Pyszne śniadania na dobry początek dnia

kprzyb
Nasza propozycja na najbliższe dni: sprawcie sobie poranną przyjemność. Pośpijcie dłużej i przygotujcie pyszne śniadanie. Przedstawiamy nasze przepisy. Później bez końca pijcie kawę i czytajcie książkę.
1 z 10

Chleb i masło - zrób to w domu

Masło z plastikowej butelki Jurka Nogala

900 ml gęstej śmietany ''od baby lub chłopa'', pusta plastikowa butelka dwulitrowa po jakimś napoju

Śmietanę wlać do butelki i wstawić do lodówki na dwa-trzy dni. Wyjąć z lodówki, poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. Energicznie poruszać butelką, aż masło zacznie się oddzielać od maślanki. Delikatnie mieszać, pozwolić, by zbiło się w jedno. Butelkę rozciąć na pół. Przełożyć masło do miski z lodowatą wodą i ''głaskać'' wypukłą stroną łyżki. Czynność powtarzać do momentu całkowitego pozbycia się maślanki z masła. Kiedy woda przestanie się barwić na mleczny kolor, masło jest gotowe.

Chleb razowy Jurka Nogala

300 g mąki żytniej razowej, 300 g mąki pszennej razowej, 250 g mąki pszennej typ 550, 50 g drożdży, 3 łyżki oleju słonecznikowego, 800 ml letniej wody, łyżka soli, łyżka brązowego cukru

W misce rozetrzeć drożdże z cukrem. Mieszając, dodać wodę. Odstawić do wyrośnięcia w cieple. Do drugiej miski wsypać różne gatunki mąki, sól i wymieszać. Wlać drożdżowy rozczyn, olej i wyrabiać, aż ciasto będzie odklejało się od ręki lub od miski, jeżeli użyjecie robota kuchennego. Posmarować duży garnek oliwą. Wrzucić ciasto, przykryć ścierką i pokrywką i odstawić w ciepło na 2 godz. Wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i chwilę wyrabiać. Blaszkę obsypać mąką i przełożyć uformowany bochenek. Przykryć ścierką i odstawić na 1,5 godz., aby urosło. Delikatnie wstawić chleb do piekarnika (200 st. C), piec 10 min. Następnie zmniejszyć temperaturę do 190 st. i piec 1 godz. i 15 min. Nie używać termoobiegu. Po upieczeniu wyjąć blachę z piekarnika, zrosić chleb wodą, odstawić, by ostygł.

2 z 10

Cobbler z gruszką, jabłkiem i lawendą

Przepis Marty Gessler

Owoce, słodkie ciasto i patelnia to wszystko, czego potrzebujesz

70 g mąki, 60 g cukru trzcinowego, 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 85 g zimnego masła pokrojonego w kostki, 1/2 łyżeczki startej skórki cytrynowej, 1 łyżeczka lawendy drobno pokrojonej (lub 3 łyżki wiórków kokosowych), 7 płaskich łyżek śmietany kremówki, 2 jabłka obrane i pokrojone w plastry

2 gruszki obrane i pokrojone na ćwiartki (mogą być obgotowane w czerwonym winie), 1/2 kg śliwek przekrojonych na pół, 225 g miodu, skórka z 1/2 pomarańczy

W misce wymieszać mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól. Dodać masło i koniuszkami palców rozetrzeć masło z mąką, aż zacznie przypominać bułkę tartą. Dodać skórkę cytrynową, lawendę i śmietanę. Składniki wymieszać.

Ciasto przenieść na rozłożoną na blacie folię spożywczą, ugnieść i uformować prostokąt. Wykroić szklanką okrągłe placuszki, owinąć je w folię i odstawić do lodówki.

Na patelnię ze stali nierdzewnej albo emaliowaną (ok. 25 cm) wlać miód i podgrzać na średnim ogniu. Ułożyć ćwiartki gruszek, plastry jabłek, połówki śliwek i pomarańczową skórkę. Gotować, delikatnie mieszając, aż owoce puszczą sok (ok. 5-8 min).

Następnie na wierzchu owoców układać kawałki ciasta, zostawiając między nimi trochę miejsca. u Piec w 190 st. C przez 30-40 min, aż nadzienie będzie bulgotać, a ciasto nabierze złotego koloru.

Odstawić na 10 min do ostygnięcia.

3 z 10

Borówkowe śniadanie: placek, babeczki, dżem

PLACEK Z BORÓWKAMI

300 g borówek, 1 łyżka cukru, 1 łyżka mąki ziemniaczanej

ciasto: 2 szklanki mąki, 1/2 kostki masła, 4 łyżki cukru, otarta skórka cytrynowa, 2 żółtka

Zagnieć szybko kruche ciasto, schłódź w lodówce. Owoce wymieszaj z cukrem i mąką. Rozwałkuj placek, na środku usyp owoce i podwiń brzegi. Posmaruj wierzch odrobiną jajkai posyp cukrem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C na 30 min.

BABECZKI SEROWE Z BORÓWKAMI

250 g twarogu, 100 ml kremówki, 100 g borówek amerykańskich, 2 jaja, 3-4 łyżki cukru, masło bułka tarta na dno foremek

Foremki wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Utrzyj malakserem ser z kremówką, jajkami i cukrem. Wymieszaj masę z owocami i przelej do foremek. Piecz ok. 25 min w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C

SZYBKI DŻEM BORÓWKOWY

500 g borówek amerykańskich 5-6 łyżek cukru opcjonalnie: skórka i sok z cytryny lub pomarańczy, cynamon, kardamon Opłukane owoce wsyp do garnka, dodaj cukier, przyprawy i smaż, mieszając na średnim ogniu ok. 20 min. Przechowuj w lodówce.

4 z 10

Bread pudding na słodko

Przepis Agnieszki Kręglickiej

Bread pudding słodki

1/2 czerstwej bagietki

1 szklanka mleka

1 jajko

1 łyżka rodzynek

4 łyżki roztopionego masła

2 łyżki cukru

cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon

Bagietkę pokroić w kostkę. Mleko wymieszać z jajkiem, cukrem, masłem, przyprawami. Następnie całość wymieszać z suchą bułką i namoczonymi rodzynkami. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem. Wlać przygotowaną masę i wstawić do zimnego piekarnika. Piec w temperaturze 180 st. C ok. 40 min, aż wierzch będzie rumiany. Można dodawać suszone owoce, pokruszone orzechy.

5 z 10

Garść pomysłów na awokado

Pomysły Marty Gessler

MASŁO Z AWOKADO

2 dojrzałe awokado

sok z 2 limonek

łyżeczka oliwy z oliwek (extra vergine)

sól, pieprz

Awokado przeciąć wzdłuż, nóż powinien dotknąć pestki. Obrócić obie połówki w przeciwnym kierunku, rozdzielić i usunąć pestkę.

Owoc obrać, ale można też umiejętnie wyjąć miąższ, tak aby nie naruszyć skórki. Pozostaną dwie łupinki-łódeczki.

' Awokado, sok, oliwę, sól i pieprz utrzeć na pastę.

' Masłem napełnić awokadowe łupinki-łódeczki.

' Pycha z tortillą lub bagietką.

SOS AWOKADO

1 awokado

4 gałązki świeżej bazylii

ząbek czosnku

sok z 2 limonek lub 1 cytryny

3 łyżki octu winnego

1 łyżka oliwy z oliwek

sól, pieprz

Obrane i pokrojone w ćwiartki awokado zmiksować z pokrojoną drobno bazylią, czosnkiem, sokiem i octem.

Pod koniec miksowania dodać oliwę, przyprawić solą i pieprzem.

GUACAMOLLE

1 dojrzałe awokado 4 łyżki soku z limonki mała cebula

ząbek czosnku papryczka jalapeno lub kilka kropel zielonego sosu tabasco

średni pomidor łyżka oliwy

sól, pieprz świeża kolendra i natka

Obrane awokado rozgnieść widelcem, polać sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało.

Pomidora obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Cebulę i papryczkę pokroić drobno.

Do awokado dodać cebulę, pomidora, drobno pokrojony ząbek czosnku, papryczkę.

Wlać oliwę, przyprawić solą i pieprzem.

Natkę i kolendrę drobno posiekać, dodać do sosu.

6 z 10

Omlet - to proste!

1. Jajka najlepiej kup na bazarze od zaprzyjaźnionego sprzedawcy. Muszą być świeże.

2. Pomyśl o dodatkach. Otwórz lodówkę, zajrzyj do środka. Możesz rolować w omlecie: pokrojoną w kostkę paprykę, pomidory bez pestek i bez skóry, pokrojone w paski, pokrojoną w kostkę cebulę, pokrojony w kostkę bekon, anchois, krewetki, grzyby, listki szpinaku, zielony groszek, świeże zioła, szczypior, orzechy pistacjowe, jagody, wiśnie bez pestek, konfitury, a może masz ser: parmezan,  rokpol, odrobinę fety.


3. Przed wlaniem jaj na patelnię ubij je dokładnie trzepaczką. Duża ilość powietrza sprawi, że omlet będzie puszysty.

4. Sprawdź, czy patelnia ma odpowiednią temperaturę. Musi być gorąca. Trzymaj rękę nad patelnią - jeżeli poczujesz ciepło, patelnia jest gotowa.

5. Używaj do smażenia masła, ale uważaj, by się nie przypaliło.

6. Ubite jajka wlej na patelnię. Smaż, ruszając patelnią do przodu i do tyłu (ok. 1 min). Potem przestań ruszać. Pozwól im wyrosnąć.

7. Teraz posyp omlet wybranym dodatkiem. Zasada: im prościej, tym lepiej.

8. Za pomocą łopatki delikatnie zroluj omlet.

9. Zsuń omlet na talerz.

10. Gotowe - masz go.

7 z 10

Kruche prostokąty

250 g mąki pszennej

250 g mąki orkiszowej

100 g otrąb

1 jajko

100 g cukru trzcinowego utartego na cukier puder

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

280 g masła (nie zimnego)

Masło z cukrem utrzeć mikserem na puszystą masę. Dodać jajko, ekstrakt waniliowy i wymieszać. Mąkę dodać do masła. Wyrobić ręką. Ciasto powinno odklejać się od ręki. W razie potrzeby dosypać odrobinę mąki pszennej.

Z ciasta uformować dwie spłaszczone kule. Wstawić je do lodówki na minimum 30 minut.

Rozwałkować i przełożyć do płaskiej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wyciąć prostokąty dowolnej wielkości. Posypać cukrem trzcinowym albo sezamem czy otrębami i piec w temp. 180 st. C przez 25-30 minut.

Ciastka smakują doskonale, kiedy są przyrumienione

8 z 10

Kasza manna z karmelem

Pomysł Agnieszki Kręglickiej

0,5 l mleka, ćwierć szklanki kaszy manny,1 łyżka cukru, wanilia lub cynamon, lub kardamon

karmel: pół szklanki cukru, 1 łyżka masła, odrobina wody

Do gotującego się mleka wsyp kaszę, cukier, przyprawy i dobrze rozmieszaj. Gotuj powoli, mieszając często, aż będzie bardzo gęsta. Na patelni rozpuść masło i cukier. Podgrzewaj, nie mieszaj łyżką, poruszaj patelnią. Jeśli się nie topi, wlej trochę wody. Gdy cukier stopi się na ciemny karmel, rozlej go na dno kilku miseczek. Dopełnij miseczki stygnącą kaszą, odstaw. Przed podaniem odwracaj do góry dnem, podawaj z owocami.

9 z 10

Koktajle owocowe

Pomysły Marty Gessler

Malinowy koktajl

220 ml mleka, 220 g malin, 1 mały dojrzały banan, 1 łyżka masła z orzechów arachidowych, 1 łyżka syropu z agawy

W blenderze zmiksować zimne mleko z bananem, malinami, masłem orzechowym i syropem z agawy. Można dodać kostki lodu.

Koktajl z mango

100 g orzechów nerkowca, 300 ml zimnej wody, 1 dojrzałe mango obrane i pokrojone, 1 mały banan, 3 kostki pokruszonego lodu, 1 łyżka siemienia lnianego, 1 łyżka płatków owsianych

Namoczyć orzechy nerkowca w dużej ilości wody i odstawić - najlepiej na noc albo chociaż na godzinę, żeby zmiękły. Osuszyć orzechy i wrzucić do blendera. Zalać 100 ml wody, zmiksować na krem. Dolać pozostałą wodę i resztę składników. Miksować minutę, aż koktajl będzie miał gładką konsystencję. Pycha na śniadanie.

10 z 10

Pianka jogurtowo - cytrynowa

Pomysł Agnieszki Kręglickiej


1 szklanka gęstego jogurtu, 3 jajka, 1/2 szklanki cukru (100 g), 2 łyżki mąki, 1 cytryna, 1 łyżka masła, ew. naturalna esencja cytrynowa

Cytrynę umyj, sparz i osusz. Otrzyj skórkę i ją zachowaj. Oddziel żółtka od białek. Żółtka zmiksuj z cukrem na kremowobiałą masę. Wymieszaj z jogurtem, mąką, skórką cytrynową i esencją. Białka ubij na pianę. Przygotuj formę do pieczenia (np. aluminiową keksówkę) i większe od niej naczynie do kąpieli wodnej.

Formę wysmaruj masłem. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C.

Delikatnie wymieszaj masę jogurtową z pianą z białek i wlej do formy do pieczenia (wierzch można dodatkowo posypać cukrem). Wstaw formę do naczynia i wlej do niego gorącą wodę, tak by forma z masą była zanurzona w wodzie do połowy. Wstaw do piekarnika. Piecz 25-30 minut. Wyjmij, ostudź.

Można kroić w plastry i podawać z miękkimi owocami. Jeżeli chcesz podać piankę zapiekaną na owocach, maliny, borówki, jeżyny wsyp do oddzielnych naczynek, zalej masą, posyp cukrem i zapiekaj 20 minut.

Komentarze
dzięki za pyszne przepisy :) awokado znakomite też z twarogiem i serem białym.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy