Piasecka złamała tabu, Williams w ciąży wygrała Wielkiego Szlema, dzięki Macron świat przestał rozmawiać o żonach piłkarzy. Rok 2017 należał do kobiet

Redakcja WOE
Rihanna spotkała się z Brigitte Macron w Paryżu

Rihanna spotkała się z Brigitte Macron w Paryżu (MICHEL EULER / AP)

Feminizm okrzyknięto właśnie słowem roku 2017 i są ku temu powody. Oto przegląd najważniejszych feministycznych wydarzeń roku [GALERIA]
1 z 17
Materiały prasowe, Warner Bros Inc.
Materiały prasowe, Warner Bros Inc.

Rok Wonder Woman

76 lat czekała komiksowa superbohaterka Wonder Woman na film ze swoim udziałem. Gdy trafił na ekrany, okazało się, że film oparty na komiksie, ale z kobietą w roli głównej i przez kobietę wyreżyserowany przyciąga do kin tłumy. "Wonder Woman" Patty Jenkins zarobiła grubo ponad 800 mln dolarów i znalazła się w pierwszej trójce najbardziej dochodowych filmów roku. A miliony dziewczynek i kobiet mają swoją bohaterkę. Taką, która walczy w obronie pokoju, dobra i piękna.

2 z 17
Ilustracja: Adam Banaszek
Ilustracja: Adam Banaszek

#MeToo i Harvey Weinstein

W ślad za zastępem aktorek, które ogłosiły, że były molestowane przez znanego producenta, tysiące kobiet opowiedziało na Facebooku historie nadużyć, jakich doznały. Mężczyźni zobaczyli, że dotyczą one ich sióstr, matek oraz żon. To początek rewolucji. Dopiero uczymy się mówić o tym głośno, ale też ważyć słowa.

3 z 17
Fot. Marcin Kaliński
Fot. Marcin Kaliński

Karolina Piasecka złamała tabu

Karolina Piasecka złamała tabu i zrobiła więcej dla walki z przemocą wobec kobiet niż organizacje pozarządowe, Kościół i media razem wzięte. Odkrywając twarz, pokazała, że to nie ofiara ma się wstydzić.

4 z 17
Fot. Getty Images
Fot. Getty Images

Moda zmienia się na plus

Ashely Graham, Iskra Lawrence i inne modelki w rozmiarach 44 i więcej przeszły w tym roku po wybiegach Michaela Korsa, Victoria's Secret, Chromat czy J.Crew. Ashley Graham w marcu, jako pierwsza w historii modelka plus size, trafiła na okładkę amerykańskiego marcowego "Vogue'a". "New York Magazine" i "Business of Fashion" całe numery poświęciły analizie rynku modowego pod kątem osób w rozmiarach powyżej 40. Czy to początek prawdziwej rewolucji w środowisku, czy kolejne pozorowane działania, które mają usankcjonować status quo? Pokażą następne lata.

CZYTAJ TAKŻE: Ewa Farna: waga nieshowbiznesowa

5 z 17
Brigitte Macron, żona prezydenta Francji Emmanuela Macrona (fot. Axel Schmidt/Pool Photo via AP)
Brigitte Macron, żona prezydenta Francji Emmanuela Macrona (fot. Axel Schmidt/Pool Photo via AP)

Brigitte Macron

Za jednym zamachem Francja obroniła się przed ultraprawicą, Europa zyskała polityka, który nie boi się rozmawiać z reprezentującym odmienny światopogląd pisarzem Michelem Houellebecqiem, a świat przestał na moment rozmawiać o żonach piłkarzy, gdy na scenie pojawiła się Brigitte Macron. Jest starsza od męża o 24 lata, dokładnie tyle, ile Donald Trump od swojej żony. Ale tego nikt nie komentuje.

6 z 17
Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

PiS wzmacnia kobiety

PiS wprowadza receptę na antykoncepcję "dzień po", Polki wychodzą na ulice, błyskawicznie też tworzą listy ginekologów, którzy bez problemu będą je wypisywać na czas. Prawo i Sprawiedliwość ma szansę zostawić po sobie zastępy feministek i silne społeczeństwo obywatelskie.

7 z 17
Fot. Getty Images
Fot. Getty Images

Nieustraszona na Wall Street

Od 1989 r. pragnący powodzenia w finansach nowojorczycy głaskali po genitaliach (wiadomo: kasa - męska rzecz) rzeźbę "Szarżującego byka", symbol potęgi gospodarczej USA. Od marca powinni raczej całować bucik bezczelnie patrzącej mu w oczy dziewczynki stworzonej przez Kristen Visbal jako symbol siły kobiet. Tak dużej, że przestraszył się jej autor byka i zażądał usunięcia małolaty. Bezskutecznie.

8 z 17
George Kraychyk / AP
George Kraychyk / AP

Opowieść podręcznej

Gdy w lipcu prezydent USA Donald Trump przyjechał z wizytą do Warszawy, na ulicach poza tłumem z biało-czerwonymi i gwiaździstymi chorągiewkami czekało na niego kilkanaście kobiet w czerwonych płaszczach i w białych czepcach osłaniających twarze. Takie stroje noszą oddawane mężczyznom jako dwunożne inkubatory bohaterki serialu "Opowieść podręcznej" na podstawie powieści Margaret Atwood. Opowieść o opresji kobiet w dystopijnym państwie powstałym na gruzach USA znów brzmi aktualnie.

9 z 17
Fot. Sławomir Kamiński
Fot. Sławomir Kamiński

Polityczki Nowoczesnej

W listopadzie Katarzyna Lubnauer, posłanka z Łodzi, zastąpiła Ryszarda Petru na czele Nowoczesnej. Chwilę wcześniej z nazwy partii usunięto jego nazwisko. Było to doskonałe podsumowanie ponad roku politycznej pracy Lubnauer, ale też dwóch pozostałych wyróżniających się posłanek partii - Kamili Gasiuk-Pihowicz i Joanny Scheuring-Wielgus, które stały się wizytówką i kompetentnym głosem opozycji w gorących konfliktach wokół m.in. praw kobiet i zmian w sądownictwie.

10 z 17
fot. Alessandro Scotti / mat. prasowe Pirelli
fot. Alessandro Scotti / mat. prasowe Pirelli

Modelka i role model

Adwoa Aboah to ghańska feministka, która pokazuje, że w modzie coraz mniej modne są rasizm, głupota i seksizm, ale też przypomina, że wciąż zostało jeszcze wiele do zrobienia. Adwoa nie tylko prezentuje ciuchy, ale też wypowiada się o swojej depresji, o latach borykania się z piciem i narkotykami. Już jako abstynentka założyła organizację Girls Talk - chce pomagać innym dziewczynom z radzeniem sobie z emocjami, seksem czy życiem w sieci.

11 z 17
https://www.instagram.com/like_by_gqz
https://www.instagram.com/like_by_gqz

Femiciuchy

Ania Kuczyńska swoją serią bluz z hasłem: "Jesteśmy wnuczkami czarownic, których nie spaliliście", przydała polskiego sznytu trendowi, który utrzymywał się przed cały rok - feministycznym hasłom na ubraniach. Światowym symbolem trendu stała się koszulka Christiana Diora z cytatem z pisarki Chimamandy Ngozi Adichie: "We should all be feminists", oraz T-shirt z hasłem: "The future is female" marki Otherwild.

12 z 17
Maria Skłodowska Curie
Maria Skłodowska Curie

150. urodziny Marii Skłodowskiej-Curie

Jedyny człowiek na świecie, który zdobył dwa Noble w dwóch różnych naukach ścisłych. Przy okazji okrągłych urodzin wreszcie mówi się o niej więcej, trafiła na T-shirty i wielki ekran, a jej biografia jest lekturą szkolną w Japonii.

CZYTAJ TAKŻE: 15 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o Marii Skłodowskiej-Curie

13 z 17
Fot.
Fot.

Pussy hat

Miały ją tysiące kobiet podczas marszu na Waszyngton przeciw polityce Trumpa, nosiły ją Julia Roberts, Jessica Chastain i Cate Blanchett. Różowa czapka, symbol walki kobiet o ich prawa, trafiła na okładki "Time'a" i "New Yorkera", pojawiła się też na polskich protestach. Wzór do dziergania można ściągnąć ze strony Pussyhatproject.com. Przyda się, bo powodów do protestów moc.

14 z 17
mat. prasowe #SEXEDPL
mat. prasowe #SEXEDPL

#sexed

Anja Rubik, Dziewuchy Dziewuchom i "Wysokie Obcasy" sprawili, że cała Polska zaczęła rozmawiać o seksie. 14 filmów na tematy, których nie da się poruszyć w polskiej szkole. O masturbacji, antykoncepcji, pierwszym razie. W filmach mądrzy celebryci, m.in.: Roma Gąsiorowska, Maciej Stuhr, Jimek Dębski, Magdalena Cielecka, Dorota Masłowska, Robert Biedroń.

15 z 17
Fot. Markus Schreiber / AP Photo
Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Kanclerz Angela

Najbardziej wpływowa kobieta świata znów na czele Niemiec. I choć tym razem napotkała problemy z tworzeniem koalicji, niezależnie od tego, co będzie, "Mutti" prawdopodobnie znów sobie poradzi. Jak bowiem wieść niesie, po tym, jak w dzieciństwie pogryzł ją pies sąsiadów, Merkel boi się właśnie jedynie psów.

16 z 17
Screen z Instagram.com/serenawilliams/Fot. Annie Leibovitz/Vanity Fair
Screen z Instagram.com/serenawilliams/Fot. Annie Leibovitz/Vanity Fair

Serena w pełni

W styczniu 2017 najlepsza tenisistka w historii wygrała 23. w karierze turniej Wielkiego Szlema. Wkrótce potem okazało się, że dokonała tego, gdy była w ciąży. We wrześniu 36-letnia Serena urodziła córeczkę, w listopadzie wyszła za mąż za jej ojca Alexisa Ohaniana, współzałożyciela Reddita. W styczniu 2018 Williams zamierza wystartować w Australian Open.

17 z 17

Tekst pochodzi ze styczniowego numeru magazynu "Wysokie Obcasy Extra". Do kupienia w salonach prasowych i na kulturalnysklep.pl

Komentarze
Fajnie, że się tak jaracie sukcesami feminizmu, problem jednak w tym, że Donald Trump wygrał z Hilary Clinton, a w Polsce regres w prawa kobiet jest największy od czasów II wojny światowej i będzie pewnie jeszcze większy. Dzieje się tak dlatego, że feminizm to modne hobby elit i wykształciuchów, a resztę społeczeństw nadal posiadają we władaniu katolicyzm i inne religie skazujące kobiety na rolę podległą i zminimalizowaną do reprodukcji. I póki tak będzie, to te wszystkie akcje i malutkie sukcesiki nie zmieniają obrazu świata jako męskiej krainy.
już oceniałe(a)ś
18
1
Tak, tak. Rokiem kobiet. Bo Macron ma fajną żonę a Williams znowu wygrała z inną kobietą. Rok kobiet. Zaraz po roku wyboru "pussy grabbing" Trumpa na prezydenta wszystkich amerykanek. I dwa lata po wyborze Kaczyńskiego na fuhrera wszystkich Polek.
już oceniałe(a)ś
9
1
2017 rokiem kobiet po raz. .........który? W mediach feministycznych każdy kolejny rok jest rokiem kobiet od kilku lat w ten sposób te sformułowanie zostało pozbawione całkowicie treści albo sprowadzając rzecz do absurdu wszystkie pozostałe lata w ten sposob są latami mężczyzn
już oceniałe(a)ś
1
11
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy