Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początek rozmowy o wspomnieniach posłuchajcie wspólnie piosenki pt. „Chwilka”, którą śpiewa Ewa Konstancja Bułhak. Może odważycie się i zaśpiewacie ją razem. Następnie spróbujcie przypomnieć sobie wasze „chwilki”, wspomnienia, które były przyjemne. Kiedy ostatnio byliście zadowoleni? Może spotkało was coś przyjemnego? Co się działo, że sprawiło wam to radość? Co wtedy czuliście? A może z kimś dzieliliście to uczucie? Czy gdy przypominacie sobie to wydarzenie, znów czujecie się radośni? Podzielcie się swoimi przeżyciami. Bardzo uważnie wsłuchajcie się wzajemnie w swoje wypowiedzi. Odpowiedzcie życzliwie na to, co usłyszeliście.  

Kolekcja dobrych wspomnień  

Naszykuj buteleczkę, dzbanek lub słoik i karteczki oraz kredki lub coś do pisania. Zapiszcie lub narysujcie swoje najlepsze wspomnienia i zbierzcie je w pojemniku. Może być jeden dla całej rodziny lub kilka, po jednym dla każdego z was. Wasze wspomnienia mogą dotyczyć rodzinnych uroczystości, wspólnych świąt albo tego, co lubicie robić razem na co dzień. Niech pojemnik na miłe wspomnienia pozostanie otwarty. Zawsze będziecie mogli coś do niego dołożyć.

Przyjrzyjmy się swoim wspomnieniom  

Przypomnijcie sobie, co ważnego was ostatnio spotkało i o czym chcielibyście opowiedzieć. Czasami będą to miłe sytuacje, których kolekcję stworzyliście, czasami takie, które były dla nas nieprzyjemne. Możecie zamknąć oczy, żeby spokojnie pomyśleć w ciszy. Zastanówcie się, kiedy ostatnio spotkało was coś przykrego. Co wtedy czuliście? Czy czuliście się niezadowoleni, smutni, rozzłoszczeni? Co się wtedy działo? Czy ta sytuacja trwała długo? Co zrobiliście, żeby ją zmienić? Czy teraz, gdy wspominacie tę sytuację, nadal wydaje się wam taka trudna? Warto doceniać nie tylko te chwile, które nas cieszą, lecz także te, które były trudne, ale poradziliśmy sobie z nimi. To nas wzmacnia i pokazuje, że potrafimy sobie dać radę w różnych sytuacjach.   

Dzwonimy do babci i dziadka  

Zadzwońcie do babci i dziadka albo innego starszego członka waszej rodziny. Starsze osoby mogą podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z czasów, w których nie było nas jeszcze na świecie. Czy w ich dzieciństwie wydarzyło się coś niezwykłego? Jaki to był świat? Czy mieli do dyspozycji to, co mamy my? Jak komunikowali się ze sobą na odległość? Co było ich przysmakiem? Jak spędzali czas? Taka rozmowa będzie dla was wzbogacająca, da też waszym bliskim okazję do oderwania się od tej przedziwnej codzienności.  

Następny artykuł z cyklu #zostańwdomu #czasnarelacje będzie o podróżach małych i dużych. 

Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół działu edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM. Dostępne są bezpłatnie na stronie: Kulczykfoundation.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.