Pomysły na słodkości

Redakcja
Oto garść przepisów na pyszne przekąski
1 z 8
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Tarta z kremem i żurawiną

Przepis Agnieszki Kręglickiej

100 g herbatników Digestive

100 g twardych kruchych pierników (np. z Ikei)

80 g masła warstwa czekoladowa:

2 tabliczki gorzkiej czekolady

50 g masła

50 ml kremówki

krem:

250 g mascarpone

250 ml kremówki

3 łyżki cukru

laska wanilii

świeża żurawina

Zmiksować ciastka z masłem i wylepić tym spód do tarty.

Wstawić do

piekarnika rozgrzanego do 200 st. C, podpiec kilka minut, ostudzić. Czekoladę rozpuścić

z masłem i śmietanką w kąpieli wodnej, dobrze wymieszać.

Rozsmarować na kruchym spodzie. Laskę wanilii rozciąć, ziarenka wyskrobać, dodać do kremówki. Mascarpone, schłodzoną kremówkę i cukier ubić na pianę mikserem (nie za długo). Wstawić do lodówki.

Tuż przed podaniem nałożyć krem na wierzch tarty, posypać żurawinami.

2 z 8

Biszkopt

biszkopt:

130 g mąki, 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1/4 łyżeczki soli, 5 dużych jaj (o temp. pokojowej), 200 g cukru, 80 ml mleka, 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

do nasączenia:

po 300 ml mleka zagęszczonego słodzonego i niesłodzonego, 150 ml śmietany kremówki 30-proc.

do dekoracji:

500 ml śmietany kremówki 30-proc. u 2 łyżki cukru pudru, 1 łyżka ekstraktu waniliowego, masło do smarowania blaszki

Blaszkę (22x33 cm) wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować masłem.

Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia, sól i odstawić. Oddzielić białka od żółtek. W misce ubić żółtka ze 150 g cukru, aż masa będzie kremowa.

Dodać mleko, wanilię, wymieszać i odstawić.

Oddzielnie ubić białka, a kiedy będą sztywne, dodać pozostałą ilość cukru i ubijać ok. 1 min. Do miski z żółtkami dodać jedną trzecią mąki z proszkiem i wymieszać łyżką.

Do miski z białkiem dodać jedną trzecią mąki z proszkiem i wymieszać. Do żółtek dodać stopniowo białka z mąką i wymieszać.

Do masy jajecznej wsypać resztę suchych składników i wymieszać. Całość przełożyć do formy. Piec w temp. 180 st. C przez 20-25 min.

Po upieczeniu odstawić na 10 min. Następnie odwrócić ciasto, zdjąć pergamin i ponownie umieścić je w blaszce.

Patykiem do szaszłyków nakłuwać ciasto (do dna) w 2-cm odstępach. Do rondla wlać dwa gatunki mleka i śmietanę, wymieszać i podgrzać, aż pojawią się bąble (nie gotować!). Wystudzić.

Masą mleczną polewać ciasto, zaczynając od krawędzi. Przykryć folią i odstawić do lodówki na co najmniej 2 godz. (maks. 24 godz.).

Śmietanę ubić z cukrem pudrem i wanilią, rozłożyć na cieście. Dekorować owocami, czekoladą, płatkami migdałowymi. Podać krojone na kwadraty albo nakładać łyżką na talerz.

3 z 8

Tarta cytrynowa

Przepis Marty Gessler

Ciasto: 100 g cukru pudru, 200 g zimnego masła pokrojonego w małą kostkę, 300 g mąki u 1 żółtko, 2 łyżki zimnej wody

Masa cytrynowa: 250 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny, skórka starta z 2 cytryn, 200 g cukru, 170 g masła pokrojonego w kostkę, 4 jajka u 4 żółtka

Do miski wsypać mąkę, cukier i wymieszać.

Dodać masło i rozetrzeć palcami, aż masa będzie przypominać bułkę tartą. Wtedy dodać żółtko rozmieszane z wodą. Całość zagnieść, aby powstało elastyczne ciasto. Uformować kulę, którą należy spłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i wstawić na pół godziny do lodówki.

Schłodzone ciasto rozwałkować na wysypanym delikatnie mąką blacie i wyłożyć nim formę do tarty (28 cm).

Dno nakłuć widelcem, wyłożyć papierem do pieczenia, obciążyć, np. grochem, i piec około 20 min w piekarniku w temperaturze 180 st. C.

Następnie wyjąć formę z pieca, zdjąć papier z grochem i odstawić do ostudzenia. Do rondla wlać sok cytrynowy, skórkę, cukier i masło, podgrzać na małym ogniu, aż masło się rozpuści. W misce wymieszać jajka i żółtka. Delikatnie wlać podgrzany sok z masłem, cały czas mieszając.

Następnie masę przelać ponownie do rondla. Podgrzewać i mieszać trzepaczką, aż masa zacznie gęstnieć i pojawią się bąbelki. Wtedy na przygotowany spód kruchy przelać cytrynową masę i wstawić na 10 min do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika.

Jeść po ostudzeniu. Można podawać z bitą śmietaną ubitą z cukrem i wanilią lub skórką limonkową.

4 z 8

Babeczki waniliowe z kremowym serem

Przepis Marty Gessler

150 g mąki pszennej, 50 g mąki pełnoziarnistej, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 45 g masła (temperatura pokojowa), 220 g cukru, 3 łyżki oleju rzepakowego, 2 duże jajka, 125 ml soku jabłkowego, 125 ml mleka, 0,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Krem:

150 g mrożonych malin, 230 g serka typu Philadelphia, 110 g cukru pudru

Rozgrzać piekarnik do 180 st. C.

Foremkę do pieczenia na 12 babeczek wyłożyć papierowymi papilotkami.

Do miski włożyć masło i ubijać je za pomocą ręcznego miksera, a gdy będzie gładkie, stopniowo dodawać połowę cukru i dalej ubijać, aż masa stanie się puszysta.

Dodać olej, pozostałą część cukru i dalej ubijać, aż masa nabierze jasnego koloru. Dodawać jajka po jednym i dokładnie wymieszać.

Następnie, cały czas miksując, wlać sok jabłkowy. W misce wymieszać mąkę pszenną, pełnoziarnistą i proszek do pieczenia. Przestawić obroty miksera na tryb wolny i do maślanej masy dodawać stopniowo połowę mąki oraz połowę mleka i mieszać, aż składniki się połączą. Czynność powtórzyć z pozostałą ilością mąki i mleka.

Na końcu dodać ekstrakt waniliowy i zmiksować. Ciasto rozłożyć równomiernie do foremek. Blaszkę wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec 20-25 min.

Po upieczeniu odstawić do wystygnięcia. Zrobić krem: maliny umieścić w rondlu i zagotować, aż owoce puszczą sok (ok. 5 min). Następnie przetrzeć je przez sito. Powinno powstać ok. 1/4 szklanki soku. W misce wymieszać mikserem serek z cukrem i sokiem. Przygotowany krem odstawić do lodówki, by zgęstniał.

Babeczki ozdobić kremem i dowolnie dekorować.

5 z 8

Kasza manna z karmelem

Przepis Agnieszki Kręglickiej

0,5 l mleka, ćwierć szklanki kaszy manny,1 łyżka cukru, wanilia lub cynamon, lub kardamon

karmel: pół szklanki cukru, 1 łyżka masła, odrobina wody

Do gotującego się mleka wsyp kaszę, cukier, przyprawy i dobrze rozmieszaj.

Gotuj powoli, mieszając często, aż będzie bardzo gęsta. Na patelni rozpuść masło i cukier. Podgrzewaj, nie mieszaj łyżką, poruszaj patelnią. Jeśli się nie topi, wlej trochę wody.

Gdy cukier stopi się na ciemny karmel, rozlej go na dno kilku miseczek. Dopełnij miseczki stygnącą kaszą, odstaw. Przed podaniem odwracaj do góry dnem, podawaj z owocami.

6 z 8
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Knedle z morelami

Przepis Agnieszki Kręglickiej

100 g suszonych moreli, sok jabłkowy, 2 łyżki bułki tartej, 3 łyżki masła, cukier

Ciasto ziemniaczane:

600 g ziemniaków sypkich, 1 szklanka mąki, 1 jajko, szczypta soli, gałka muszkatołowa

Ciasto serowe:

400 g tłustego twarogu, 1 szklanka mąki, 1 jajko, szczypta soli, łyżeczka cukru, skórka otarta z cytryny

Wybierz rodzaj ciasta.

Ziemniaki najlepiej ugotować dzień wcześniej, serowe można zagnieść od razu. Knedle z ciasta ziemniaczanego trzeba lepić od razu i gotować; zagniecione ciasto serowe może poczekać w lodówce. Z

iemniaczane: ugotowane, ostudzone ziemniaki przetrzyj przez praskę i połącz z resztą składników; zagnieć gładkie ciasto. Jeśli się klei, dodaj mąki. Serowe: twaróg przetrzyj przez praskę i zagnieć z resztą składników na gładkie ciasto.

Morele namocz w soku jabłkowym, aż będą miękkie, odcedź i osusz, obtocz w cukrze. Uformuj z ciasta wałek, podziel go na nieduże kawałki. Każdy kawałek rozpłaszczaj, pakuj do niego morelę i zamykaj, tak by powstała kula.

Gotuj w osolonym wrzątku na średnim ogniu. Rozgrzej patelnię, upraż bułkę tartą, dodaj masło. Kilka minut po wypłynięciu knedli na powierzchnię wody odcedź. Kiedy trochę ostygną, mieszaj z masłem i bułką tartą na patelni.

7 z 8

Płonący naleśnik

Przepis Marty Gessler

8sztuk

125 g mąki, 250 ml mleka, 100 ml wody, 4 jajka, 20 g roztopionego masła, szczypta soli, szczypta cukru, 1/2 łyżeczki skórki startej z cytryny

Sos do naleśników:

2 pomarańcze, 5 mandarynek, 100 g cukru, 100 g masła, 1-cm kawałek laski wanilii, 100 ml likieru pomarańczowego Grand Marnier lub Cointreau

Przesiać mąkę do miski, dodać sól, cukier, jajka, wymieszać. Dodać roztopione masło i skórkę z cytryny. Powoli wlewać do masy mleko i wodę, cały czas mieszając trzepaczką. Ciasto odstawić na godzinę. Smażyć na rozgrzanej patelni.

Zrobić sos do naleśników: z jednej pomarańczy zetrzeć skórkę. Z wszystkich owoców wycisnąć sok. Na rozgrzaną patelnię wsypać cukier i delikatnie poruszać patelnią, żeby cukier równomiernie się rozsypał. Kiedy się rozpuści i skarmelizuje, dodać masło, następnie sok, skórkę pomarańczową i laskę wanilii. Gdy sos zmniejszy swoją objętość o połowę, ostrożnie dodać naleśniki złożone w ćwiartki.

Smażyć całość. Odwrócić naleśnik na drugą stronę. Patelnię zdjąć z palnika, wlać likier, podpalić alkohol i poczekać, aż płomień zgaśnie. Kłaść naleśniki na talerz i polewać pozostałym sosem.

8 z 8

Kremówka

Przepis Marty Gessler

Potrzebne jest gotowe ciasto francuskie (1 op.), krem waniliowy i bita śmietana. Wykrawam z gotowego ciasta prostokąty, układam na papierze do pieczenia na blasze (lekko je rozsuwam, bo rosną), nakłuwam kilka razy widelcem, smaruję żółtkiem wymieszanym z łyżką zimnej wody i piekę ok. 20 min.

Robię krem budyniowy (1/2 l mleka, 120 g cukru, 2 łyżki mąki pszennej i 2 łyżki ziemniaczanej, 200 g masła, laska wanilii).

Dwie trzecie mleka gotuję z cukrem, jedną trzecią mieszam z mąką. Do wrzącego mleka wlewam to z mąką, ciągle mieszając. Kostkę masła kroję na małe kawałki. Do gorącego mleka wrzucam masło i cały czas mieszam - masło decyduje o aksamitności kremu. Do mleka wrzucam kawałek laski wanilii (10 cm), zostawiam, aż się zagotuje. Wyjmuję go, kroję na pół, nożem wyskrobuję nasionka i wrzucam do zagotowanego mleka. Przekładam waniliowe cudo do miski.

Na końcu bita śmietana. Do miski wlewam 1/2 l śmietany (36-proc.) i ubijam z łyżką cukru pudru ręcznym mikserem - na początku przez chwilę na małych obrotach. Potem wrzucam duże obroty, ale nie na długo, aby się nie zwarzyła. Tuż przed ubijaniem dobrze włożyć śmietanę na 5 min do zamrażalnika.

Więcej na ten temat: kuchnia, przepisy kulinarne, słodkości
Komentarze
Ten przepis na kremówkę napisany jest strasznie chaotycznie. Do gorącego mleka, do którego dodana była mąka budyniowa dodaje się wanilię a nie wcześniej podczas gotowania? Poza tym co z tą bitą śmietaną dalej? Można się domyślić, ale to powinno być napisane:(
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy