Wysokie Obcasy Extra

Red.
Najnowszy numer Wysokich Obcasów Extra w kioskach od 20 czerwca. Zobacz, co w nim przeczytasz.
Fot. Michal Mutor, kreacja Paweł Sadaj Fot. Michal Mutor, kreacja Paweł Sadaj

Wysokie Obcasy Extra

Okładka

1
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

Trzy randki z Bradem Pittem

Skąd biorą się kompleksy? Z domu? Z presji środowiska? A może z braku spostrzegawczości? Bo gdybyśmy były uważniejsze (bo jednak panowie mniej mają z tym kłopotów!), to szybko znalazłybyśmy całą masę dowodów na poparcie tezy, że kobiecość nie jest towarem standaryzowanym. Że nie jest kanapką z McDonalda, ale czymś szytym na miarę. Zamiast się zastanawiać, jakie mamy kompleksy, pomyślmy, skąd się wzięły. A potem, co by było, gdybyśmy wszyscy byli jednakowi. Gdyby świat był pełen identycznych Bradów Pittów - pisze Aneta Borowiec, redaktor naczelna "Wysokich Obcasów Extra".

2
Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

Zemsta disco elit - felieton prof. Zbigniewa Mikołejki

Mówi się teraz namiętnie o niskim poziomie nauczania, upadku standardów edukacji, powszechnym lenistwie i olewactwie studentów. I słusznie. Problem w tym jednak, że nie chodzi jedynie o naukę. Chodzi również o udział w kulturze i o - a czemuż by nie? - rozrywkę. Bo awans do klasy średniej to nie tylko papierek zwany dyplomem i pozycja na rynku pracy. To także zdolność odróżnienia Chagalla od Chiraca i stosowne formy zabawy i zainteresowania. Wyższe niż "browar" i pospólny wrzask.

3

Dżakuzy z samej góry - felieton z cyklu "W małym mieście"

Manewrując reklamówką z rybami, ciężko opadł obok mnie na purpurową kanapę. Przybliżył swoją twarz do mojej zawrotnie blisko, ziejąc świeżo wypitą wódką. Jego ciemnoniebieskie oczy o długich rzęsach i pełne usta kontrastowały z siatką zmarszczek, jakich nabywa się od ciężkiej fizycznej pracy. Pewnie nikt nigdy nie powiedział mu, jaki jest piękny, może koledzy drwili, nazywając go panienką.

4

Tylko tatuaże są na zawsze - felieton Szczepana Twardocha

Kiedy po raz pierwszy obejrzałem "Fight Club" Finchera, miałem 20 lat. Pomyślałem wtedy, że to film specjalnie dla mnie, i niedługo później przeczytałem powieść Chucka Palahniuka, na podstawie której film zrealizowano, i już byłem pewien, że to specjalnie dla mnie. Zakochałem się w Marli Singer o twarzy Heleny Bonham Carter i od tej pory, jeśli odpowiadam na pytania z kwestionariusza Prousta, to akurat w kwestii ulubionej bohaterki literackiej nigdy nie waham się ani chwili.

5

Czemu w telewizji mówię o dupie Maryni?

Byłam szczupłą dziewczyną z dużym biustem, stąd moja tendencja do garbienia się. Piersi mi urosły w wieku 13 lat i w szkole się ze mnie naśmiewali. Ten biust - oprócz te go, że był obiektem zaczepek - bardzo mi przeszkadzał. Wyobraź sobie lekcje wuefu, gdy cycki mi mało zębów nie wybijały - mówi Dorota Wellman, z którą rozmawia Grzegorz Giedrys.

6
Fot. WIN-Initiative Getty Images/WIN-Initiative RM Fot. WIN-Initiative Getty Images/WIN-Initiative RM

Udawaj, aż się spełni

Amy Cuddy, psycholog społeczna z Harvard Business School twierdzi: udawaj, że jesteś silny, że jesteś władcą, przyjmij pozycję bojową jak Superman, a w końcu się nim staniesz.

Jej eksperyment "2 minuty. 2 dolary" pokazał, jak koncentrując się na ciele, możemy kierować naszymi emocjami. Marek Górlikowski testuje na sobie język ciała.

7
Fot. Glen McCurtayne/COLEMAN-RAYNER/EAST NEWS Fot. Glen McCurtayne/COLEMAN-RAYNER/EAST NEWS

Fran Fisher. Zakonnica uczy seksu

Wątpisz w swoją atrakcyjność, obejrzyj kilka filmów erotycznych. Zobaczysz tam panie puszyste i filigranowe, młode i stare i wszystkie inne. Większość mężczyzn kocha swoje kobiety "takimi, jakie są".

O życiu zawodowym i prywatnym byłej zakonnicy pisze Katarzyna Molęda.

8
Fot. Boston Globe via Getty Images Boston Globe via Getty Images Fot. Boston Globe via Getty Images Boston Globe via Getty Images

Autobus pełen zwierząt

Mężczyźni siatek nie miewają, to ciało obce, z którym im nie po drodze, zwłaszcza w drodze. Ani toreb, ani nawet pederastek już nie noszą, jakby cały świat dał się rozłożyć po kieszeniach. Ale co z notesem, jedną trzecią batonika czekoladowego, kartką z przypomnieniem o zebraniu w szkole, paczką chustek do nosa?

Czy oni nie piszą, nie jedzą, nie użerają się z potomstwem? Nie smarkają? - zwyczaje ssaków obserwuje Grażyna Plebanek.

9
Fot. Jim Dyson Getty Images Fot. Jim Dyson Getty Images

Banksy. Miasto jak wielkie przyjęcie

Podobno nazywa się Robert Banks, ma 39 lat, pochodzi z Bristolu, jest abnegatem ze srebrnym zębem. Miał być rzeźnikiem, ale wolał malować graffiti.

A może raczej nazywa się Robin Gunningham, ma 39 lat, pochodzi z Bristolu i jest schludnym facetem o ciemnych, kręconych włosach, w okularach ze srebrnymi oprawkami.

Kim jest najsłynniejszy graficiarz świata tropi Maja Staniszewska.

10
FOT.CELESTYNA KRÓL FOT.CELESTYNA KRÓL

Nieznośna lekkość bytu i rower holender

Osiem mitów o hipsterach, kim właściwie są, co lubią, noszą i gdzie pracują - pisze Natalia Mazur.

11
FOT.TAMARA PIEŃKO FOT.TAMARA PIEŃKO

Kraj neonów

Słoiki, które wstrząsnęły Warszawą, czyli jak jeden projekt na neon wywołał wojnę opowiadają jego pomysłodawcy Magdalena Czapiewska i Karol Murlak.

12
Fot. Andrzej Szypowski/East News East News Poland Fot. Andrzej Szypowski/East News East News Poland

Dzidzia i wymokły kleryk

Tuwim nazywał ją słowiańską Safoną, a Iwaszkiewicz cenił bardziej od Anny Achmatowej. Ona sama uważała, że pisanie to nic takiego, czynność jak każda inna - jak drapanie się i oddychanie. Zaskakiwała niekonwencjonalnymi poglądami.

"Jest ekscentryczna. Mówi zawsze co innego, niż się oczekuje, wprost uosobienie przekory" - pisała o niej Maria Dąbrowska.

Życie Kazimiery Iłłakowiczówny przedstawia Joanna Kuciel-Frydryszak.

13
Fot. ILUSTRACJA BARTOSZ KOSOWSKI Fot. ILUSTRACJA BARTOSZ KOSOWSKI

Co robisz, gdy cię nie widzę?

Nie potrzebuje żadnych argumentów, dowodów, przesłanek. Dla zazdrosnego partnera knujesz, jak na kogoś obcego spojrzysz i jak nie spojrzysz. Wtedy nawet knujesz bardziej, bo sprytniej.

O to, jak poradzić sobie z zazdrością prof. Wiesława Łukaszewskiego pyta Dorota Wodecka.

14
Fot. ILUSTRACJA MARTYNA WÓJCIK-ŚMIERSKA Fot. ILUSTRACJA MARTYNA WÓJCIK-ŚMIERSKA

Matki dorosłych córek

Porywanie się na temat relacji matek i córek obezwładnia mnie jak wspinaczka na Mount Everest, bo te relacje mogę być przeróżne i w każdej aż kipi od emocji. Ale matkami przemocowymi, uzależnionymi, chorymi psychicznie i nieobecnymi nie będziemy się zajmować w tym tekście. Weźmy na warsztat najbardziej rozpowszechniony styl matkowania - matkę nadopiekuńczą, słowem "mamusię" - pisze Dorota Frontczak.

15
Fot. ILUSTARACJA PATRYK MOGILNICKI Fot. ILUSTARACJA PATRYK MOGILNICKI

Kto szczypie kota w ciemności

Gdzie szukać najwierniejszych mężów i najbardziej rozwiązłych żon? Jak zdradzają w Chinach, Japonii, we Francji, w Ameryce i Polsce.

Z autorką książki "Dlaczego zdradzamy" Pamelą Druckerman rozmawia Krystyna Romanowska.

16
Fot. ILUSTRACJA PIOTR SOCHA Fot. ILUSTRACJA PIOTR SOCHA

Mężczyźni przegadani na śmierć

Czego kobiety oczekują od facetów?

Wystarczy zerknąć na anonse matrymonialne: poczucie humoru, wspólne pasje i ładne buty.

Czy tego pożądały nasze babki?

Czy tego naprawdę pragną kobiety - ustalają prof. Tomasz Szlendak i Grzegorz Giedrys.

17
Fot. @BRUNOPOINSARD/FOLIO-id Fot. @BRUNOPOINSARD/FOLIO-id

Niezbędnik urlopowiczki

Mówisz sobie, że ruszasz po przygodę i nie będziesz w wakacje ślęczeć przed lustrem. Tylko dlaczego pękająca w szwach kosmetyczka znów nie mieści się w walizce?

Co na urlopie jest naprawdę niezbędne - pisze Marta Krupińska.

18
Fot.   Pulse/Corbis   Pulse/Corbis Fot. Pulse/Corbis Pulse/Corbis

Małż i H20

Każdy wie, że trzeba pić wodę. Ale jaką?

Mineralizowaną? Źródlaną? Gazowaną? A może kranówę  - rozstrzyga Krystyna Naszkowska.

19
FOT.Matt Moyer Matt Moyer FOT.Matt Moyer Matt Moyer

Dziewczyny z Muszeiny

Nie docierają tu światła dyskotek Szarm el-Szejk, tandetne popiersia Kleopatry ani cmokania młodych Egipcjan szukających przygód ze skąpo ubranymi Europejkami. Dopiero tu dowiesz się, dlaczego można pokochać Egipt - zdradza Karolina Kopocz.

20
FOT.TAMARA PIEŃKO FOT.TAMARA PIEŃKO

Bombonierka pełna kostek cukru

Jak mnie wychowano Tomaszowi Kwaśniewskiemu opowiada Dorota Zawadzka.

21
Więcej na ten temat: wysokie obcasy extra
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy