Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz więcej wiedzieć o psychologii? Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter pod tym linkiem!

Świat, w którym żyjemy już czwarty tydzień, to miejsce, w którym na nowo układamy sobie relacje. Musimy myśleć nie tylko o sobie, ale też o innych: starszych, tych, którzy wymagają pomocy. By przetrwać, powinniśmy przestać patrzeć na siebie przez pryzmat funkcji, które pełniliśmy w świecie przed epidemią. Musimy stać się po prostu ludźmi - nie wystarczy być kolegą z pracy, podwładnym i szefem ani klientem czy ekspedientem.

Każdy ma w sobie emocje i radzi sobie z nimi tak, jak potrafi. Dlatego bądźmy dla siebie czuli. Przypomnijmy sobie, czym jest empatia w znaczeniu encyklopedycznym. Studźmy własne emocje: załóżmy, że wszyscy jesteśmy chorzy i opiekujmy się sobą nawzajem.

Zadzwońmy do siebie: do koleżanki czy kolegi z pracy, i zapytajmy, jak się czują. Napiszmy maila do współpracownika z pytaniem, czy daje radę. Nie unośmy się, gdy staniemy się pierwszą osobą, której ktoś niemalże zupełni obcy wykrzyczy, że jest źle.

Pomagajmy sobie rozmową. Dostrzegajmy się. Powiedzmy, że tęsknimy. Przyznajmy się, że lubimy. Mówmy o naszych obawach i marzeniach. Słuchajmy tego, co mówią nam inni. Dajmy sobie i innym prawo do czucia się samotnym, smutnym.

Psychologowie radzą, by żyć tu i teraz. Nie myśleć o tym, co było, nie roztrząsać tego, co by mogło być. A co z tym, co będzie? Nie wiem. W normalnym świecie myślałabym pewnie o tym, jak zaplanować wakacje - dziś myślę o tym, jak cudownie będzie się spotkać w pracy ze wszystkimi osobami, które wypełniały moją codzienność. Bo za nimi tęsknię.

Tekst pochodzi z newslettera „Psychologia na Wysokich Obcasach”, który wysyłamy co poniedziałek.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.