Badacze z Uniwersytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii sprawdzili, jak bardzo e-maile przeszkadzają nam w pracy. Okazało się, że jeśli pozwalamy się rozpraszać i zerkamy na wiadomości od razu, gdy trafiają one do skrzynki odbiorczej, to powrót do poprzedniego zadania trwa średnio ponad minutę.

I tak po każdej wiadomości, na którą zerkniesz choćby na chwilę.

Jak nad tym zapanować?

Sprawdzaj pocztę tylko kilka (trzy-cztery) razy w ciągu dnia, najlepiej co dwie godziny. Rób to zawsze z pełną uwagą. Po pierwsze, zapoznaj się ze wszystkim, co otrzymałaś, i usuń te wiadomości, które nie są potrzebne i nie wymagają odpowiedzi. Po drugie, odpowiedz na te wiadomości, które wymagają twojej reakcji - i zrób to od razu. Odkładanie tego na później powoduje, że musisz przeczytać wiadomość ponownie, bo już zapomniałaś, co zawiera. To strata czasu.

Wyłącz powiadomienia, bo będą cię rozpraszać. W MS Outlooku przejdź do Plik -> Opcje -> Poczta i w sekcji "Nadejście wiadomości" odznacz powiadomienia i wyświetlanie ikony koperty na pasku zadań. Zmień podobne ustawienia również w innych programach i aplikacjach, których używasz do poczty e-mail.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej