Daniela Vega - (ur. 1989) – aktorka z Chile (główna rola w filmie pt. „Fantastyczna kobieta”), zaangażowana w walkę o prawa osób transseksualnych.

Charyzma i wygląd diwy. Wcięte w talii sukienki, perły, czerwone usta. Do tego poobgryzane paznokcie. Daniela Vega, odkrycie tegorocznego Berlinale, otwarcie przyznaje, że jej największym marzeniem jest telefon od Almodóvara. Wszystko wskazuje na to, że to kwestia czasu.

Gdy Sebastián Lelio spotkał się ze swoją konsultantką od realiów życia osób trans w Chile, od razu poczuł – jak to potem nazwał – „filmowe zauroczenie”, a trzy lata później zaproponował jej główną rolę. Zauroczeni byli też krytycy i widzowie Berlinale, na którym „Fantastyczna kobieta” z Vegą w roli Mariny miała premierę. Prasa donosiła, że mamy do czynienia z nowym, niezwykłym talentem, a „Guardian” podgrzewał atmosferę, pisząc, że jeśli nagrodę za rolę pierwszoplanową dostanie kobieta transseksualna, to będzie to przełom w historii tej nagrody. Przełomu w historii nagrody nie było, film dostał nagrodę za scenariusz oraz nagrodę Teddy Award dla filmów poruszających tematy LGBT, ale rola Mariny jest przełomowa z kilku innych powodów.

Pozostało 83% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej