Publikujemy fragment książki Frédérica Martela "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" (wyd. Agora). To opowieść o podwójnym życiu Kościoła. Autor spotykał się z kilkudziesięcioma wysoko postawionymi w Watykanie hierarchami, z których wielu to zdeklarowani geje. Zdaniem Martela homoseksualizm kleru jest kluczem, który pozwala lepiej zrozumieć pontyfikaty kolejnych papieży.

Książkę przełożyły: Anastazja Dwulit, Elżbieta Derelkowska, Jagna Wisz.

Epoka Pawła VI to jeszcze „tendencje” i „skłonności”. Wraz Janem Pawłem II zmienia się i charakter, i zasięg omawianych spraw. W jego otoczeniu jeszcze więcej jest praktykujących gejów, a poziom korupcji wydaje się czasem wręcz niewyobrażalny. Wokół ojca świętego powstaje wielki krąg rozwiązłości. (…)

Jan Paweł II jest papieżem mojej młodości i wielu moich krewnych przyjaciół zawsze go poważało. W redakcji „Esprit”, miesięcznika bliskiego myśli katolickiej, z którym współpracowałem, Wojtyła był na ogół uważany za jedną z kluczowych postaci końca komunizmu. Czytałem kilka książek i biografii tego olbrzyma XX wieku, pielgrzyma świata. Ale rozmawiając z kardynałami, biskupami i księżmi, którzy pracowali z nim podczas bardzo długiego pontyfikatu, odkryłem jego drugą - ponurą - twarz. Był to papież otoczony intrygantami, szumowinami, w większości nieujawnionymi gejami, publicznie często homofobami, nie mówiąc o tych, którzy chronili pedofilów. (…)

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej