyły się ze swojego sukcesu.  

Porozmawiajcie o tym, dlaczego tak ważne jest okazywanie sobie miłości i wsparcia. Odnieście się do konkretnych sytuacji, w których wasze wsparcie i miłość były im potrzebne lub dla nich ważne. Pokieruj rozmową tak, by nie skupiać się wyłącznie na smutnych sytuacjach, ale też na tych wesołych. Jak wspaniale jest móc dzielić swoją radość z bliskimi! Szczególną uwagę poświęć sprawom codziennym, które często przemykają niezauważone, a jednak są bardzo ważne, bo stanowią trzon naszego życia.  

Ważne słowa  

Narysuj lub wydrukuj diagram z ukrytymi wyrazami. Poszukajcie i zaznaczcie wyrazy, które odnoszą się do rodziny, budowania atmosfery miłości i czułości. Wyrazy do wyszukania to: rodzina, szczęście, miłość, troska i uśmiech. Możesz też zaproponować swój diagram z innymi ważnymi słowami, które odnoszą się do tematu rodziny i rodzinnego ciepła np.: kocham, dziękuję, przepraszam, proszę, dbam. 

Następny artykuł z cyklu #zostańwdomu #czasnarelacje będzie o poznawaniu siebie w rodzinie i wspólnym spędzaniu czasu.

Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół działu edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM. Dostępne są bezpłatnie na stronie: Kulczykfoundation.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.