Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2017 roku „ na głowę” każdego z nas przypadało 311 kg odpadów. Pod tym względem jesteśmy europejskimi prymusami, bo unijna średnia to 483 kg na jednego mieszkańca. Dla porównania, Duńczycy produkują rocznie 777 kg śmieci, a Niemcy 637 kg. W krajach spoza UE nie jest lepiej. Norwegowie wytwarzają 724 kg śmieci na głowę, a Szwajcarzy 720.”.

Jak radzimy sobie z odpadami w Polsce?

Choć wskaźnik generowania odpadów w Polsce należy do najniższych w Europie, to niepokojący jest dość wysoki wzrost z roku na rok. W 2017 roku wytworzyliśmy średnio na obywatela o 5 kg więcej śmieci w porównaniu do roku wcześniejszego. Przy tym w przeciwieństwie do innych krajów UE nie możemy się pochwalić wysokim wskaźnikiem segregacji i recyklingu. Z danych GUS wynika, że dwa lata temu do recyklingu przeznaczono tylko 27 proc. odpadów komunalnych. W krajach UE norma to nawet 60 proc.[1] Proces recyklingu odgrywa ogromne znaczenie w obszarze ochrony środowiska.

Co to jest recykling?

Recykling jest jednym z najlepszych sposobów na zagospodarowanie odpadów.  Umożliwia on wielokrotne wykorzystanie surowców, dzięki czemu pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia, woda oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, czyli zmniejszyć tzw. „ślad węglowy”.Poddać recyklingowi można papier, metal, szkło czy plastik. Co można zrobić z butelki plastikowej? Butelki PET mogą być wykorzystane do produkcji kolejnych wartościowych przedmiotów. Oprócz nowych butelek, mogą z nich powstać meble, geowłóknina pod autostrady czy zabawki. Do wyprodukowania T-shirtu potrzeba pięć zużytych półtoralitrowych butelek PET, 35 może w procesie recyklingu stać się śpiworem, a z 36 można wyprodukować dywan. Z około 25 plastikowych butelek powstaje geowłóknina pod kawałek miejskiego chodnika o wymiarach 2x2m lub pas jezdni autostrady o długości metra.

istock

Sposób na plastikowe butelki

Z butelek z tworzywa PET można też zrobić kolejne butelki. Przykładem są działania marki  Żywiec Zdrój, która wprowadziła na rynek pięciolitrową butelkę na wodę wykonaną w 100-procentach z przetworzonego plastiku. Do jej produkcji potrzebne były cztery zużyte, 1,5-litrowe plastikowe butelki. Dzięki temu, że Żywiec Zdrój we wszystkich butelkach 5-ciolitrowych stosuje wyłącznie plastik pochodzący z recyklingu, w ciągu roku do atmosfery trafia o tyle mniej CO2, ile generuje np. siedem samolotów lecących z Warszawy do Nowego Jorku, wioząc na pokładach 1734 osoby lub tysiąc samochodów z napędem diesla pokonujących trasę z Siedlec do Krasnojarska (około 4420 km).  Co ważne, w procesie produkcji butelek 100% rPET nie są wykorzystywane żadne nowe surowce naturalne, a oszczędności środowiskowe obejmują również niższy tzw. „ślad wodny” oraz mniejsze zużycie energii.

materiały partneramateriały partnera Żywiec Zdrój

Właściwa segregacja odpadów ma znaczenie

Rolę do odegrania w zakresie ochrony środowiska mają nie tylko producenci, ale i konsumenci. Do ochrony środowiska może przyczynić się każdy z nas, na początek wystarczy wrzucać śmieci do odpowiednich, żółtych koszy do segregacji. I chociaż większość Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, to wielu wciąż ma trudności z odpowiednim ich zakwalifikowaniem. Nie wiemy, do jakich pojemników wrzucać kartony po mleku i sokach, gdzie powinna trafić ceramika oraz czy przed wyrzuceniem opróżniać, myć pojemniki i zdejmować z nich etykiety.Z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Środowiska wynika, że najwięcej trudności sprawia segregacja kartonów po mleku, odpadów higienicznych, brudnych torebek foliowych oraz porcelany i ceramiki. Problemem jest także brak w domu miejsca na pojemniki do segregacji odpadów. Kosze do segregacji śmieci najlepiej umieścić w kuchni, pod zlewozmywakiem. Jeśli nie mamy tam wiele miejsca, można kupić mniejsze pojemniki i częściej je opróżniać. Warto, by miały różne kolory. Niebieski na papier, żółty na plastik i aluminium, brązowy na odpady zmieszane, a biały i zielony na szkło.

materiały partneraistock

Przepis na sukces

Jak  segregować śmieci, aby robić to dobrze? Kartony po mleku i soku powinny trafiać do żółtych pojemników na odpady – tych samych, do których wrzucamy odpady z metali i tworzyw sztucznych. Butelki po wodzie i napojach, kubeczki po jogurtach  nie muszą być przed wyrzuceniem myte – wystarczy usunąć z nich zawartość i zgnieść. Zużyte chusteczki higieniczne powinny trafiać do koszy na odpady zmieszane, podobnie jak zużyte ręczniki papierowe.  Recykling papieru jest możliwy tylko wtedy, jeśli nie jest on ani zabrudzony, ani zatłuszczony.  Do szkła powinny trafiać tylko butelki i słoiki. Miejsce na ceramikę i potłuczone talerze jest w pojemniku na śmieci zmieszane. Segregacja odpadów wymaga wyrobienia w sobie nowych nawyków, ale gdy wejdzie w krew nie zabiera wiele czasu, a może znacząco wpłynąć na ochronę środowiska. Żadne opakowanie nie powinno skończyć na wysypisku śmieci. Tracimy w ten sposób zbyt wiele cennych surowców wtórnych.Im więcej osób zacznie segregować prawidłowo odpady, tym większy sukces uda się osiągnąć. Chodzi nie tylko o to, by zachować środowisko w dobrej kondycji dla nas, ale przede wszystkim przyszłych pokoleń.

Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z marką Żywiec Zdrój


[1] Źródło: Odpady z tworzyw sztucznych i recykling w UE”, Komisja Europejska, 2019 rok