W lampach do utwardzania hybrydy lub żelu znajduje się promieniowanie ultrafioletowe. W jaki sposób wpływa ono na nasze zdrowie?

- W lampach do manikiuru mamy tzw. ultrafiolet bliski, czyli promieniowanie UVA. Intensywne promieniowanie UVA przenika przez naskórek i skórę właściwą, siejąc spustoszenie w strukturach odpowiedzialnych za młody wygląd i dobrą kondycję skóry. Na jego skutek destrukcji ulegają kolagen, elastyna, DNA w komórkach macierzystych naskórka, a także w komórkach odpornościowych i barwnikowych. Takie konsekwencje promieniowania UVA występują np. u osób korzystających z solarium. W lampach do manikiuru, owszem, mamy ten sam rodzaj promieniowania, ale o znacznie mniejszej intensywności.

Podobno promieniowanie UVA może też prowadzić do mutacji genetycznej i powstawania komórek rakowych. Czy to prawda, że - jak mówią naukowcy z Georgia Regents University - już po ośmiokrotnej ekspozycji na światło UVA wzrasta zagrożenie pojawienia się zmian o charakterze złośliwym, a dokładnie czerniaka podpaznokciowego?

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej