Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Liczą się małe rzeczy 

Za co więc możemy być wdzięczni? Przetrwaliśmy kolejny tydzień w niełatwych warunkach – pogratulujcie sobie, chociażby w duchu. A podsumowując ten tydzień, zastanówcie się, co się wydarzyło w tym czasie. Warto skupić się na wdzięczności – nie tylko innym, ale i sobie – za to, że się daje radę, losowi – za to, że wciąż mamy za co być wdzięczni. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co Was wzmacnia, co może pomóc każdemu z Was w rodzinie lepiej przeżyć ten trudny czas.   

Rodzinne ciepło i okazywanie miłości bliskim

Porozmawiajcie o przykładach sytuacji, w których czuliście wsparcie rodziny i jej miłość. Przygotuj karteczki. Zapiszcie na nich to, co kojarzy Wam się z ciepłem rodzinnego domu, oraz co może się na nie składać.  

Zastanówcie się, w jaki sposób okazujecie lub możecie okazywać miłość i wsparcie bliskim. Pomyślcie o codziennych sytuacjach oraz przypomnijcie sobie chwile, w których było Wam smutno, kiedy wydarzyło się coś, co sprawiło Wam przykrość, ale też kiedy było Wam wesoło. Sformułujcie Wasze osobiste zalecenia, jak okazywać miłość w Waszej rodzinie w różnych sytuacjach. Może je nawet zapiszcie w formie jakiegoś wspólnego plakatu? Porozmawiajcie o tym, dlaczego tak ważne jest okazywanie sobie miłości i wsparcia. 

To ćwiczenie inspirowane jest bajką o znaczeniu ciepła rodzinnego i wdzięczności – „Jak Nam zaprosił do domu jednorożca”. Możecie razem z dzieckiem posłuchać w wykonaniu Wiktora Zborowskiego lub poczytać, aby wyciszyć się wieczorem.

Powiedz to na głos 

Podczas wspólnego czasu, na przykład po kolacji, spróbujcie dokończyć takie zdanie: „Moja rodzina jest dla mnie ważna, bo…”. Dlaczego warto spróbować ubrać to w słowa? Wypowiadane na głos mają swoją wagę. Badania pokazują, że kiedy piszemy czy mówimy wprost o naszych wartościach – a taką jest dla Ciebie także pewnie rodzina, skoro czytasz ten artykuł – pomaga to mieć sens życia przed oczyma. Dzięki temu stresujące doświadczenia przestają być postrzegane przez nas jako tak duży kłopot, a stają się wyrazem wyznawanych przez nas wartości. Warto spróbować. 

Następny artykuł w cyklu #zostańwdomu #czasnarelacje poświęcony będzie potrzebom.  

Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół działu edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM. Dostępne bezpłatnie na stronie: kulczykfoundation.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.