Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lubimy dobre informacje. Bo dodają nam otuchy, że życie i ludzie mogą być dobrzy. Większość z nas lubi też pomagać i wspierać cele, które są dla nas ważne. I to jest niezwykle budujące. Jednak czasami zapominamy o tym, że wcale nie potrzebujemy dużych, spektakularnych inicjatyw, by komuś pomóc. Małymi krokami możemy zrobić dużo dobrego – wystarczy tylko chcieć.

9 małych rzeczy, które mogą spowodować duże zmiany

Zaangażuj się w działania na rzecz lokalnej społeczności


Chcesz mieć większy wpływ na jakość życia w twojej lokalnej społeczności? Sprawdź, jakie inicjatywy i fundacje działają w twojej okolicy, i jeśli chcesz, zaangażuj się w nie. Możesz pomagać w okolicznym domu seniora lub zacząć działać na rzecz ekologii czy schroniska dla bezdomnych zwierząt. Możliwości jest wiele, a praca wolontariusza będzie wymagać od ciebie czasu i zaangażowania. W zamian możesz otrzymać ogrom satysfakcji.

Naucz się udzielać pierwszej pomocy

Bo znajomość udzielana pierwszej pomocy to realna możliwość uratowania czyjegoś życia. Ale również znajomość podstawowych zasad ratowniczych sprawi, że łatwiej ci będzie zachować zimną krew i racjonalnie reagować w sytuacjach zagrożenia. Poza tym na każdym z nas spoczywa obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku. Kursy pierwszej pomocy organizowane są m.in. przez Polski Czerwony Krzyż i warto w nie zainwestować.

Posprzątaj swoją okolicę

Na to, czy żyjemy w czystym środowisku, mamy wpływ. Nie tylko nie śmiecąc, ale również sprzątając. Ty też możesz zadbać o to, by twoje podwórko czy skwer były czyste. Np. możesz zorganizować akcję sprzątania i zachęcić sąsiadów do wspólnego działania.

Ale jeśli wolisz działać w pojedynkę, zrób sobie wyzwanie. Codziennie podnieś dwa przypadkowe śmieci i wyrzucić je do kosza. Bo po co mają leżeć byle gdzie.

Będziesz pozytywnie zaskoczony reakcjami na twoją inicjatywę. Bo małymi krokami możemy wywołać duże zmiany.

Rób zakupy w małych lokalnych sklepach

Dla twojego budżetu nie będzie to stanowić dużej różnicy, ale dla małego przedsiębiorcy może mieć ogromne znaczenie. Bo wspierając lokalne inicjatywy, możesz wspierać też małych wytwórców, którzy często nie mają szansy przebić się w starciu z dużymi producentami na supermarketowych półkach. Poza tym lokalne sklepy często oferują miejscowe produkty, co ze względu na krótszy ślad węglowy jest dobre dla środowiska.

Oddaj niepotrzebne zabawki

Jeżeli jesteś rodzicem, to co jakiś czas zachęcaj dziecko do segregowania zabawek i wydzielania tych, które już nie są potrzebne. Te niezniszczone, zamiast zalegać w piwnicy, mogą przydać się w przedszkolu, domu dziecka lub domu pomocy społecznej. Komuś mogą sprawić dużo radości, a twoje dziecko zaliczy prawdziwą lekcję dzielenia się i empatii.

To samo możesz zrobić z nienoszonymi ubraniami.

Ugotuj zupę dla starszego sąsiada

Masz starszego sąsiada albo znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy? Ugotuj dla niego zupę albo po prostu podziel się obiadem. Dla ciebie to mały gest, ale dla kogoś może to być ogromna pomoc. Bo będzie to znak, że ktoś o nim pamięta. A osoby starsze często czują się bardzo samotne czy wręcz wykluczone ze społeczeństwa. Czasami nawet nie posiłek, lecz zwykła kilkuminutowa rozmowa może okazać się bardzo kojąca i dodać otuchy.

Zrób sobie dzień wegański

Czy wiesz, że 14,5 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych powstaje w wyniku produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego? Poza tym dieta wegańska uznawana jest za najzdrowszą i może chronić przed nowotworami, miażdżycą czy cukrzycą. Dostrzegasz, jak wiele dobrego możesz zrobić nie tylko dla siebie, ale i dla całej planety tylko dzięki temu, że zrezygnujesz z produktów odzwierzęcych?
 

Podaj dalej książkę

Na pewno masz w domu masę książek, które już przeczytałeś i do których lektury raczej nie wrócisz. Jeśli tak, to zanieś je do najbliższej biblioteki. Dziecięce książki możesz także oddać na oddziały szpitalne. Możesz też uzupełnić półki „parkowych” wypożyczalni, które cieszą się coraz większą popularnością.
 

Podaruj kwiaty (bez okazji)

Podobno bukiet kwiatów to jedna z tych małych rzeczy, które mogą szybko poprawić nastrój. Dlatego jeśli twoja koleżanka (lub kolega) z pracy jest ostatnio przygaszona/y, podaruj jej/mu bukiet. Uśmiech gwarantowany, choćby z powodu zaskoczenia. A poza tym, czy znasz kogoś, kto nie lubi kwiatów (zwłaszcza bez okazji)?
 
Kwiaty to jedynie przykład. Jabłko czy czekolada także mogą zadziałać jako skuteczny aktywator uśmiechu.
 
To co, zrobisz coś miłego dla siebie i swojego sąsiedztwa?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.