15 Polek, które rządzą w technologiach [IT GIRLS]

Redakcja
'IT GIRLS' - najbardziej wpływowe

'IT GIRLS' - najbardziej wpływowe (Fot. Ewa Motylewska, Bartłomiej Zborowski, Teodor Klepczyńskim, Adam Warawa)

Które Polki mają największy wpływ na naukę, biznes i technologię w kraju i na świecie? Typują eksperci [ZOBACZ GALERIĘ]
1 z 17
.
.

1. Małgorzata Adamkiewicz

Zdaniem jury numer jeden polskiej biotechnologii, prowadzi m.in. badania nad innowacyjnym lekiem na raka, miliarderka.

"Pani Małgorzata jest spontaniczna, więc do załatwiania spraw politycznych się nie nadaje. Za to trzyma firmę żelazną ręką" - napisała o niej "Polityka".

Do biznesu farmaceutycznego rodziny męża dołączyła na szóstym roku studiów medycznych. Poślubiła Macieja Adamkiewicza - również lekarza. Prowadzenie firmy nie przeszkodziło obojgu w zrobieniu w kolejnych latach specjalizacji lekarskich. Małgorzacie - z chorób wewnętrznych oraz endokrynologii, a Maciejowi - z chirurgii.

Z firmy założonej przez dr. Mariana Adamkiewicza, ojca Macieja, wspólnie stworzyli farmaceutyczne imperium, a ich majątek szacowany jest na 1,19 mld zł (22. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków "Forbesa" w 2017 r.). Początkowo Małgorzata Adamkiewicz pracowała w klinice i była dyrektorem medycznym, opracowywała rozwiązania i patenty na leki przełamujące monopol zachodnich koncernów. Od 2006 r. odpowiada za zarządzanie operacyjne Grupą Adamed. Mąż skupia się na poszukiwaniu nowych obszarów biznesowych. - To doskonały menedżer - mówił "Polityce" o żonie Maciej Adamkiewicz.

Farmacja to jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu, a wykorzystywana w niej biotechnologia jest przyszłością farmakoterapii.

Wielokrotnie nagradzana za innowacyjność firma ma dziś w swoim portfolio ok. 250 produktów nowej generacji, zatrudnia 1,7 tys. osób, w działalność badawczo-rozwojową zainwestowała miliard złotych, m.in. w badania nad wspomnianym lekiem na raka. To wyzwanie, jakiego do tej pory nie podjęła się żadna polska firma farmaceutyczna. - W życiu należy grać o najwyższą stawkę. Do dziś nie ma skutecznych terapii dla wielu rodzajów nowotworów. To jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed naukowcami i firmami farmaceutycznymi - mówiła Adamkiewicz w miesięczniku "Forbes".

- Przyzwyczailiśmy się do tego, że Adamed w Polsce podejmuje działania jako pierwszy, a potem inne firmy go naśladują - stwierdziła.

Tak było m.in. z jednym z leków na nadciśnienie, a ostatnio - z farmaceutykiem na zaburzenia erekcji. Wyprodukowany przez Adamed lek został okrzyknięty pierwszym w Europie generykiem viagry dostępnym bez recepty. Rok później krok firmy powtórzyli inni producenci, dziś polscy pacjenci mają w aptece do wyboru kilka zamienników niebieskiej pigułki.

Małgorzata Adamkiewicz kieruje również Fundacją Grupy Adamed, przyznaje stypendia naukowe uczniom na rozwój wiedzy z chemii, biochemii, medycyny, inżynierii, robotyki, fizyki i nowych technologii. Do programu zgłosiło się do tej pory 16 tys. uczniów. Tłumaczy: - Dojrzali przedsiębiorcy muszą wspierać młodych. Ważne jest, żebyśmy większość talentów mogli zatrzymać w kraju, oferując im atrakcyjne miejsca pracy. A do tego potrzebny jest silny biznes.

Poza branżą farmaceutyczną, której - jak mówi - poświęca 99 proc. czasu pracy, Adamkiewicz zainwestowała również w podwarszawski ekskluzywny hotel Narvil.

O życiu prywatnym nie opowiada, wywiadów udziela wyłącznie na tematy związane z biznesem.

2 z 17
Fot. archiwum prywatne
Fot. archiwum prywatne

2. Agata Maria Kołodziejczyk

Jedyna Polka w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Już w liceum wiedziała, że chce studiować biologię, "nagiętą w stronę przedmiotów ścisłych". Magisterium zrobiła na UJ, a doktorat na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jest biomimetyczką (dziedzina nauki, która stara się skopiowiać mechanizmy opracowane na drodze ewolucji, np. umiejętność hibernacji). Zbiera pieniądze na naukową bazę kosmiczną pod Krakowem. Należy do zespołu Moon Village ESA, który chce wprowadzić w życie koncepcje naukowe, otwierając badania kosmiczne na biznes i komercyjne zastosowania.

3 z 17
Fot. Bartłomiej Zborowski
Fot. Bartłomiej Zborowski

3. Aniela Hejnowska

Absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Grenoble Graduate School of Business we Francji oraz The Chartered Institute of Marketing w Wielkiej Brytanii. W 2004 r. otworzyła bar Bundu w Międzyzdrojach, rok później pracowała w Tele2, a po przejęciu firmy przez Netię SA kierowała reorganizacją przedsiębiorstwa. Od 2012 zarządza Grouponem w Polsce. Od ub.r. odpowiada za firmę we Francji, Belgii i Holandii. Zwraca uwagę na szklany sufit w biznesie. Headhunter prosił ją o tzw. blind CV (bez danych personalnych, w tym płci), aby zwiększyć jej szanse w poważnych rekrutacjach.

4 z 17
Fot. Bartłomiej Zborowski
Fot. Bartłomiej Zborowski

Anna Aranowska-Bablok

Dyrektor ds. operacyjnych w Adiuvo Investments, spółce zajmującej się projektami biomedycznymi. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży farmaceutycznej i life-science, od kilku lat zarządza spółkami inwestycyjnymi. Zasiada w zarządach kilkunastu start-upów.

5 z 17
Fot. Adam Warawa
Fot. Adam Warawa

Natalia Hatalska

Badaczka trendów, autorka raportów i scenariuszy przyszłości. Z wykształcenia polonistka, logopedka i specjalistka od marketingu. W 2008 r. była jedną z pierwszych profesjonalnych blogerek piszących o komunikacji marketingowej i nowych technologiach (blog Hatalska.com). Co roku publikuje darmowe raporty dotyczące nowych trendów - Trend Book. W 2012 roku założyła Infuture hatalska foresight institute i po raz pierwszy udostępniła scenariusze o pracy w przyszłości. O sobie mówi, że jest rzadko spotykanym rodzajem konsumenta, bo jest bardzo lojalna wobec marek, które lubi.

CZYTAJ TAKŻE: Natalia Hatalska: W środy i piątki jestem odłączona

6 z 17
.
.

Katarzyna Kazior

Prezeska Frisco.pl, internetowego supermarketu. Absolwentka SGH oraz The London School of Economics and Political Science. Współzałożycielka serwisu ClubCodes.pl oferującego dodatki pozapłacowe w największych firmach w Polsce.

7 z 17
Fot. Maciej Kulczyski
Fot. Maciej Kulczyski

Olga Malinkiewicz

Fizyczka, opracowała technologię opartą na perowskitach - fotowoltaicznym materiale, który nadrukowuje się na folię. Jest lekki, tani i elastyczny, może zrewolucjonizować energetykę słoneczną. Rozwija firmę w Polsce.

8 z 17
Fot. Sebastian Skalski
Fot. Sebastian Skalski

Iza Sadowska

- Dowodzimy, że wbrew statystykom poziomu czytelnictwa miłośników książek jest całkiem sporo - mówi. Współwłaścicielka i prezeska Lubimyczytać.pl. Przez pierwsze dwa lata jej rządów serwis dziesięciokrotnie zwiększył liczbę użytkowników.

9 z 17
Fot. Marcin Kaliński
Fot. Marcin Kaliński

Anna Streżyńska

W latach 2006-12 prezeska Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Okrzyknięta "żelazną damą" administracji za walkę z monopolem TP SA. Minister cyfryzacji w rządzie Beaty Szydło. Po roku rządów "Gazeta Wyborcza" oceniła ją na piątkę.

10 z 17
Fot. Michał Tuliński
Fot. Michał Tuliński

Agata Wacławik-Wejman

Szefowa polityki publicznej i stosunków rządowych w Uberze na terenie UE. Skończyła prawo na UJ, Uniwersytecie w Heidelbergu i Harvardzie. Należy do korporacji adwokackiej w Nowym Jorku. Była dyrektor ds. polityki publicznej w Google'u na Europę Środkowo-Wschodnią.

11 z 17
Fot. BARTPAWLIK.COM
Fot. BARTPAWLIK.COM

Ela Madej

Absolwentka akceleratora Y Combinator, akceleratora startupowego z Doliny Krzemowej. Założycielka funduszu inwestycyjnego Fifty Years. Start-up Base CRM, który współzakładała, zdobył 52 mln dol. od inwestorów z USA.

CZYTAJ TAKŻE: Ela Madej: Start-upy to ludzie, a nie odczłowieczone produkty

12 z 17
Fot. IVONA KOWALSKA
Fot. IVONA KOWALSKA

Anna Ogar

Naukowczyni i prezeska HussarTech założonego przez naukowców z UJ. Firma zajmuje się rozwojem i sprzedażą materiału o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych - HybriCaps. Materiał jest przeznaczony do ochrony wielu produktów.

13 z 17
Fot. Ewa Motylewska
Fot. Ewa Motylewska

Kamila Sidor

CEO i współzałożycielka Geek Girls Carrots - społeczności kobiet kochających nowe technologie. Spotkania organizowane pod tym szyldem odbywają się w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Japonii, Francji, Portugalii i Kanadzie.

CZYTAJ TAKŻE: Kamila Sidor: Jak myślę o kolejnym projekcie, to nie chodzę już jak opętana po mentorach

14 z 17
Fot. Teodor Klepczyński
Fot. Teodor Klepczyński

Barbara Sołtysińska

Współzałożycielka LifeTube'a, zewnętrznego biura reklamy youtuberów. Jej klienci to m.in. Łukasz Jakóbiak, Abstrachuje, AdBuster, Anna Lewandowska. Współzałożycielka indaHash, który umożliwia zarabianie przez instagramowiczów.

15 z 17
Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Wyborcza.pl
Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Wyborcza.pl

Patrycja Wizińska-Socha

Współzałożycielka i prezeska NESTMEDIC. Ich flagowy produkt to Pregnabit - umożliwia kobietom w ciąży przeprowadzenie badań KTG w dowolnej chwili i miejscu. W ub.r. czasopismo "MIT Technology Review" przyznało jej tytuł Innovators Under 35 Poland.

CZYTAJ TAKŻE: Patrycja Wizińska-Socha innowatorką roku w USA

16 z 17
.
.

"IT GIRLS"

Ranking pochodzi z magazynu "IT GIRLS" poświęconego kobietom i technologii. A w nim m.in: ranking 15 najbardziej wpływowych Polek w technologiach i 10 wschodzących gwiazd, próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego w technologii jest tak mało kobiet, teksty poradnikowe (wśród nich, jak założyć e-sklep oraz jak na macierzyńskim zbudować biznesy technologiczne) oraz psychologia (rozmowa z Malcolmem Gladewellem o przyszłości internetu i zagrożeniach wynikających z bycia zawsze online). A na okładce Susan Wojcicki -  była dyrektorka marketingu Google i obecna CEO Youtube'a, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w technologii worldwide.

"IT GIRLS" od 9 maja do kupienia w salonach prasowych oraz na kulturalnysklep.pl

17 z 17
.
.

Twórcy rankingu

Agnieszka Hryniewicz-Bieniek- dyrektor zarządzająca Google Polska. Wcześniej pracowała w Johnson & Johnson, Deutsche Telekom, Gruner & Jahr oraz w Disneyu. Jest członkiem rady nadzorczej Banku Millennium. Mentorka i coach dla przyszłych kobiet liderek biznesu. Ukończyła studia ekonomiczne w SGH w Warszawie oraz studia podyplomowe z public relations.

Michał Brański - członek zarządu Grupy Wirtualna Polska. W 1999 r. z Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założył portal go2.pl (późniejsze o2.pl). Wspólnie kupili Wirtualną Polskę od TP SA. Wiceprezes ds. strategii w Grupie WP. Studiował zarządzanie i marketing na SGH.

Eliza Kruczkowska - dyrektor departamentu ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. Koordynuje rządowy program wsparcia start-upów - Start In Poland. W latach 2015-16 prezes fundacji Startup Poland, której celem jest budowa silnego ekosystemu start-upów. Wcześniej pracowała m.in. dla Huawei, Mozilla Firefox i organizacji pozarządowych, np. fundacji ePaństwo.

Michał Sadowski - założyciel i prezes Brand24 - narzędzia monitoringu internetu używanego w ponad 50 krajach. Startup Founder of the Year w konkursie The Next Web Startup Awards. Autor książki "Rewolucja social media". Programista i grafik.

Więcej na ten temat: it girls, kobiety, nowe technologie
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy