Modni Modsi - galeria

Zofia Rojek

()

Subkultura Modsów powstała na przełomie lat 50. i 60. w Wielkiej Brytanii. ?The Modernists? wywodzili się głównie z tzw. working class - w większości wykonywali prace biurowe. Kontestowali otaczającą ich rzeczywistość głównie poprzez negację systemu wartości pokolenia swoich rodziców, przeciwstawiali się konwencjom i normom społecznym wypracowanym przez starsze generacje. Swoją odrębność akcentowali wyjątkowo starannym, eleganckim strojem. W tym sezonie styl Modsów  powraca w większości kolekcji
1 z 13

Modni Modsi

Modsi wyznawali ideologię beztroskiego życia, spędzanego głównie na rozrywkach i zabawie, mającej podłoże konsumpcyjne.

2 z 13

Modni Modsi

Marzyli o wolności, bardzo wyraźnie podkreślali swoją odrębność wobec starszego pokolenia. Podstawowym artefaktem Modsów stał się skuter, najpopularniejsze były włoskie Vespy i Lambretty, które ozdabiali chromowanymi elementami,  błyszczącymi lusterkami lub reflektorami.

3 z 13

Modni Modsi

Skutery były wyznacznikiem prestiżu, elegancji i nowoczesności, najczęściej jeżdżono nimi do nadmorskich kurortów na festiwale i koncerty. Muzyka była bowiem dla Modsów równie ważna, co styl i odrębna estetyka.

4 z 13

Modni Modsi

Modsi słuchali głównie rock?n?roll?a, ska, modern jazzu, beate'u i hard rocka.

5 z 13

Modni Modsi

Są kojarzeni z takimi zespołami jak The Who, The Knicks, The Small Faces i oczywiście Yardbirds, w którym zaczynał swoją muzyczną karierę Eric Clapton oraz - po jego odejściu -  Jimmy Page, późniejszy gitarzysta Led Zeppelin.

6 z 13

Modni Modsi

Popularność zespołu Yardbirds wykorzystał w 1966 roku w kultowym już filmie ''Powiększenie'' (ang. Blow Up) Michelangelo Antonioni, w scenie, w której główny bohater, fotograf Thomas, wchodzi do sali pełnej Modsów, podczas gdy zespół gra piosenkę ''Stroll on''.

7 z 13

Modni Modsi

The Modernists byli wielkimi entuzjastami sztuki współczesnej, fascynowali się awangardą, sztuką nieprzedstawiającą, informelem

8 z 13

Modni Modsi

Niektóre z tendencji artystycznych znalazły swoje odpowiedniki w modzie subkultury.

9 z 13

Modni Modsi

Modsi wyróżniali się przede wszystkim niezwykle eleganckim strojem.

10 z 13

Modni Modsi

początkowo mężczyźni nosili skórzane półbuty, bardzo dopasowane, ciemne garnitury łączone z białymi koszulami, wąskimi krawatami, ciemnymi okularami i wojskowymi parkami, do których najczęściej przyszywali aplikacje z typowo brytyjskimi motywami, takimi jak Union Jack czy symbol RAF-u.

11 z 13

Modni Modsi

Kobiety, w zależności od odłamu subkulturowego, nosiły albo dopasowane, czarne spodnie do białych koszulek polo marki Fred Perry z charakterystycznym logo w kształcie wieńca laurowego i płaskich butów, lub wręcz przeciwnie, preferowały bardzo kobiece ubrania, nawiązujące do stylu top modelki, Jean Shrimpton

12 z 13

Modni Modsi

Ogromną popularnością cieszyły się wąskie, ołówkowe spódnice, krótkie, lekko rozszerzane sukienki, pudełkowe żakiety i szerokie płaszcze o linii litery A.

13 z 13

Modni Modsi

Inspiracje modą Modsów pojawiły się w kolekcjach największych domów mody, takich jak Jean Paul Gaultier, Bottega Veneta, Marni, oraz na pokazie Victorii Bekham

Komentarze
Nienawidzę tej powierzchownej amatorszczyzny małoletnich praktykantów, ale jeszcze bardziej - cynicznego braku zainteresowania ze strony prowadzących staże. Dlaczego, o jednej z największych rewolucji kulturowych, która dała początek lawinie torującej drogę współczesnemu obrazowi świata, bazgrzą bez kontroli młodociane pajace formatu copy-paste? Bełkot, tragiczne błędy formalne i faktograficzne i zero związku z materiałem ilustracyjnym. Czego miałby się dowiedzieć dzisiejszy jałowy fejsbuksiarz o wielkich czasach, ze wzmianki o wielbicielach informelu oraz słuchaczach yardbirds - czy może coś słyszał o Arschilu Gorkym, Marku Rothco, czy Jacksonie Pollocku? A Jimi Page, to nie jakiś "gitarzysta" led zeppelin, ale założyciel i spiritus movens tego kolosalnego przedsięwzięcia, zaś czym były vespy i lambretty jako symbole śródziemnomorskiej wolności i dobrego smaku, to już morze atramentu wypisano. Właśnie - atramentu, chyba niekoniecznie każdy kuma, o czym mówię. I na koniec - Quadrophenia owszem, ale nie kosztem Powiększenia - to Antonioni odwalił kawał genialnej syntezy rozbujanego Londynu - cały film jest jednym, niekończacym się ciągiem kodów i desygnatów właściwych ówczesnej rewolucji. Jak to się mówi - kiedyś każdy młody to wszystko wiedział, a dziś - z przeproszeniem - żal d...pę ściska z rozpaczy, że "elektorat" tępy jak kowadło. Szkoda słów...
już oceniałe(a)ś
9
0
@labidola lubię to! :D "cynicznego braku zainteresowania ze strony prowadzących staże" minimalizm portalu głównego i satelickich GW poprostu P-O-R -A-Ż-A-!! pełna zgoda, ale gdyby nie było opłakanych artów nie byłoby klików i czasem sobie myśle, czy to aby pseudadziennikarzyny sami nie robią po kilkadziesiąt błędów, żeby wzmożyć czujność czytacza i nabić kilka klików więcej! Jesli arty bylyby perfekcyjne, bylyby moze ze dwa komentarze.. tak czy siak ja zawsze, jesli zaglądam, to tylko dla komentarzy pod artami-forum, jeszcze ufam w ludzi, a raczej może należałoby powiedzieć w nicki ;)
już oceniałe(a)ś
2
0
No faktycznie, ładna zrzynka.
już oceniałe(a)ś
1
0
pelna zgoda, nie puszczajcie szescioletnich dzieci do szkoly. oto rezultat pracy dyplomowej po drugim roku szkoly podstawowej.
już oceniałe(a)ś
0
0
@zlawiadomosc2 Pewnie chodzi o The Kinks ... ; )
już oceniałe(a)ś
0
0
@labidola Brawo..
już oceniałe(a)ś
0
0
sorry *modsem
już oceniałe(a)ś
0
0
Vodianova modesem? ;]
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy