Joanna Scheuring-Wielgus - ur. w 1972 r., działaczka społeczna i samorządowa, menedżer kultury, posłanka. Z wykształcenia socjolożka. W 2015 r. startowała do Sejmu w okręgu toruńskim z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej Ryszarda Petru. W listopadzie wystąpiła z partii i z Petru powołała nowe ugrupowanie pod nazwą Teraz! 

Małgorzata Skowrońska: Jak mówią o pani księża? Niektórzy księża...

Joanna Scheuring-Wielgus: ...mają mnie za wściekłą feministkę biegającą na Manify?

Mówią: „Gdzie diabeł nie może, tam Scheuring-Wielgus pośle”.

- Dobre. Marek Lisiński, szef Nie Lękajcie Się, w przeszłości ofiara wykorzystywana przez duchownego, też mówi tak o mnie. I o Agacie Diduszko-Zyglewskiej, Ance Frankowskiej, które są również wciągnięte w walkę z pedofilią w Kościele. Tylko kontekst jest nieco inny.

Podczas konferencji, na której Episkopat upublicznił raport - przepraszam, ale muszę w całości zacytować ten tytuł: „Wykorzystywanie seksualne osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce. Wyniki kwerendy”, abp Gądecki mówił, że pedofilia w Kościele to hasło ukute ideologicznie i odbierające autorytet duchownym. Mówił do pani, bo pani rozpowszechnia to hasło.

Pozostało 92% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej