Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na czym polega fenomen sióstr Narain?

Siostry Narain od lat podpowiadają innym, jak się sobą zajmować, opiekować, dbać o siebie. Każda z nich podchodzi do kwestii odżywiania ciała i umysłu z różnych stron: Nadia to była modelka, która od ponad 20 lat nauczycielką jogi, uczy w centrum Triyoga w Londynie (Jools Oliver i Jimmy Carr są jej wielbicielami). Tymczasem Katia skupia się na jedzeniu i masażu. Dziesięć lat temu założyła jedną z pierwszych w Wielkiej Brytanii kawiarni z żywnością typu raw i teraz prowadzi Nectar Cafe w Triyoga.
 
Urodziły się i wychowały w Hongkongu. Ich dzieciństwo nie było różowe. Jak same mówią, nie były tak mocno związane z mamą i tatą i musiały bardzo dużo polegać na sobie. Nadia opuściła dom, aby rozpocząć karierę modelki, gdy miała 15 lat, a Katia niedługo potem poszła za jej przykładem.

Poradnik sióstr Narain

Angielski tytuł – który trudno byłoby oddać dobrze po polsku – brzmi: „Self-Care for the Real World”. Oszczędna w słowach, ozdobiona zdjęciami z prywatnych Instagramów, ale takimi no filter, niezwykle intymnymi – wskoczyła na listy bestsellerów, kiedy Kate Moss oświadczyła, że kupiła ją wszystkim znajomym pod choinkę i że właściwie to ciągle chce ją rozdawać wszystkim naokoło. Amerykańska aktorka Reese Witherspoon nazwała ją „podręcznikiem dla każdego o naszym zdrowiu ‘od środka’”. Brytyjska aktorka i ukochana celebrytka Anglików, londyńska królowa boho Sienna Miller orzekła, że jest „rozsądna, sprytna i głęboko mądra”. A już w maju w Polsce ukaże się druga książka sióstr zatytułowana „Rytuały na co dzień”.

Siostry Narain nie epatują uczonymi zdaniami, terminami z psychologii i górnolotnymi zwrotami. Nie są też eksperckie, raczej przyjacielskie i kompletnie wyzbyte – znanej choćby z amerykańskich self-helpbooks – maniery kaznodziejstwa lub protekcji. – Podajemy tylko te formuły, które przetestowałyśmy na sobie i naszych klientach. I które działają. Nie potrzebujemy do tego większych badań klinicznych czy tytułów naukowych – mówią siostry Narain. – To wszystko jest proste. I działa, jeśli tylko to zastosujesz.

Przepis na #osiędbanie według sióstr Narain

Punktem wyjścia dla sióstr Narain było zdanie Dalajlamy, które mówi o tym, że jeśli nie dbasz o siebie, to nie możesz tak naprawdę zajmować się innymi osobami. To, co starają się przekazać innym, to to, że jeśli troszczysz się o siebie, to masz więcej energii, którą możesz podarować innym ludziom – swojej rodzinie, dzieciom, ukochanym.

A co dokładnie działa? Po pierwsze, robienie list. Za co się kochasz? A przynajmniej: za co się lubisz? Wypisz na kartce. Siostry uważają, że robienie list tego, co nas wspiera, i tego, co nam przeszkadza, to ważna część dbania o siebie – bo dzięki temu wiemy, co wybierać, a co omijać.

CO JESZCE POMAGA DBAĆ O SIEBIE:

Siostry Narain podają całą listę sposobów: kładzenie się do łóżka zwykle o wpół do jedenastej, relaksująca kąpiel lub prysznic przed snem, wcześniejsze przygotowanie posiłków, by jeść zdrowo i smacznie, przebywanie z przyjaciółmi i rodziną, taniec, ćwiczenie jogi, codzienna medytacja, prowadzenie dziennika wdzięczności każdego ranka i wieczora, szczerość wobec samych siebie, zwracanie uwagi na krytyczne myśli i zmienianie ich na bardziej pozytywne, traktowanie siebie równie łagodnie jak osób, które uczymy i karmimy, drzemka i wypoczynek, kiedy trzeba, spacery na świeżym powietrzu, pływanie w morzu, chwile wyciszenia.

I te propozycje poparłby każdy zajmujący się szczęściem we współczesnym społeczeństwie naukowiec, bo wszystkie te czynności naprawdę wyciszają umysł, ożywiają ciało i – długofalowo – czynią nas szczęśliwszymi niż obejrzenie jednego odcinka serialu na Netflixie.

Nadia Narain – była modelka, od ponad 20 lat nauczycielka jogi, współzałożycielka bardzo popularnego studio Triyoga w Londynie, wśród jej uczniów są m.in. Jools Oliver i Kate Moss.

Katia Narain-Phillips – masażystka, praktyczka masażu manualnego i reiki, prowadzi raw café, kawiarnię z jedzeniem opartym na zdrowych, surowych składnikach.

Nadia i Katia Narain-Phillips są autorkami książki „Dbaj o siebie”, 15 maja ukaże się w Polsce ich druga książka „Rytuały na co dzień”. 2 kwietnia wezmą udział w uroczystym otwarciu Instytutu Dobrego Życia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.