Różnice między preferencjami Polek i Polaków są ogromne. Parlament wybrany przez mężczyzn byłby bez porównania bardziej prawicowy. PiS otrzymałby aż 40 proc. męskich głosów, a Koalicja Obywatelska tylko 17 proc. Kukiz miałby 8 proc., a Biedroń i SLD po 7 proc., ale do parlamentu weszłaby też partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Przy takich wynikach PiS miałby samodzielną większość w wybranym Sejmie, a razem z Kukizem i Korwinem - większość konstytucyjną.

To kolejny wynik potwierdzający tezę o tym, że Polacy są dużo bardziej konserwatywni od Polek i dużo częściej głosują na partie prawicowe. Jak pokazał np. sondaż IPSOS dla OKO.press, jeśli chodzi o ruchy społecznej, najwięcej kobiet popiera feministyczny "czarny protest", a mężczyzn - Ruch Narodowy. Żyjemy w czasach politycznej wojny płci.

Otwieramy cykl sondaży "Wysokich Obcasów" „Liczymy się z Polkami”, w których przyglądamy się poglądom Polek na tematy społeczno-polityczne i porównujemy je z poglądami mężczyzn. Już jutro opublikujemy wyniki badań na temat feminizmu: ile Polek popiera postulaty feministyczne, ile czuje się feministkami?

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej