Przebadaliśmy Polki i Polaków. 1,5 tys. osób w różnym wieku zapytaliśmy o ich życie rodzinne, pracę, o to, jak zajmują się dziećmi, o relacje damsko-męskie. A także o to, w co wierzą, o czym marzą, co jest dla nich ważne, jakie mają poglądy polityczne. Wszystko po to, by się dowiedzieć, jakie my, Polki, jesteśmy. I jacy są mężczyźni, którzy nas otaczają.

Z sondażu „Liczymy się z Polkami” przeprowadzonego dla „Wysokich Obcasów” wyłania się bardzo ciekawy i na pozór tradycyjny obraz Polki, dla której – niezależnie od tego, w jakim jest wieku, gdzie mieszka i w co wierzy – zdecydowanie najważniejsza jest rodzina. W niemal każdej sytuacji stawia dobro bliskich ponad swoje, udane życie jest dla niej często równoznaczne z poświęceniem dla innych, a własna kariera zawodowa zazwyczaj pozostaje na dalszym planie.

Zarówno nasz sondaż „Liczymy się z Polkami”, jak i badania światowe wskazują jednak na bardzo ważny trend. – Rodzinę postrzega się jako najważniejszą wartość w większości krajów Europy – mówi prof. Ewa Lisowska, badaczka, ekonomistka z SGH. – Nie oznacza to jednak, że chodzi o rodzinę tradycyjną, patriarchalną – taką, w której mąż sprawuje silną władzę, a rola kobiety jest ograniczona do opieki na dziećmi i zajmowania się gospodarstwem domowym.

Pozostało 92% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej