Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powodów, dla których uważam, że warto mieć pasje, jest wiele. Co więcej, w moim odczuciu są one niezbędne do tego, byśmy mogli normalnie się rozwijać i funkcjonować, także społecznie. Zwłaszcza w sytuacjach, w których życie zostaje wywrócone do góry nogami (dla mnie taką sytuacją były narodziny moich dzieci), bo w takich momentach musimy mocno przeformatować własny sposób myślenia (o sobie i o czasie) – nie tylko po to, by mimo nowej sytuacji/roli nadal pozostać sobą, ale też po to, by nie przestać cieszyć się życiem i pielęgnować w sobie te rzeczy, które sprawiają nam radość czy dają przyjemność. Lub motywują do wychodzenia do ludzi.

Często jednak stawiamy znak równości między hobby i pasją. A tak naprawdę pasjonujące może być w życiu wszystko. Nie musi być to jakaś szczególna rzecz wymagająca od nas czasu, bo powiedzmy sobie szczerze: mało kto z nas ma czas na hobby. Czy to oznacza, że poza prozą życia nic ciekawego już w nim się nie może wydarzyć? Oczywiście, że nie.

Bo pasją może być każda rzecz, którą naprawdę lubimy robić, która sprawia nam bezgraniczną przyjemność i radość. Może być nią praca, pielęgnowanie ogródka czy gotowanie. Oczywiście pasją może być też skok ze spadochronem czy bieganie – wszystko, co sprawia, iż „czujemy, że żyjemy”.

Co nam daje posiadanie pasji?

Pasje niosą ze sobą wiele zalet, które wykraczają tylko poza nasze samopoczucie.

1. Pasja pozwala nam odkrywać własne potrzeby

By odkryć pasję, musimy się zastanowić nad tym, co sprawia nam przyjemność. Wtedy możemy spojrzeć w siebie i zastanowić się bardziej nad swoimi potrzebami, nad tym, co nas cieszy, a co powoduje w nas frustrację. Zdanie sobie sprawę z rzeczy, które działają na nas w sposób budujący, pomaga też lepiej zadbać o siebie i mieć lepsze życie, a z pewnością pełne pasji i pozytywnych doświadczeń.

2. Mając pasje, możemy poświęcić czas tylko sobie

Nawet jeśli działamy w grupie, pasja pozwala nam poświęcić czas tylko sobie. Właśnie dlatego, że odkrywamy dzięki niej własne potrzeby. Poza tym często pasja wiąże się także z fizycznym skupieniem się na własnych potrzebach. A to jest bardzo ważne nie tylko dla naszej samooceny, ale też do tego, by być bardziej asertywnym w relacjach (nawet z najbliższymi).

3. Pasja może być czymś trwałym/stałym w naszym życiu

Pasjonujące mogą być nawet najbardziej prozaiczne rzeczy, o ile będziemy potrafili się w nie rzeczywiście zaangażować. A wtedy mogą się one stać naprawdę stałą rzeczą w naszym życiu. Punktem, do którego będziemy wracać zawsze: nie tylko wtedy gdy jesteśmy szczęśliwi, ale też gdy nam jest smutno, bo stałe, powtarzalne rzeczy dają nam poczucie bezpieczeństwa, a ono jest niezbędne do szczęścia.

Pasje codzienności

Ale też może warto spojrzeć na nasze życie w sposób bardziej całościowy i zacząć postrzegać je jako coś pasjonującego?

Wiem, że wyjście poza rutynę dnia codziennego nie jest proste. Zdaje sobie też sprawę z tego, że na co dzień rzadko przytrafiają nam się rzeczy spektakularne, ale jestem też szczerze przekonana, że gdy zaangażujemy się nawet w najbardziej banalną i - wydawałoby się - odtwórczą rzecz, możemy sprawić, że stanie się ona choć odrobinę bardziej interesująca (a może nawet pasjonująca).

Weźmy np. gotowanie. Dla niektórych to po prostu dostarczanie sobie paliwa, a dla innych to sens życia. Jeśli jesteś sceptykiem, to spróbuj wyjść poza własne ramy myślowe. Poszukaj przepisu, który wydaje ci się ciekawy i np. w sobotę zamiast jajecznicy na śniadanie zrób sobie szakszukę. Zaangażuj się i kup odpowiednie składniki. Niby nic, bo to nadal jajka, a jednak trochę inne. Dostarczysz sobie nie tylko nowego smaku, ale też doznań, bo jedzenie to bardzo zmysłowa i osobista rzecz – nie tylko smak, ale też zapach, konsystencja i kolory.

Bo prawdziwa pasja w życiu jest wtedy, gdy potrafimy dostrzegać właśnie te małe rzeczy, które wywołują w nas radość i pozwalają żyć lepiej, bardziej dla siebie i na własnych warunkach, bo w końcu nikt życia za nas nie przeżyje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.