• Anna Woźniak

  Cztery pudełka, a może robienie zdjęć? Wybierz swój sposób na wiosenne porządki

  Śmiem twierdzić, że wiosenne porządki to coś więcej niż wietrzenie szaf i mycie okien. To także porządkowanie własnej przestrzeni, robienie miejsca na nowe, żegnanie się z tym, co niepotrzebne. Szczególnie teraz, po roku domowej izolacji, nasze mieszkania domagają się nowego ładu. I nie tylko Marie Condo zna patent na porządek doskonały.

  16-04-2021 07:00
 • Katarzyna Burchacka-Klimczuk

  Mieszkaliśmy całą rodziną miesiąc w Hiszpanii. Miało być beztrosko, a wyszło jak zawsze. Czy było warto?

  Cały marzec tego roku spędziliśmy w Hiszpanii. Pracując zdalnie, w trybie nauki na odległość. Na pełnych obrotach zawodowo, z całą rodziną: dziećmi i babcią. Przenosząc wszystkie nasze obowiązki i rytm życia w okolice Alicante. Jak zrodził się ten pomysł i co nam dał? Co następnym razem zrobimy inaczej?

  15-04-2021 13:44
 • Katarzyna Jaklewicz

  Katarzyna Jaklewicz: Jak zmusić się do... zmiany diety

  Mam pewien dziwny talent - do motywowania samej siebie. Mnie zawsze się chce! Ta moja niewyczerpana wewnętrzna motywacja ma też tę dobrą stronę, że dobrze idzie mi także motywowanie innych. Nie wiesz, jak się zmusić do... ? W miejsce tych trzech kropek wpisz swój największy wyrzut sumienia, a potem spakuj go do walizki i wsiadaj do tego pociągu. Wspólnie będziemy motywować się do robienia różnych niesamowitych rzeczy!

  14-04-2021 13:45
 • Anna Woźniak

  27 ćwiczeń najlepszych do kobiet. Joga słowiańska

  Nasze słowiańskie prababki ćwiczyły ją aby poczuć nie tylko siłę, ale też kobiecą więź i moc. Gimnastyka słowiańska wzmacnia ciało, jednak pozostawia je miękkie i kobiece. Jest przeznaczona tylko dla kobiet, można ją praktykować samemu lub w kobiecym kręgu. O wyjątkowości gimnastyki słowiańskiej rozmawiam z jej instruktorką Katarzyną Uramek*.

  12-04-2021 07:00
 • Patrycja Machałek

  Patrycja Machałek: Legalnie można go zbierać tylko w trzech rejonach Polski. Czosnek niedźwiedzi jest najsmaczniejszy

  Jest początek kwietnia, lasy są jeszcze szarobure, ale właśnie spomiędzy zeszłorocznych liści i wyschniętych traw triumfalnie przebija się osobliwie aromatyczny zwiastun wiosny - czosnek niedźwiedzi. I gdy tylko soczyście zielone szpiczaste liście wyjrzą spomiędzy słomiano-brunatnej pościeli zeszłego roku, z gawry wychodzą niedźwiedzie. Jeszcze zaspane podążają za intensywnym zapachem swojego ulubionego przysmaku, który wzmacnia ich potężne cielska po śnie zimowym. Nie, to nie tak.

  09-04-2021 11:17
 • Anna Woźniak

  Co nam daje rozmowa z samym sobą? I dlaczego warto jej spróbować

  Słowa bliskiej osoby mogą nam pomóc, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji. A co, kiedy takiej osoby nie ma koło nas? Psycholodzy podpowiadają, żeby porozmawiać samym z sobą, podobnie jak robią to sportowcy chwilę przed ważnymi zawodami.

  07-04-2021 14:47
 • Ula Mijakoska

  Dlaczego Azjaci rzadziej chorują na osteoporozę? Mleko zdrowe czy nie

  Odpowiedź na to pytanie również wśród ekspertów budzi kontrowersje. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że coś jest złe, a coś innego zawsze i dla wszystkich dobre. Takie założenie jest fałszywe, gdyż odpowiedź zależy od stanu organizmu, jakości żywności, sposobu przygotowania potraw, klimatu itd.

  07-04-2021 10:43
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Zachowaj dystans od lodówki, stwórz sobie scenerię do obiadu. Jak nie przytyć w pracy zdalnej

  Z punktu widzenia dystansu społecznego jedzenie przy biurku to dobre rozwiązanie, bo nie pozwoli ci zbliżyć się zbytnio do kogoś innego. Jednak to samo możesz osiągnąć, siedząc w parku i jedząc lunch - z dala od komputera, pracy i stresu.

  06-04-2021 15:38
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Mindfulness może powodować bezsenność, a nawet zaburzenia dysocjacyjne. Jak praktykować, by być zdrowym

  Coraz więcej badań sugeruje, że mindfulness nie zawsze nam służy. Nie jest też magicznym lekarstwem na stres, uczucie niepokoju czy problemy z koncentracją. Badanie z 2019 roku wykazało, że co najmniej 25 procent regularnie medytujących doświadczyło zdarzeń niepożądanych, od ataków paniki i depresji po niepokojące poczucie "dysocjacji".

  05-04-2021 06:00
 • Ula Mijakoska

  Jak jeść mniej? Porady dla wiecznie odchudzających się

  I choć nową rzeczywistość mamy już od ponad roku, tyjemy i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Jak przerwać to błędne koło, nakarmić ciało i emocje? Przed świętami, w trakcie ich trwania, a nawet po - to prawdziwe wyzwanie.

  01-04-2021 11:21
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  "Mamo, kocham cię, dlatego nie przyjadę". Jak powiedzieć bliskim, że te święta spędzimy osobno?

  Przed nami kolejna pandemiczna Wielkanoc. Wielu z nas święta spędzi z dala od swoich rodzin. Nie odwiedzimy bliskich, bo nie chcemy ich i siebie narażać na niebezpieczeństwo. Jak zakomunikować to, że tym razem nie zasiądziemy razem do świątecznego stołu, pytamy psycholożkę dr Edytę Bonk*.

  31-03-2021 14:00
 • Katarzyna Jaklewicz

  Katarzyna Jaklewicz: Jak zmusić się do... ćwiczeń?

  Mam pewien dziwny talent - do motywowania samej siebie. Mnie zawsze się chce! Ta moja niewyczerpana, wewnętrzna motywacja ma też tę dobrą stronę, że dobrze idzie mi także motywowanie innych. Nie wiesz, jak się zmusić do... ? W miejsce tych trzech kropek wpisz swój największy wyrzut sumienia, a potem spakuj go do walizki i wsiadaj do tego pociągu. Wspólnie będziemy motywować się do robienia różnych niesamowitych rzeczy!

  31-03-2021 09:28
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Żeby znów zapachniało. Jak przywrócić węch po COVID-zie

  W 2020 r. utrata węchu była jednym z tematów, który pochłonął uwagę naukowców. Okazuje się, że przywracanie pełnej sprawności węchowej wymaga czasu i treningu. Podpowiadamy, jak to robić.

  30-03-2021 10:20
 • Anna Woźniak

  Dr House miał rację. Wszyscy kłamią, a najczęściej na pierwszej randce

  Naukowcy policzyli, że kłamiemy średnio raz dziennie. I raczej nie mamy z tego powodu wyrzutów sumienia. Mówienie nieprawdy w kontaktach społecznych jest nam po prostu potrzebne, aby były one płynne i łatwiejsze. O tym, kogo okłamujemy najczęściej, kto mówi nieprawdę najczęściej i czy umiemy poznać, że ktoś nas okłamuje, rozmawiam z dr Joanną Ulatowską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  26-03-2021 06:00
 • Anna Woźniak

  Jej zajęcia ze szczęścia to najbardziej oblegane wykłady na Yale. Kurs z Laurie Santos dostępny online

  Nazywają ją profesorką od szczęścia. Psycholożka Laurie Santos w 2018 roku rozpoczęła wykłady z psychologii pozytywnej "The Science of Well-Being" i stały się one najbardziej obleganymi w ponad 300-letniej historii Uniwersytetu Yale. A jako że od początków pandemii zapotrzebowanie na szczęście, spokój i dobrostan jest większe, Santos wprowadziła otwarte wykłady online. Do tej pory wzięło w nich udział prawie trzy miliony osób.

  24-03-2021 11:21
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Samoakceptacji nie załatwisz dietą ani treningiem. Najpierw musisz zrozumieć swój cel

  Dbanie o siebie to nie tylko codzienny jogging, godziny na macie i zajadanie sałatek z sosem bez tłuszczu. To też świadomość, kiedy odpuścić sobie, zjeść ciastko i nic nie robić.

  24-03-2021 11:03
 • Patrycja Machałek

  Patrycja Machałek: nasiona, łyżka i kubek po jogurcie. Domowy zielnik wymaga słońca i czułości

  Najpraktyczniejszym narzędziem ogrodniczym okaże się łyżka stołowa, a na wysianych już doniczkach usiądzie kot. Domowe ogrodnictwo to chaos i szaleństwo

  23-03-2021 06:00
 • Anna Woźniak

  Od czego zacząć nowe, trudne zadanie? Od robienia niczego

  Opanowałyśmy umiejętność robienia trzech rzeczy naraz i wyciskania z każdej minuty, ile się da. A kiedy ostatnio robiłaś nic? Tak po prostu patrzyłaś przez okno albo przyglądałaś się parującej herbacie w kubku? Brzmi jak strata czasu, ale dla naszego mózgu te krótkie przestoje są niezbędne. On wtedy nie tylko odpoczywa, ale też robi generalne porządki.

  18-03-2021 13:52
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Na jedną kłótnię pięć miłych rzeczy. Psychoterapeuci obliczyli współczynnik dobrych relacji

  Niezależnie od tego, czy chodzi o brak seksu, brudne pranie, czy wydawanie zbyt dużych pieniędzy, konflikt jest nieunikniony w każdym związku. By relacja dwóch osób mogła przetrwać, na każdą jedną negatywną interakcję musimy stworzyć pięć pozytywnych. Tak bowiem zdaniem naukowców wygląda magiczny współczynnik dobrych relacji.

  18-03-2021 11:46
 • Anna Woźniak

  Odpręża, pobudza do pracy i wzmacnia pamięć. Dlaczego warto uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia

  Nie dłuższa niż 20 minut i nie później niż o godz. 15. Krótkie drzemki w ciągu dnia mogą mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. A że wiele osób pracuje z domu, może to dobry pomysł zamiast kolejnej kawy. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak uciąć sobie drzemkę.

  16-03-2021 12:35
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Nie rozróżniasz kierunków? Sprawdź, jaki rodzaj inteligencji jest u ciebie dominujący

  Pamiętasz, gdy chodząc do szkoły miałeś łatwość uczenia się jednych rzeczy, a inne sprawiały ci trudność? To normalne, że nie wszyscy potrafimy robić te same rzeczy. Niektórzy są bardziej wysportowani i mają lepszą koordynację. Inni mają lekkość w uczeniu się języków, podczas gdy jeszcze inni dobrze radzą sobie z liczbami.

  16-03-2021 10:16
 • Anna Woźniak

  Przygnębienie i apatia mogą teraz dopaść każdego. Jak dbać o formę psychiczną w czasie pandemii

  Profilaktyka, higiena, dbanie o kondycję - czas, aby te określenia przestały nam się kojarzyć tylko ze zdrowiem fizycznym. Tak jak złapiemy katar i zostajemy w domu, żeby nie przerodził się w nic poważniejszego, tak i dla naszej psychiki ważne jest, aby małe zmartwienia nie przerodziły się w wielkie problemy. Podpowiadamy, od czego zacząć higienę duszy.

  11-03-2021 14:59
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  To ewolucja każe nastolatkom spać do południa. Sen chroni przed depresją

  Nastolatkowie śpiący do południa frustrują niejednego rodzica. Tak samo jak codzienny problem z poranną pobudką do szkoły. I choć trudności ze wstawaniem mogą być irytujące, to istnieją dowody na to, że sen w okresie dojrzewania jest ważny dla obecnego i przyszłego zdrowia psychicznego.

  11-03-2021 06:00
 • Anna Woźniak

  Gdy tydzień jest za długi, zrób weekend w środę. Szwedzi praktykują to od lat

  A gdyby tak w środę zrobić sobotę? Odprężyć się, przygotować dobre jedzenie, spotkać ze znajomymi w realu lub na Zoomie? Odetchnąć. Szwedzi robią tak od lat. Ich "lillördag", czyli mała sobota, to sposób na relaks i naładowanie baterii. Od czego zacząć weekendowanie w środku tygodnia?

  10-03-2021 10:08
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Tai chi na mocne kości i silne serce. Jak chińska sztuka walki pomaga utrzymać zdrowie

  Tai chi, często nazywane medytacją w ruchu, to starożytna chińska sztuka walki, która składa się z sekwencji powolnych, płynnych ruchów. Zdaniem ekspertów tai chi może pomóc poprawić nastrój, zmniejszyć poziom stresu i pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Ostatnie badania potwierdzają, że wpływa również dobrze na układ kostny.

  09-03-2021 06:00
 • Anna Woźniak

  Dzień Kobiet. Dziękuję za kwiatka, w zamian poproszę moje prawa

  Czy dostałyście już dziś, drogie Czytelniczki, kwiatka lub jakiś inny upominek? Dzień Kobiet zobowiązuje i tego jednego dnia w roku męski świat bierze sobie za punkt honoru zauważenie nas - partnerek, żon, koleżanek z pracy, mam, babć, sąsiadek, przyjaciółek - krótko mówiąc - kobiet. Ale w tym roku 8 marca ma dla mnie gorzki smak.

  08-03-2021 12:36
 • Anna Woźniak

  Anhedonia. Gdy przestajemy odczuwać przyjemność, życie staje się trudniejsze

  Wszyscy chcą się czuć dobrze, ale ludzie cierpiący na anhedonię po prostu nie mogą - tłumaczy amerykański psychiatra i pisarz Barton Goldsmith.

  05-03-2021 10:30
 • Anna Woźniak

  Pracujesz w łóżku? Możesz mieć problemy nie tylko z kręgosłupem, ale też ze snem

  Praca w łóżku bywa kusząca. Jest miękko, niezobowiązująco i nie trzeba się przebierać. Jednak długotrwała praca w pozycji leżącej może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

  04-03-2021 12:25
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Może wyzwalać endorfiny lub sygnalizować o chorobie. Naukowcy badają, po co nam płacz

  Płacz uważany jest za zjawisko unikalne dla ludzi. Jest on naturalną odpowiedzią na wiele emocji, od głębokiego smutku i żalu po skrajne szczęście i radość. Ale czy płacz jest dobry dla twojego zdrowia?

  04-03-2021 06:00
 • Aleksandra Mijakoska-Siemion

  Doktor Ania: Dawniej po zjedzeniu pajdy z cukrem leciało się na podwórko, a nie zasiadało przed ekranem

  Jeśli czytasz składy produktów spożywczych, to pewnie zauważyłeś, że cukier dodawany jest niemalże do każdego z nich. Znajdziemy go w jogurtach, kaszkach dla niemowląt, keczupie, wędlinach, majonezie, nawet w kwaszonej kapuście. O naszą miłość do cukru zapytałam Annę Makowską*, doktor nauk farmaceutycznych, znaną w sieci jako Doktor Ania.

  04-03-2021 06:00