Wysokie Obcasy Extra są już w kioskach

Redakcja
Najnowszy numer Wysokich Obcasów Extra w kioskach od 14 lutego. Zobacz, co w nim przeczytasz

Wysokie Obcasy Extra

Okładka

Pobierz wersję na iPada i iPhona

Pobierz wersję na e-czytniki

1
ilustracja: Jacek Gawłowski ilustracja: Jacek Gawłowski

Miejskie wojny oczyma prof. Zbigniewa Mikołejki

Jesteśmy w samym epicentrum wielkiego procesu, który inne kraje Zachodu przeżywały sto czy dwieście lat wcześniej. Po stuleciach żytnio buraczanej parafiańszczyzny i przypisania do gleby Polska staje się wreszcie krajem miejskim. Teraz właśnie, nie za komuny - bo przed 1989 rokiem dokonało się jedynie mechaniczne przeniesienie wsi i miasteczek do beton-bloków (z całym bogactwem inwentarza, a nierzadko i po prostu z inwentarzem trzymanym na balkonach i w wannach). To teraz polskie miasta stają się coraz bardziej zasobne i ekscytujące. Pełno w nich towarów i rozmaitych możliwości.

Pobierz wersję na iPada i iPhona

Pobierz wersję na e-czytniki

2
Fot. Robert Laska Fot. Robert Laska

Co robimy, gdy jesteśmy sami

MAGDA: W mojej naturze są ciche dni. Obrażam się, unoszę, wychodzę. Ale dziś to trwa zdecydowanie krócej niż kiedyś - pół dnia, czasem dzień. Dawniej były to pełne trzy dni.

SZYMON: Musi to w sobie ponosić, pamięta, taki z niej Instytut Pamięci Narodowej. A ja uwielbiam, jak moja żona się śmieje. To jest moja misja: doprowadzić ją do śmiechu. To przyjemniejsze i trudniejsze niż rozbawienie 3 mln widzów. Dotrzeć do Magdy, to tak jakby rozśmieszyć Woody'ego Allena. Zna moje chwyty, jest wybredna, no i zawsze jest o tych parę książek o Holocauście do przodu. Wiesz, że zawsze na wakacje, zupełnie niezależnie od siebie, oboje bierzemy książki o Holocauście?

Magda i Szymon Majewscy w niezwykłej rozmowie z Markiem Górlikowskim przeprowadzonej wśród kartonów z rzeczami, które udało się wynieść z pożaru ich mieszkania.

Pobierz wersję na iPada i iPhona

Pobierz wersję na e-czytniki

3
Fot. Robert Laska Fot. Robert Laska

Małżeństwo na mapie miasta

- Jeśli się pracuje, śpi i je w tym samym miejscu, to jest to dość kryzysogenne. Mamy dwa mieszkania i to jest naprawdę dobra sytuacja. Inni są skazani na swoją wieczną obecność, a kiedy wszystko doskwiera, irytuje, gdy w powietrzu zaczyna iskrzyć, trzeba się rozdzielić. Kiedy jeszcze nie mieliśmy naszych dwóch miejsc, wyjeżdżaliśmy samotnie gdziekolwiek na parę dni. Dziś doradzamy to naszym dzieciom i znajomym - mówią Krystyna i Stefan Chwinowie po 44 latach wspólnego życia.

Pobierz wersję na iPada i iPhona

Pobierz wersję na e-czytniki

4
Fot. Jacek Poremba/Shootme Fot. Jacek Poremba/Shootme

Przyjaźń zastąpi miłość

Tak wyrokuje prof. Mirosława Marody, socjolog: - Współczesne koncepcje naukowe przyjmują, że przyjaźń to jedyny rodzaj związku, który nam zostanie. W całym wysypie traktatów o kruchości i rozpadzie tradycyjnych więzi właśnie przyjaźń zaczyna się jawić jako coś, co stanowi ostatnią wysepkę trwałości. Ona oczywiście też ma swoje zobowiązania, ale nie jest tak zaborcza jak miłość. Nie muszę być ciągle z moją przyjaciółką, żeby ona wiedziała, że nią jest. Lęk przed wchodzeniem w związki, które rodzą zobowiązania sprawiają, że "I będę cię kochać aż do śmierci" jawi się jako coś, czego nie sposób wypowiedzieć z pełnym przekonaniem, nawet jak się jest zakochanym. Kiedyś moja studentka obwieściła na seminarium, że się zaręczyła, po czym dodała, że ona jest w pełni świadoma, że ten związek będzie trwał kilka lat, a potem się rozpadnie.

Pobierz wersję na iPada i iPhona

Pobierz wersję na e-czytniki

5
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

Buty i kobiety Schulza

Szpilki, trampki, kozaki, glany, japonki. Od artystki, która chciała znowu poczuć się kobietą po urodzeniu dziecka, i dziewczyny, która pocieszała się po śmierci matki. W sumie ponad 400 par butów.

Co mają wspólnego z Brunonem Schulzem? Opowiada Anną Kaszuba-Dębska, autorka niezwykłego projektu.

Pobierz wersję na iPada i iPhona

Pobierz wersję na e-czytniki

6

Akademia Opowieści

Razem z pisarzami uczymy się trudnej sztuki opowiadania o świecie i o sobie samych. Tym razem Szczepan Twardoch wyjaśnia, dlaczego nie napisze o Powstaniu Warszawskim, Julia Fiedorczuk przekonuje, że opowieści mają leczniczą moc, a Ewa Zientarska opisuje miękki zamaszysty zgrzyt, który sprawił, że woli zimę od wiosny.

7

Konarska działa mi na nerwy

Kiedy na początku lat 20. przychodzi do kawiarni Ziemiańska na Mazowieckiej, gdzie rządzą literaci, Iwaszkiewicz nie może się opanować. - Jaka ładna! Ładniejsza od mojej żony.

Jeden z jej adoratorów twierdzi, że jest tak piękna jak Zosia z Soplicowa. Niebieskooka, delikatna blondynka. W dodatku piekielnie zdolna. Studiuje grafikę, rozwija talent w pracowni Władysława Skoczylasa, twórcy polskiej szkoły drzeworytu. To jest naprawdę coś.

O Janinie Konarskiej, żonie Antoniego Słonimskiego pisze Joanna Kuciel-Frydryszak.

8
ilustracja: Patryk Mogilnicki/patrykmogilnicki.com ilustracja: Patryk Mogilnicki/patrykmogilnicki.com

Jak baobaby

- Jedna czwarta rozwodników z upływem kolejnych lat po rozwodzie czuje się coraz gorzej i nigdy za nikogo nie wyjdzie, nie ożeni się. Rozwód jest zatem pewnego typu narzędziem selekcyjnym - eliminuje z rynku matrymonialnego pewną kategorię ludzi nienadających się do trwałych związków - mówi socjolog prof. Tomasz Szlendak w rozmowie z Grzegorzem Giedrysem.

9
ilustracja: Bartek Kosowski ilustracja: Bartek Kosowski

Niebezpieczne związki

Czy na miłość bywa za późno? Dlaczego niektórzy małżonkowie pewnego dnia wychodzą do kiosku po gazetę i nigdy nie wracają? Jak rozpoznać matrymonialnego oszusta?

To wszystko plus niezawodny przepis na udany związek do grobowej deski w rozmowie z psychologiem prof. Wiesławem Łukaszewskim.

10

Zachmurzeni

Chmura to nie tylko zjawisko atmosferyczne, w którym można znaleźć kształt smoka i profil wujka Zenka. Dzięki chmurze internetowej nie dostajesz zawału po wypraniu spodni z pendrive'em ze zdjęciami z wakacji - tłumaczy Kaja Mikoszewska

11
Więcej na ten temat: wysokie obcasy extra
Komentarze
yyyyyyy..... co jej sie stalo z reka???? tylko ja to widze? Panie Grafik - dwoja!
Faktycznie :) Ramię ma dłuższe od przedramienia. Ale wał z grafika :)
już oceniałe(a)ś
0
0
"Majewscy! Co robimy, gdy jesteśmy sami? " Eeeee tam !! Pewnie sprzatota chałupe !!! (Majewski !!!! Ale ci ta córka szybko podrosła !!!)
już oceniałe(a)ś
4
2
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy