Rośliny rządzą w kuchni

red.

"My New Roots". Okładka książki (Materiały prasowe)

Ta książka została okrzyknięta biblią kuchni roślinnej. Jedna z najsłynniejszych blogerek kulinarnych na świecie, Sarah Britton, zachęca do gotowania bez konserwantów, bez nabiału, bez cukru i bez glutenu. I oczywiście bez mięsa! Zdradzamy 3 oryginalne przepisy
1 z 4
Materiały prasowe
Materiały prasowe

"My New Roots"

Sarah Britton jest dietetyczką holistyczną, pisarką i fotografką, a jej blog My New Roots od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych kulinarnych blogów na świecie. Britton propaguje w nim kuchnię roślinną i szczególnie zachęca do wykorzystywania roślin i warzyw sezonowych.

2 z 4
Materiały prasowe
Materiały prasowe

JAK ZROBIĆ MLEKO Z ORZECHÓW LUB NASION

Gdy przestałam pić krowie mleko, musiałam je czymś zastąpić. W owym czasie najlepszą dostępną alternatywą było mleko sojowe, lecz po kilku latach spożywania go w ogromnych ilościach rozregulowałam sobie organizm. Zastanawiałam się, jak poradzę sobie bez mleka. W końcu poszłam na kurs gotowania naturalnego i nauczyłam się wyrabiać mleko z orzechów i nasion. Ocalona!

Przed skorzystaniem z tego przepisu trzeba koniecznie namoczyć składniki. Surowe orzechy i nasiona zawierają naturalne substancje, które nie dopuszczają do spontanicznego kiełkowania. W ten genialny sposób przyroda potrafi magazynować materiał genetyczny przez wiele lat, do chwili, gdy spełnione zostaną wszystkie niezbędne warunki wzrostu rośliny. Kłopot w tym, że kiedy zjadamy surowe orzechy lub nasiona, przyjmujemy pokarm uśpiony - składniki odżywcze są w nim zamknięte i niedostępne. Substancje, które chcemy wypłukać z orzechów i nasion, to kwas fitowy i inhibitory enzymów. Ten pierwszy wiąże minerały w przewodzie pokarmowym, przez co organizm nie może ich przyswoić. Może to nawet poskutkować niedoborami składników mineralnych. Z kolei inhibitory enzymów sprawiają, że nasze własne enzymy nie funkcjonują jak należy i przestają we właściwy sposób rozkładać pożywienie.

Namaczanie składników w ciepłej, posolonej wodzie pozwala usunąć kwas fitowy i zneutralizować inhibitory, dzięki czemu możemy przyswoić zawarte w orzechach i nasionach witaminy, minerały i białka. Robienie własnego mleka z orzechów lub nasion jest bajecznie proste. Wystarczy wybrać dowolny rodzaj orzechów lub ich mieszankę. Namocz, zmiel, przefiltruj - smacznego!

SKŁADNIKI

1 kubek / 140 g orzechów lub 3/4 kubka / 250 g nasion (orzechy/nasiona powinny być surowe, nieprażone i z upraw ekologicznych)

1 litr niechlorowanej wody

drobnoziarnista sól morska (miękkie orzechy: pekany, włoskie, nerkowce - 1 łyżeczka; twarde orzechy: migdały, laskowe - półtorej łyżeczki; nasiona: dyni, słonecznika - 1 łyżeczka)

słodzik do smaku, np. 2 daktyle, 1 do 3 łyżeczek miodu lub syropu klonowego bądź kilka kropli wyciągu ze stewii

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1 . Wsyp orzechy/nasiona do szklanego lub ceramicznego naczynia (albo kielicha blendera). Zalej wodą, dodaj sól i zostaw na noc.

2 . Umocuj tkaninę do przecedzania na dużej misce lub innym pojemniku (możesz użyć tetry lub nawet starego podkoszulka - tkanina powinna być na tyle duża, by pomieścić całą miazgę, którą następnie trzeba będzie wycisnąć, więc nie używaj durszlaka ani sita).

3 . Odsącz orzechy lub nasiona i dobrze wypłucz. (Jeśli używasz migdałów, obierz je). Przełóż orzechy/nasiona do blendera, dolej litr wody, dodaj słodzik i miel je na wysokich obrotach przez 30 sekund. Przefiltruj pulpę przez tkaninę do pojemnika.

4 . Przelej wyciśnięte mleko do zamykanej butelki i przechowuj w lodówce nie dłużej niż 3-4 dni.

UWAGA: Jeśli używasz migdałów, najlepiej obierz je po namoczeniu, bo ich skórka zawiera inhibitory enzymów. Po prostu ściśnij migdał, a skórka powinna sama odejść. Jeśli tak się nie dzieje, zapewne były pasteryzowane.

3 z 4
Materiały prasowe
Materiały prasowe

ZUPA Z CZERWONEJ CEBULI I SOCZEWICY Z TOSTAMI Z MANCHEGO

Oto francuska zupa cebulowa przekształcona w pełny posiłek! Uwielbiam wersję klasyczną, lecz pod względem odżywczym jest praktycznie bezwartościowa. Postanowiłam więc wspaniałą, aromatyczną, skarmelizowaną cebulę połączyć z soczewicą, by wzbogacić danie o białko, błonnik i fitoskładniki. Użyłam także anyżu, aby nadać całości wykwintny lukrecjowy posmak. Najlepszą częścią tego dania są jednak tosty z topionym serem.

Zamiast francuskiego sera gruyere, używam owczego sera manchego. Podczas opiekania nabiera złotej barwy i chrupkości, pokrywa się pęcherzami, i staje się absolutnie uzależniający. Przepis przewiduje jeden tost na porcję, ale uwierzcie, na tym się nie skończy.

SKŁADNIKI

3 kubka / 180 ml czarnej soczewicy (dobra będzie także du Puy) namoczonej przez 8 godzin, jeśli to możliwe

5 dużych czerwonych cebul (około 750 g)

1 łyżka oleju kokosowego lub ghi

1 łyżeczka drobnej soli morskiej

1 łyżka octu jabłkowego

5 liści laurowych

5 gałązek świeżego tymianku lub 1 łyżka suszonego plus kilka świeżych liści do przybrania (opcjonalnie)

1 łyżki nasion anyżu

4-5 kubków / 1 litr bulionu warzywnego lub więcej, jeśli potrzeba

2 łyżeczki musztardy Dijon

1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu do smaku

1 łyżka mąki ararutowej

4 kromki pełnoziarnistego chleba na zakwasie

4 grube plastry sera manchego (dobry będzie także parmezan)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1. Opłucz i odcedź soczewicę.

2. Pokrój cebulę na talarki. Na dużej patelni na niewielkim ogniu rozgrzej olej kokosowy. Dodaj cebulę i sól, zamieszaj. Smaż, od czasu do czasu mieszając. Jeśli patelnia wyschnie, dolej octu. Duś cebulę 20-25 minut (lub dłużej), aż zmięknie, zarumieni się i skarmelizuje.

3. Dodaj liście laurowe, tymianek, anyż, soczewicę, bulion, musztardę i pieprz. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 10-20 minut na wolnym ogniu, aż soczewica zmięknie.

4. Zmieszaj mąkę ararutową z odrobiną wody do uzyskania gęstej pasty, następnie dodaj ją do zupy, mieszając energicznie, aż się rozpuści.

5. Rozgrzej górną grzałkę piekarnika.

6. Ułóż kromki chleba na blasze, na każdej połóż plaster sera. Wsuń blachę do piekarnika i opiekaj przez 4-5 minut, aż ser pokryje się bąblami i zarumieni.

7. Nalej chochlą zupę do misek. Na powierzchni każdej porcji połóż tost z zapieczonym serem. Posyp zmielonym pieprzem i kilkoma listkami świeżego tymianku. Podawaj bardzo gorącą.

4 z 4
Materiały prasowe
Materiały prasowe

ZAPIEKANA DYNIA PIŻMOWA Z GRILLOWANYM HALLOUMI I DUKKĄ NA JARMUŻU

Dynia piżmowa i ser halloumi to niebiańskie połączenie! Ta potrawa, której moc polega na idealnym zestawieniu słonego ze słodkim, jest na szczycie mojej listy ulubionych dań. Ser halloumi ma wyrazistą, wielowarstwową konsystencję i bardzo słony smak, lecz najważniejsza jest jego bardzo wysoka temperatura topienia - świetnie się go grilluje. Można go spiec na chrupkie złote kostki dodawane do sałatek i ciepłych dań warzywnych. Nie ma nic lepszego. Kompozycja słodkiej opiekanej dyni, słonego halloumi, ostrego jarmużu i orzechowej dukki jest doskonale zbalansowana i uzależniająca.

Dukka to egipska mieszanka orzechów, ziół i przypraw, której tradycyjnie używano do zaprawiania chleba lub świeżych warzyw. Istnieje w wielu odmianach z najróżniejszymi składnikami. Poniżej przedstawiam prostą wersję z orzechami laskowymi, sezamem, kolendrą, kminem rzymskim, solą i pieprzem. Lubię posypywać dukką sałatki, dania zbożowe, awokado i jajka ? pyszności! Warto mieć zawsze pod ręką miseczkę tej przyprawy, by ożywić dowolny posiłek orzechowymi, pikantnymi i korzennymi nutami. Słoiczek dukki doskonale nadaje się na prezent.

SKŁADNIKI

1 duża dynia piżmowa (około 1,5 kg)

2 ząbki czosnku

1 łyżeczka stopionego oleju kokosowego lub ghi

drobnoziarnista sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz

1 mały pęczek jarmużu

oliwa tłoczona na zimno

świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny

1 kostka / 200 g sera halloumi

garść świeżych, grubo posiekanych liści mięty

1 mała czerwona cebula lub

2 szalotki, pocięte na cienkie plasterki

dukka do doprawienia

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1. Rozgrzej piekarnik do 200°C.

2. Przepołów dynię, wygarnij nasiona, obierz i pokrój w kostkę. Przeciśnij czosnek. Zmieszaj go z dynią w brytfance, dodając odrobinę stopionego oleju kokosowego, soli i pieprzu. Piecz przez 25-35 minut do miękkości.

3. W tym czasie przyrządź jarmuż: usuń i wyrzuć twarde łodygi. Zroluj liście i pokrój na wstążki - otrzymasz 5-6 kubków / 150/180 g zieleniny. Wrzuć do dużej misy, skrop odrobiną oliwy i sokiem z cytryny, dopraw solą. Dłońmi masuj jarmuż przez 2 minuty, aż liście nabiorą ciemnozielonej barwy i zmiękną.

4. Potnij halloumi na cienkie plasterki. Postaw patelnię grillową lub żeliwną na mocnym ogniu i rozgrzej. Smaż pojedynczą warstwę plasterków sera, aż pojawią się na nim ślady żeberek grilla (jeśli używasz patelni - do lekkiego zrumienienia). Przewróć plasterki i przesmaż je także z drugiej strony.

5 . Rozłóż jarmuż na talerzach. Połóż na nim kostki pieczonej dyni i plastry grillowanego sera. Przybierz danie posiekaną miętą, plasterkami czerwonej cebuli, sporą szczyptą dukki (do smaku) i odrobiną oliwy. Posól, jeśli trzeba. Podawaj.

Więcej na ten temat: fragmenty książki, kuchnia
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy