Zuzanna Janin (ur. 1961) – artystka sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, instalacje, environment, obiekty fotograficzne, rysunki, wideo i instalacje dźwiękowe. Jako nastolatka zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym „Szaleństwo Majki Skowron” zuzannajanin.blogspot.com

Ewa Rogala: Czarny toczek z woalką, ciemna suknia z koronką wokół szyi, białe rękawiczki, w dłoni eleganckie binokle – taką cię zobaczyłam na planie filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego [w kinach od stycznia 2019 r.]. Obie statystowałyśmy, ale twoja postać nie była wcale anonimowa.

Zuzanna Janin: W „Siłaczkach” wcieliłam się w swoją prababkę Natalię Rosińską-Egiersdorff. To ona założyła w Warszawie przy ulicy Smolnej prywatną szkołę żeńską.

Placówka działała do jej śmierci, czyli do 1920 roku. O samej szkole i aktywności Natalii Rosińskiej nie wiadomo zbyt wiele, ale dla nas, jej rodziny, dla mnie zawsze była wzorem, prawdziwą, niezłomną emancypantką. Jej postawa nauczyła mnie, by wszystko jedno kiedy, w jakich warunkach politycznych, sytuacji życiowej zawsze dążyć do wymarzonego celu.

Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej