Projektanci sprzed kilku dekad - poznaj ikony

Zofia Rojek
W czasie, który nie sprzyjał jakimkolwiek zmianom, gdy większość popularnych sklepów świeciła pustkami, a konsumenci byli przyzwyczajeni do skromnego wyboru, tworzyli polską modę i kreowali wpływowe, odzieżowe imperia. Dziś ich nazwiska weszły do ścisłego kanonu ikon lat 60., 70. i 80.
1 z 12

Jerzy Antkowiak

Był jednym z najważniejszych projektantów ekskluzywnej w latach 70. Mody Polskiej. Swoją pracę na rynku odzieżowym rozpoczął na początku lat 60., tuż po ukończeniu studiów na Wydziale Malarstwa we Wrocławiu, a już pod koniec kolejnej dekady pełnił funkcję dyrektora do spraw wzornictwa w najważniejszym polskim domu mody. Ubierał między innymi Irenę Dziedzic, Ewę Wiśniewską, Grażynę Barszczewską oraz Hannę Gronkiewicz-Waltz, w okresie gdy była prezesem NBP. W 1993 roku napisał książkę Sekrety modnych pań, która do dziś jest jednym z najciekawszych, kompilacyjnych poradników dobrego stylu.

Obecnie Jerzy Antkowiak uznawany jest za wyrocznię trendów, których - jak sam mówi - nie lubi. Ceni ponadczasowy styl, umiejętność doboru stroju do okazji i minimalistyczny umiar.

2 z 12

Barbara Hoff

Tworzyła kultową dziś markę Hoffland, która w czasach ekonomicznego niedoboru była jedyną dostępną szerokiemu gronu klientów sieciówką, promującą światową modę w relatywnie niskich cenach. Barbara Hoff jest absolwentką historii sztuki, swoją pracę traktowała jako akcję polityczną - dywersyjną kontestację wszechobecnej szarości. Jeszcze na studiach pracowała w tygodniku Przekrój, w którym do 2002 roku publikowała felietony o modzie. Z Hofflandem współpracowały największe polskie zakłady odzieżowe - Cora oraz Odra, a ubrania do 2007 roku były sprzedawane w Domach Towarowych Centrum (późniejsza Galeria Centrum). Wszystkie kolekcje marki kompletuje warszawskie Muzeum Narodowe.

3 z 12

Grażyna Hase

Początkowo pracowała jako modelka - była rozchwytywana przez Modę Polską, Telimenę i Centralne Biuro Wzornictwa, które kształtowały całość rodzimego rynku projektowego. Swoją pierwszą, autorską kolekcję zaprezentowała w 1967 roku i od tej pory jej pokazy można było oglądać na wybiegach w wielu europejskich krajach. W latach 80. założyła atelier, które działa do dziś. Jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie różnorodnych wzorów, faktur i materiałów, kontrastowość i luźne fasony.

4 z 12

Barbara Hulanicki

Urodziła się w Warszawie, jednak tuż po wojnie wraz z rodziną przeniosła się do Londynu. W Anglii ukończyła Brighton School of Arts i bardzo szybko zaczęła ilustrować takie czasopisma, jak Times, Daily Express, Vogue czy Observer. W latach 60. stworzyła jeden z najważniejszych komponentów swingującego Londynu - markę Biba. Ubrania sygnowane charakterystycznym, secesyjnym logo były absolutną rewolucją na angielskim rynku odzieżowym - były lekkie, zwiewne, kolorowe, przeznaczone dla młodych, szczupłych dziewczyn, których styl życia diametralnie różnił się od konserwatywnego modelu wypracowanego przez wcześniejsze pokolenia. Dekadenckie salony przyciągały tłumy, a marka stworzona przez polską emigrantkę odniosła spektakularny sukces. Biba oficjalnie zakończyła działalność w 1976 roku, jednak Hulanicki stale pracuje w zawodzie. W kwietniu 2009 roku zaprojektowała ekskluzywną linię dla popularnej marki Topshop, a ubrania sygnowane jej nazwiskiem wciąż są obiektami pożądania wielbicielek stylu vintage.

5 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka ubrana w ubrania marki Hoffland

6 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka ubrana w ubrania marki Hoffland

7 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka z lat 70.

8 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka z lat 70.

9 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka z lat 70.

10 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka z lat 70.

11 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka z lat 70.

12 z 12

Modelka z lat 70.

Modelka z lat 70.

Więcej na ten temat: antkowiak, hase, hoff, hulanicki, moda
Komentarze
Nie znalazlam odpowiedzi co te nasze ikony teraz robia? To , ze sa na emeryturze , umiem sobie wyobrazic, ale na pewno, cos im zostalo z ich "zakrecenia"?.
już oceniałe(a)ś
2
0
Beznadziejny artykuł i nieadekwatny tytuł. Mamy raptem 4 "ikony" i właściwie ani słowa czy się obecnie zajmują, do tego 9 fotek modelek, z czego większość z kretyńskim podpisem "modelka z lat 70." - jakby to cokolwiek wyjaśniało. Nie chciało sie autorce artykułu popracować, co?
już oceniałe(a)ś
2
0
Ani słowa o Jadwidze Grabowskiej? Autor chyba w ogóle nie wie nic na temat mody PRL, jeli wśród ikon nie wymienia Grabowskiej. To ona wespół z Antkowiakiem wyznaczała trendy. Co za ignorancja autora. Żenujące
już oceniałe(a)ś
1
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy