Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co ma wpływ na nasze poczucie szczęścia? Mniej więcej w 50 proc. jest ono uwarunkowane genetycznie. Okoliczności życiowe, czyli to, co nas spotyka w życiu, to około 10 proc. Pozostałe 40 proc. to rzeczy, na które możemy mieć wpływ.

To, czy czujemy się szczęśliwi, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób myślimy o sobie i o relacjach z innymi. Ważne jest także, czy czujemy, że mamy wpływ na to, jak żyjemy. W budowaniu poczucia szczęścia liczą się więc: małe i większe radości, z którymi nam się kojarzą, np. przybijanie piątki, radosne podskoki, głośny śmiech; realizacja marzeń i planów, ale też chwile zapomnienia, miło spędzony czas z bliskimi. Przede wszystkim jednak ważne jest, jakie znaczenie nadamy tym chwilom. Szczęściu trzeba pomagać, a więc zacznijcie już dziś od kilku ćwiczeń.

Serce pełne radości

Przygotujecie dla każdego w rodzinie kartkę z narysowanym sercem. Porozmawiajcie o tym, kiedy czujecie się dobrze. Co sprawia wam radość? Uzupełnijcie serce swoimi odpowiedziami - spisanymi albo narysowanymi, jak chcecie. Powieście wasze serca w widocznym miejscu. Niech przypominają wam o źródłach waszej radości i o tym, jakie mają dla was znaczenie.

Co was uskrzydla

Czy jest coś, w co wkładacie całe serce? Obejrzyjcie krótki film o miłości do baletu chłopca o imieniu Byron, który mieszka w slumsach Nairobi. Niech to będzie punkt wyjścia do rozmowy z waszym dzieckiem o tym, jakie uczucia mogą przeżywać bohaterowie filmu i co może sprawiać, że tak się czują. Zastanówcie się razem, czy żeby robić coś, co sprawia przyjemność, trzeba być w tym mistrzem. Czy czasem robicie coś, co sprawia wam wielką przyjemność i nie ma znaczenia, czy jesteście w tym najlepsi? Dlaczego tak jest? Czy czasem chcielibyście podzielić się tym, co sprawia wam przyjemność z innymi? Zróbcie razem to, co wam sprawia taką radość.

Jak możemy sprawiać radość innym ludziom

Ważne jest nie tylko nasze szczęście i nasze radości, ale również szczęście i radość innych. Zastanówcie się:

Kiedy inni ludzie są szczęśliwi?

Po czym możemy to poznać?

Jak możemy sprawić radość naszym bliskim i innym ludziom?

Zróbcie sobie listę rzeczy, które sprawiają wam przyjemność. Poszukajcie wspólnych jej źródeł. Możecie przygotować kupony, które wręczycie sobie w ramach prezentu do wykorzystania w chwili, kiedy będzie potrzebować podniesienia na duchu.

Inne propozycje aktywności znajdziecie w scenariuszu inspirowanym bajką pt. "Jak Basia ptaki szczęścia uratowała", którą czyta Małgorzata Domagalik.

Ponieważ na poczucie szczęścia wpływa nasze podejście do życia, warto pamiętać, że nawet najtrudniejsze sytuacje kiedyś miną. Kolekcjonujmy dobre chwile, by móc do nich wrócić w myślach i oderwać się od tego, co złe. Budujmy naszą odporność psychiczną, by odwołać się do naszych zasobów i wewnętrznej mocy wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

Następny artykuł z cyklu #zostańwdomu #czasnarelacje będzie o opiece i trosce.

Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół działu edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM. Dostępne są bezpłatnie na stronie: Kulczykfoundation.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.