Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Każda rodzina jest do siebie podobna, a jednocześnie pięknie wyjątkowa. Zastanawialiście się, co sprawia, że tak się dzieje? To nasze małe zwyczaje, tradycje, wspólne chwile i wspomnienia sprawiają, że czujemy się jedyni w swoim rodzaju, niesamowici i wyjątkowi. Dlatego warto o nich pamiętać i je celebrować.  

Rodzinne skarby 

Tym, co pomoże wam jeszcze bardziej docenić rodzinę, są małe skarby, które skrywają się w waszym domu. To może być poranna kawa podana przez męża. Laurka namalowana przez córkę. Rozczulająca rozmowa z synem pod koniec dnia. Skarby są wokół nas, musimy tylko nauczyć się je dostrzegać. Co więcej, te skarby nic nie kosztują, a warte są więcej niż niejedne prawdziwe klejnoty.  

Co mamy cennego?  

W czasach, kiedy wiele rzeczy dostępnych jest na wyciągnięcie ręki, warto się zastanowić nad tym, co mamy, co jest źródłem naszej radości, satysfakcji, co cenimy. Przygotuj i rozłóż przed dzieckiem obrazki przedstawiające dobra materialne (np. rower, telewizor, radio) i niematerialne (np. rodzina, przyjaciele, zdrowie). Obrazki lub zdjęcia przedstawiające dobra materialne i niematerialne możecie wyciąć z gazet lub skorzystać z przygotowanych przez nas rysunków.

Poproś, żeby dziecko wybrało te, które jego zdaniem są cenne. Zapytaj, dlaczego właśnie te pokazało. Jeśli dziecko wybierze głównie dobra materialne, zapytaj, czy uważa, że to, co zostało przedstawione na pozostałych rysunkach, jest mniej wartościowe. Poproś, żeby wyobraziło sobie, czy i jak można żyć bez roweru czy telewizora. Zapytaj, co nam daje to, że mamy rodzinę, przyjaciół, cieszymy się dobrym zdrowiem. Wspólnie zastanówcie się, co nasi bliscy dają nam niematerialnego. Jak dzięki temu wygląda nasze życie?   

Wspólnie tworzymy rodzinę  

Zastanówcie się i zapiszcie lub narysujcie, co każdy z was wnosi do rodziny i domu. Do tego zadania będą potrzebne wcześniej przygotowane kartki-cegiełki. Mogą to być małe prostokątne karteczki zaokrąglone na rogach. Połóż przed wami na podłodze lub powieś na ścianie narysowany kontur domu. Niech to będzie wasz dom. Każdy go buduje. Każdy jest ważny. Każdy daje coś innego od siebie - inne umiejętności, mocne strony. Dzięki temu nie jest wam ze sobą nudno.  

Następny artykuł z cyklu #zostańwdomu #czasnarelacje będzie poświęcony także rodzinie.

Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół działu edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM. Dostępne są bezpłatnie na stronie: Kulczykfoundation.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.