Najnowszy numer Wysokich Obcasów w kioskach już 7 września

A w nim:
1 z 11
Fot. Albert Zawada/Agencja Wyborcza.pl
Fot. Albert Zawada/Agencja Wyborcza.pl

okładka

Wysokie Obcasy

2 z 11
Fot. Jan Zamoyski/ Agencja Wyborcza.pl
Fot. Jan Zamoyski/ Agencja Wyborcza.pl

Szukanie śladów po rodzinie

''Panno Helu, wyjechałem i nie powrócę. Igo''. Kim był? Jak go znaleźć, skoro została tylko fotografia? ". Znajdę cię, Igo. Po dacie umieszczonej na zdjęciu w zakładzie fotograficznym, po listach prababki, po dziwnym imieniu, po nazwie miasta, w którym zrobiono zdjęcie. Ja tam pojadę, poszperam w księgach meldunkowych, parafialnych, repatriantów niemieckich i w księgach wyznania mojżeszowego. Choćbym miała wydać biografię później, niż chciałam. Znajdę cię, niewierny przystojniaku. Przecież dzięki tobie istnieję.

3 z 11

Montażystki

W latach 60. wydano w Polsce książkę ''Zawody filmowe''. Pod hasłem ''montaż'' umieszczono notkę: ''Zajęcie wymagające cierpliwości i zdolności manualnych, które posiadają kobiety, dlatego one najczęściej ten zawód wykonują''.
O swojej pracy opowiadają montażystki z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem: Lidia Zonn, Ewa Smal i Milenia Fiedler.

4 z 11

Wampira Maila Nurmi

Miała 47 cm w talii, mocno wyrysowane brwi i sztucznego pająka o imieniu Rollo na ramieniu. Chociaż współpracowała z najgorszym reżyserem na świecie, a jej pięć minut sławy minęło wyjątkowo szybko, zapisała się w historii kina. Oto Maila Nurmi. Kamera, akcja!

5 z 11

Rehabilitacja intymna

W poprzednim pokoleniu mentalność była taka: urodziłam dziecko, to się ''tam'' zmieniłam. A wcale nie musi tak być. Z ELŻBIETĄ KADEN, terapeutką biofeedbacku, rehabilitantką krocza, położną, rozmawia SYLWIA SZWED

6 z 11

Smakomat

Projekt Samo-Obsługa polega na wzajemnym zaufaniu. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego i CSW stoi przeszklona lodówka. W środku cztery półki, na których stoją cztery potrawy. Zupa, danie główne, deser i napój. Instrukcja obsługi: otwórz lodówkę, do czerwonego garnka wrzuć 5 zł, weź jedzenie.
- To moja odpowiedź na oczekiwania współczesnego klienta, który lubi natychmiastowy efekt i nieograniczony dostęp, a jednocześnie nie chce rezygnować z dobrej jakości posiłku. Quick service to światowy trend. Małe porcje i wysoki standard w niskiej cenie. - mówi Marta Gessler, właścicielka Qchni Artystycznej.

7 z 11

Edukacja segregacja

Tracimy różnorodną kulturowo, klasowo i ekonomicznie szkołę powszechną, w której młodzi ludzie przez sam fakt bycia razem mogliby się uczyć od siebie, rozmawiać, po prostu - koegzystować. Z profesorem TOMASZEM SZKUDLARKIEM rozmawia ALEKSANDRA PEZDA.

8 z 11
Fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

Kobieta w tirze

Karolina Lemka pierwszy raz sama wjechała na parking promu pięć lat temu. Miała 21 lat. W spedycyjnej firmie Scandinavian Express wozi towary do Szwecji i Norwegii.

Za pierwszym razem z jadalni mnie wyprosili: ''Pani pomyliła restauracje'' - wchodzimy z Karoliną do stołówki tylko dla kierowców na promie z Gdyni do Karlskrony w Szwecji. Na 4 m kw. kabiny tira spędzimy razem w trasie tydzień, jadąc 7 tys. km przez Skandynawię. Na razie uprzedza mnie, co nas spotka za chwilę: - Zobaczysz, wszyscy staną jak wryci. Nie do pomyślenia: kobieta!
Mężczyźni obserwują, jak wędrujemy wzdłuż szwedzkiego stołu. Jedni z rozbawieniem, inni lustrują nas z góry na dół. Rozglądam się: wiek średnio ok. 50 lat, duży brzuch, rozmemłany podkoszulek, na nogach coś na kształt klapek. To nie stereotyp. Tak wygląda przeciętny kierowca. Siadamy same przy stoliku. Na początku Karolina gadała tu ze wszystkimi. Chciała być miła. - Ale jak jesteś zbyt miła, to zaraz zrobią z ciebie kurwę - mówi półgłosem.

9 z 11

Kosmetyki dla wybrednych

Marzysz o zagranicznych podróżach? Tymczasem firmy kosmetyczne biją się o to, żeby być w Polsce. Jesteśmy bowiem krajem otwartym na inwestorów, szybko rozwijającym się, gdzie konsument jest coraz bardziej wybredny i wymagający.
Dla alergiczek, surferek, ekolożek, minimalistek. Na rynku są już nieznane dotąd w Polsce marki kosmetyków z Australii, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch. W swoich ojczyznach mają od lat oddane użytkowniczki. Sprawdź dlaczego.

10 z 11

Adam Ringer - prezes od kawiarni

Wie pani, ile przed drugą wojną było w Warszawie kawiarni? Tylko na Marszałkowskiej na osi między pl. Zbawiciela a ul. Królewską były 23 lokale! A dziś jest pięć, z czego cztery należą do nas.

I o czym to świadczy?
Kawiarnie zawsze były ważne dla tego miasta, jest to jedna z najbardziej miastotwórczych instytucji, a nie wymysł ostatnich lat. Po wojnie ich rolę skutecznie zmarginalizowano, a teraz wracamy do normalności. Przywracamy kawiarnie wielkomiejskiemu życiu.

To ile macie kawiarni w Warszawie?
12, niedługo otwieramy kolejne trzy.
Do czasów kryzysu za solidnych najemców lokali uchodziły banki, a teraz one te lokale zwalniają. Zwalniają się też lokale po aptekach, biurach podróży, po gastronomii. I my te lokale przejmujemy.

Z ADAMEM RINGEREM, współwłaścicielem sieci kawiarni Green Caffe Nero, rozmawia KRYSTYNA NASZKOWSKA

11 z 11
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Irma Kozina - profesor zadymiara, lokalna patriotka i maniaczka kolekcjonowania

Długopis Zenith, radio Capello, fotel Wisła, żeliwny igielnik, szybowiec Foka i pierwsza polska endoproteza - wylicza Irma Kozina. - Gdy zabierałam się do pracy nad książką "Ikony designu województwa śląskiego", myślałam, że skupię się głównie na wzornictwie współczesnym. Odkrycia, które poczyniłam, zaskoczyły mnie samą!

Komentarze
Prof. Irma Kozina jest prawdziwa pasjanatka ! Polcam wszytkim jej wykłady na US - wydzial historii sztuki ! Sa arcyciekawe o niekonwencjonalnym pedejsciu na bardzo wysokim poziomie!! k
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy