Wysokie Obcasy Extra

Red.
Najnowszy numer Wysokich Obcasów Extra w kioskach od 22 sierpnia. Zobacz, co w nim przeczytasz.
Fot. Zdjęcia Jacek Piotrowski/Agencja Gazeta Fot. Zdjęcia Jacek Piotrowski/Agencja Gazeta

Wysokie Obcasy Extra

Okładka

1
Fot. Jacek Piotrowski/Agencja Gazeta Fot. Jacek Piotrowski/Agencja Gazeta

Odsuńcie fotele! Dziewczynki będą występować

- Narzekanie i oburzanie się to luksus. My nie mamy na to czasu - mówią 27-letnie aktorki, Karolina i Paulina Chapko.

Pochodzą z Nowego Sącza, pracują w teatrach Krakowa i Wrocławia, grają w filmach i serialach. W wolnych chwilach podróżują, uczą się nowych języków, inwestują w swój rozwój. Ich podejście do pracy imponuje nie tylko ich rówieśnikom.

2
Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

Profesor Mikołejko - filozof na trawniku

Śniąc na jawie o przeczystych rozłogach i nadbużańskich polach, ruszyłem w podróż. Wraz z gromadką takich, co jak ja wierzyli, że coś jeszcze - nie tylko mit - zostało z dawnych kresów Rzeczypospolitej. Jakieś głębsze pobratymstwo wiar i kultur, wzięte z wiekowego współistnienia katolicyzmu, prawosławia, judaizmu. Mimo kataklizmów i spustoszenia, jakie od stuleci czynili tu Tatarzy i Szwedzi, siedmiogrodzcy Węgrzy i Mazowszanie, Niemcy i Rosjanie, Litwini i Sowieci.

Co z tej podróży wynikło?

3

W małym mieście

Rodzącej żonie oświadczył, żeby ścisnęła nogi, on bowiem jedzie w plener i będzie asystował przy porodzie dopiero wtedy, gdy płótna będą gotowe. Gdy po kilkunastu latach małżeństwa wyemancypowała się i wyprowadziła, zabierając dziecko, był zdziwiony. Nawet podpisując papiery rozwodowe, twierdził, że Małgorzata robi to, aby rozpalić w nim na nowo zainteresowanie swoją osobą.

O czym korespondują artyści z gwiazdami porno - pisze Iwona z Lenowa

4
Fot. Ilustracje Patryk Mogilnicki/ patrykmogilnicki.com Fot. Ilustracje Patryk Mogilnicki/ patrykmogilnicki.com

O żujących i bosych stopach

Uważam, że po dwudziestce żuć się nie powinno. Myślicie, że jestem starym zgredem? Zapewniam, że bliżej mi do dwudziestki niż do emerytury. Pytacie, czemu macie odmawiać sobie tej przyjemności? Powód jest jasny: żucie wygląda okropnie. Zwłaszcza gdy żuje tak zwany poważny człowiek i nie zamyka ust albo głośno ciamka. Fuj! Niby wiadomo, że jemy z zamkniętymi ustami, ale guma do żucia ma jakieś specjalne prawa!

Jan Graf, nasz specjalista od manier o żuciu, bosych stopach i gafach polityków.

5
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

Więckiewicz: Nie na każdy temat

Chciałem go uczłowieczyć. Nie chciałem, że by był człowiekiem z celuloidu, żelaza, betonu, spiżu czy z marmuru. W materiałach filmowych, które oglądałem, jest taka scena. Trwa przerwa w obradach w stoczni, delegacja rządowa gdzieś wyjechała, na sali tylko strona solidarnościowa, tłum, zamieszanie, przy stolikach ruch, opary dymu. I w tym tłumie, gdzieś w trzecim planie widzimy Wałęsę. Zapada się w fotel, opiera głowę i patrzy w sufit. Nie zwraca uwagi na nic, jakby wokół nikogo nie było.

6
Fot. Adam Kozak / Newspix Fot. Adam Kozak / Newspix

Pytania o sens życia i tak nas dopadną

Chodzi o to, żeby nie żyć życiem cudzym, udawanym, tylko własnym.

A zatem nie tak, jak mówi reklama: "Bądź sobą - pij colę". Nie mogę być sobą, robiąc to, co wszyscy, a szczególnie to, do czego namawiają mnie reklamodawcy. Powinienem mieć odwagę znaleźć we własnym życiu swoją drogę i ją realizować - przekonuje prof. Tadeusz Gadacz.

Z filozofem rozmawia Marek Górlikowski.

7

Zasady na czas wojny i pokoju

Ośmioletnia Elżunia, córka Józefa Wittlina, znanego pisarza pacyfisty żydowskiego pochodzenia, musiała uciekać z matką z okupowanej Warszawy. Z mieszkania na Mokotowie zabrała tylko "Kubusia Puchatka". Trasa emigracyjnej wędrówki biegnie przez Berlin, Paryż, Madryt, Lizbonę do Nowego Jorku. Elżunia przez całą drogę projektuje stroje dla swoich lalek. Dorosła Elizabeth została malarką, projektantką wnętrz i scenografką.

Niedawno ukazała się autobiograficzna książka Elizabeth Wittlin-Lipton pt. "Z dnia na dzień". U nas wspomina dzieciństwo w przedwojennej Warszawie, opowiada o pracy w teatrze i projektowaniu domów dla bogaczy i arystokratów.

8
Fot. Olivia Arthur  Olivia Arthur / Magnum Photos Fot. Olivia Arthur Olivia Arthur / Magnum Photos

O wolnych Arabkach i zniewolonych Europejkach

Wiele Saudyjek w życiu nie usiadłoby za kierownicą, bo uważają to za uwłaczające. To, że są wożone przez mężczyzn, szoferów, uważają za dowód ich wyższej pozycji społecznej. Tak naprawdę jednak na dłuższą metę prowadzenie samochodu jest dla nas mało ważne. Tak samo jest z ubraniem, które bywa tak demonizowane. Kiedy przyjeżdżam do Arabii Saudyjskiej, założenie na zwykłe ubranie czarnej abai jest dla mnie jak zmiana letnich ubrań na zimowe, gdy przyjeżdżam do Paryża - mówi urodzona w Arabii Saudyjskiej pisarka Raja Alem.

9
Fot. Czesław Łuniewicz/ Muzeum Regionalne w Tarnowie Fot. Czesław Łuniewicz/ Muzeum Regionalne w Tarnowie

Nowy dom dla Papuszy

Cyganie śmiali się ze mnie: "No, będziesz pani nauczycielka!". A ja za parę tygodni już umiałam. A potem ojczym wziął mnie na Niemen, grał na statku. Ja trochę wróżyłam, czytałam książkę. Przyszła strojna pani i mówi: "Cyganeczka umie czytać" To ładnie!". A ja byłam dumna i czytałam jeszcze więcej, aż mnie oczy boleli. O rycerzach i o wielkiej miłości.

Angelika Kuźniak pisze o cygańskiej poetce Papuszy.

10
Fot. Kolaż Tymoteusz Piotrowski Fot. Kolaż Tymoteusz Piotrowski

Przelecieć Polskę: sztuka podrywania

Jesteś facetem, który pragnie się przespać z kobietą. Zauważasz ją. Masz trzy sekundy.Nie zastanawiaj się, nie wahaj, idź.  Potrzebny ci będzie "otwieracz". Za dnia, na ulicy, sprawdzi się "otwieracz" na sklep zoologiczny.

Pytasz: "Jest może jakiś w okolicy? Chciałbym kupić rybki, żeby ktoś dotrzymywał mi towarzystwa w mieszkaniu, do którego właśnie się wprowadziłem".

W sklepie spożywczym pytaj o pierogi, na przykład o skład nadzienia.

11
Fot. Ilustracja Bartosz Kosowski Fot. Ilustracja Bartosz Kosowski

Przereklamowane talenty

Prof. Wiesław Łukaszewski: Świetny tenisista Andre Agassi w swojej biografii pisze, że wielokrotnie miał dość tenisa, bo kilkadziesiąt tysięcy razy w tygodniu wykonywał serwis, celując w zadany punkt. Straszliwa mordęga, ale efekty pamiętamy. Uważam, że czas już przestać opiewać utalentowanych i zacząć opiewać pracowitych.

- Czy nadmierne przywiązanie uwagi do talentu jest błędem? - docieka Dorota Wodecka.

12
Fot. Materiały prasowe wydawnictwa Fot. Materiały prasowe wydawnictwa

Rozpadamy się i jest fantastycznie

Dlaczego tak trudno nam siebie lubić?

Ze strachu. Boimy się, że jak pokażemy ludziom swoje prawdziwe "ja", to się od nas odwrócą. Poza tym często wydaje nam się, że szczęście jest gdzieś na zewnątrz i tam musimy go szukać - jak będziemy mieć większy dom, lepsze stanowisko, droższy samochód, to wtedy dopiero będziemy warci miłości. W końcu, dlatego że czasem łatwiej jest nam po prostu rzucić się w wir pracy, żeby mieć na ten drogi dom czy samochód, niż zagłębić się w pracę nad sobą.

Kurs szczęścia wg psycholog Brene Brown.

13
Fot. Ilustracja Piotr Socha Fot. Ilustracja Piotr Socha

Czy Polak pracuje za karę?

O etosie pracy u Polaków mówimy zazwyczaj, kiedy wyjeżdżają z kraju.

Słyszymy, że znakomici z nas zbieracze szparagów, że jesteśmy solidni i pracowici, że szybko się uczymy, że jesteśmy tańsi i elastyczniejsi od innych.

Hydraulik w Polsce walczy tydzień z instalacją, a na Zachodzie robi to w kilka godzin.

14
Fot. Olena Chernenko/getty Images Getty Images/Vetta Fot. Olena Chernenko/getty Images Getty Images/Vetta

Na zdrowie: mleko

Dla jednych źródło wszelkiego dobra, dla innych - cichy morderca.

Pić czy nie pić?

15

Miasto melancholia

Milly ze "Skrzydeł gołębicy" Henry'ego Jamesa przyjechała do Wenecji już chora, jakby umieranie w otoczeniu piękna miało okazać się mniej dotkliwe.

Gustaw von Aschenbach ze "Śmierci w Wenecji" Tomasza Manna urzeczony pięknem miasta nie znalazł w sobie siły, by opuścić je, zanim dopadła go zaraza.

Josif Brodski przez kilkadziesiąt lat rok w rok wracał do Wenecji, bo w żadnym innym mieście nie był w stanie znaleźć natchnienia.

Jedziemy do Wenecji!

16
Fot. Hill Street Studios   Hill Street Studios/Blend Ima Fot. Hill Street Studios Hill Street Studios/Blend Ima

Z obcego na nasze: Co wie o Tobie CIA

Wiemy, że nie logujemy się z nieznanych komputerów w publicznych miejscach. Nie podajemy nikomu swoich haseł i używamy kilku różnych. Nie przyklejamy swojej lokalizacji do każdego wpisu w internecie, by nie kusić włamywaczy. A jak wytatuowaliśmy sobie na biodrze sprośnego różowego kucyka, to nie informujemy o tym na portalu, a do pracy i na niedzielny obiad ubieramy się skromnie (chyba że marzy nam się szczególny rodzaj kariery).

Druga sprawa to zabezpieczenie się przed podglądaniem przez agencje rządowe i instytucje, które zbierają dane hurtowo...

17
Fot. Zdjecie Tamara Pieńko Fot. Zdjecie Tamara Pieńko

Jak wychowano Czesława Mozila

Kiedyś do domu wróciłem z płaczem. Ojciec staje w drzwiach i jeszcze mnie opier... Mówi: "U mnie na Ukrainie do domu z płaczem się nie wracało. Musisz dać radę na podwórku, bo ja dawałem". Od tego czasu nigdy nie wróciłem zapłakany.

Czy dawałem radę? Nie byłem najbardziej cool, ale też nie byłem ofiarą.

18
Więcej na ten temat: wysokie obcasy extra
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy