Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tablica wydarzeń domu   

Drzwi lodówki służą często za domową tablicę informacyjną – zdjęcia i rysunki przedstawiają jakieś minione chwile i twórcze zabawy. Czasem są to plany lekcji czy zajęć, listy sprawunków i rzeczy do załatwienia. A gdyby tak była to tablica pokazująca Wasze obecne… przygody? Miejsce, na którym Twoje dziecko co rano może zobaczyć, co to będzie za dzień – np. jakiegoś koloru, typu aktywności, słówka, a może wspólnych gier?  

Może i Ty dasz się wciągnąć w tematy dnia? Może też inni domownicy będą planować na zmianę kolejne wydarzenia w Waszym domu? Inspiracji możesz poszukać TUTAJ, w opisie planszy scenerii do cyklu zajęć „W królestwie uczuć”. Czy to nie ciekawy sposób na nadawanie znaczenia kolejnym dniom? I zapewnienie dzieciom i sobie odrobiny ekscytacji.

Tablica Waszego rozwoju  

Uczymy się przez całe życie. Obecna sytuacja jednak sprawia, że często jesteśmy zmuszeni szybko opanować umiejętności, których dotychczas nie rozwijaliśmy. Dzieci podobnie. Jak wiadomo, nie jest to proces łatwy. Ucząc się, popełniamy błędy, nie wychodzi nam to, co chcemy zrobić, męczymy się, a nawet możemy czuć zniechęcenie. Ważne jednak, żeby się nie poddawać.  

Umiem, uczę się, chcę się nauczyć

Spróbujcie przyjrzeć się Waszym najważniejszym wyzwaniom i podzielcie je na mniejsze umiejętności, które musicie rozwinąć. Razem z innymi domownikami rozpiszcie lub zilustrujcie je potem na pojedynczych karteczkach (jeden etap umiejętności to jedna karteczka). Przygotujcie tablicę lub dużą kartkę, podzielicie ją na trzy kolumny: „już umiem”, „uczę się”, „chcę się nauczyć”, i przyporządkujcie karteczki do odpowiedniej kategorii. Możecie skorzystać z tego szablonu. Powieście tablicę w widocznym miejscu w domu i regularnie wspólnie sprawdzajcie stan Waszej nauki. Rozmawiajcie też o tym, jak poradziliście sobie z zadaniem.  

Następny artykuł w cyklu: #zostańwdomu #czasnarelacje poświęcony będzie robieniu żartów.

Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM. Dostępne są bezpłatnie na stronie: kulczykfoundation.org.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.