13 listopada zapraszamy do Centrum Premier Czerska 8/10 na spotkanie wokół biografii Jacka Kuronia pt. "Jacek". Rozmowę z autorkami książki Jacek - Anną Bikont i Heleną Łuczywo oraz z zaproszonymi gośćmi: Adamem Michnikiem, prof. Karolem Modzelewskim i Sewerynem Blumsztajnem poprowadzą Dorota Wysocka-Schnepf oraz Michał Nogaś. Bezpłatne zapisy na spotkanie: bilety.cojestgrane24.pl lub tel. 22 555 54 55

Fragment książki „Jacek” Anny Bikont i Heleny Łuczywo. Ten rozdział powstał na podstawie tekstów Anny Bikont i Joanny Szczęsnej publikowanych w „Gazecie Wyborczej”

Urodziła się pierwszej wojennej zimy, w grudniu 1939 roku. Był straszliwy mróz i ojciec poszedł zarejestrować jej narodziny dopiero na początku stycznia 1940 roku. Podał, że przyszła na świat w Nowy Rok. „Niech będzie dziewczyna o rok młodsza” – oświadczył żonie.

O rodzinie opowiadała Joannie Szczęsnej siostra Gai Ewa Dobrowolska. Ich ojciec Edmund Borucki był przed wojną rzeźnikiem w Tuliszkowie, zamożnym miasteczku koło Konina. Nie lubił swojego zawodu, nie chciał mieszkać w małym miasteczku, już przed wojną przyjechał do Warszawy. Matka też pochodziła z Tuliszkowa.

Pozostało 94% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej