Marta Abramowicz – ur. w 1978 r., reporterka, badaczka społeczna, psycholożka. W latach 2001-11 kierowała Kampanią przeciw Homofobii. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych, podręczników oraz książek „Zakonnice odchodzą po cichu” i właśnie wydanej „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”

Anna J. Dudek: W Polsce jest około 30 tys. księży. W 2010 r. jeden przypadał na 1236 wiernych. Ilu z nich ma rodziny, dzieci?

Marta Abramowicz: Takich statystyk Kościół nie udostępnia. Badania mówią, że 60 proc. księży nie przestrzega celibatu, a ok. 15 proc. ma dzieci. Takie dane podał blisko dekadę temu socjolog prof. Józef Baniak.

Dotarłaś do dzieci księży. Było trudno. Każdy kogoś znał, ale nabierał wody w usta.

– Usłyszałam setki historii o księżach-ojcach, ich partnerkach i dzieciach. Ale kiedy prosiłam o kontakt do tych osób, moi rozmówcy tłumaczyli, że niestety, ale nie mogą pomóc. Bo o tym się nie mówi, przecież nie zapytam, nie moja sprawa, nie chcę wchodzić z butami, po co nagłaśniać, a może to dziecko nie wie, kto jest jego ojcem. Już nie pytałam jak, skoro cała wieś wie? Odmawiali nawet ateiści.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej