1/2
zamknij < >

Wojciech Eichelberger: W umysłach współczesnych kobiet odradza się duch czarownic

Zdjęcie numer 1 w galerii - Wojciech Eichelberger: W umysłach współczesnych kobiet odradza się duch czarownic

WASYLUK

Wojciech Eichelberger - psychoterapeuta, coach i trener, dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI)
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Wojciech Eichelberger: W umysłach współczesnych kobiet odradza się duch czarownic
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Wojciech Eichelberger: W umysłach współczesnych kobiet odradza się duch czarownic
Komentarze
Doczytałem do "Ponoć zginęło około dwóch milionów kobiet." Wymiękłem. Zawsze wydawało mi się, że tytuł naukowy do czegoś zobowiązuje. Reszta pańskich teorii jest równie "naukowa", panie "profesorze"?
@kolumb55 Nigdy się nie dowiemy, ile zginęło naprawdę. To nie ważne. Ważne, że ginęły, a nie powinny. 😩
już oceniałe(a)ś
7
1
@rd21 Skoro nieważne ile zginęło, to po co wymieniać cyfry, tym bardziej, jeśli są zupełnie niewiarygodne?
już oceniałe(a)ś
0
1
Mam pewne podstawy fizyki. Powiedzmy, że przeczytałem Resnick'a Halliday'a (czy jak im tam). Proszę o wyjaśnienie cytatu: "... Tym, który potwierdzają odkrycia fizyki i mechaniki kwantowej uzasadniające widzenie świata jako spójnego organizmu czy hologramu, który jest bytem inteligentnym, z którym trzeba się dobrze komunikować... ". Bo albo widzę bełkot, albo odkryto bozon Eichelbergera. Reszta też ... słaba. Może Pan Wojciech poczynił interesujące spostrzeżenia, ale wydaje się, że nie mają charakteru naukowego. Ale tzw. metoda naukowa jest pojęciem mało popularnym w psychoterapii, psychiatrii, czy psychologii. Feminizm (a w szczególności badania gender) za to, to czysta ideologia, która wprost odrzuca badania przeprowadzone metodą naukową. Bah odrzuca nawet zwykłe statystyki. Nieprawda? To wybierzcie sobie najbardziej lewicowo, feminogenderowe państwo (Skandynawia?) i sprawdźcie jakie zawody wybierają kobiety, a jakie mężczyźni. Jak to wyjaśnić inaczej niż zwykłym dymorfizmem płciowym?
@Artur Napora Obojętnie jak to nazwiemy. Obie płci mają te same prawa. Mężczyźni uzyskują przewagę wykorzystując płodność kobiet. Kobiety jeśli zapanują nad płodnością, mają szansę uzyskania przewagi. O to właśnie toczy suę ta gra. W obecnym 'męskim" systemie prawnym, prawa kobiet są ograniczane. Tylko tyle i aż tyle.
już oceniałe(a)ś
9
2
"Kulturowa i obyczajowa rzeczywistość w erze przedfeministycznej była monolitem" Pan ładnie i ciekawie pisze o czasach współczesnych, ale o historii nie ma dużego pojęcia.
już oceniałe(a)ś
64
20
Jak można promować takiego dyletanta! "Odkrycia fizyki i mechaniki kwantowej uzasadniające widzenie świata jako spójnego organizmu czy hologramu, który jest bytem inteligentnym, z którym trzeba się dobrze komunikować." Przecież to jest stek bzdur, żadnych takich odkryć nie ogłaszano. Wiedza historyczna p. Eichelbergera też zostawia dużo do życzenia. "Dwa miliony" ofiar polowania na czarownice... Oszacowanie takich wielkości zawsze jest dla historyków kłopotem, ale tak wysokiej liczby żaden historyk nigdy nie podawał (podkreślam, że mówię o historykach, a nie o ideologach - bajkopisarzach w rodzaju Andrei Dworkin). Najwyższe oszacowania, z jakimi się zetknąłem, mówiły o 500 tys, ale to były stare wyniki, z lat 50-tych. Dzisiejsze szacunki oscylują w granicach 30-100 tys. O ile z oszacowaniem całkowitej liczby ofiar historycy mają problem, o tyle nie ma żadnego problemu z inną kwestią - płci ofiar. Za czarostwo skazywane były najczęściej kobiety, ale bynajmniej nie tylko one. Mężczyźni stanowili przynajmniej 20 proc. ofiar polowania - to nie jest zaniedbywalny margines! Czarownice nie były skazywane "za płeć". Charakter przestępstwa (szkodzenie skryte i na odlegość, odpowiadające istocie fizycznie słabszej) sprawiał, że kobiety były chętniej o nie posądzane, ale nic w definicji czarostwa nie wykluczało meżczyzny jako sprawcy i mężczyźni nieraz bywali jako czarownicy mordowani. Urbain Grandier, ofiara w słynnej historii "diabłów z Loudun" był przecież meżczyzną; podobnie Jacques de Molay, Wielki Mistrz Templariuszy skazany w procesie zmontowanym przez króla Francji, czy dr Lambe zatłuczony kamieniami przez londyńską tłuszczę w 1628r. "Nie uprawiam ideologii, uczę się od życia" - powiada pan psycholog. Owszem, uprawia pan ideologię i to lichą. Wiedzy historycznej, która w pańskiej filozofii pełni tak kluczową rolę, "od życia" pan się nie nauczy. Ne znaczy to jednak, że wolno brać ją z sufitu czy od innych ignoranckich ideologów.
@helwiusz Chodzi o równoprawne traktowanie kobiet, a cała reszta to dodatek bez znaczenia. Rozumiem, że tak Cię to zbulwersowało, że przytaczasz wszelkie możliwe naukowe kontrargumenty przeciw tak oczywistej sprawie jak równość płci i to co z niej powinno wynikać, a niestety nie wynika 😈
już oceniałe(a)ś
5
3
@helwiusz Jestes ksiedzem? Tak zabolaly 2 miliony? Bo w kontekscie jest stwierdzenie, ze KRK jest instytucja zbrodnicza.
już oceniałe(a)ś
0
1
@rd21 Heweliusz nei przytacza argumentow przeciwko rownosci plci. Przytacza argumenty przeciwko szarlatanowi ktory sprawe rownosci plci publicznie osmiesza swoja wypowiedzia.
już oceniałe(a)ś
0
0
Aż przeczytam tę książkę... Myślę o kobietach to samo (jestem kobietą) co pan Wojciech, ale coraz bardziej utwierdzam się, że przymiotem niewiast jest głupota - naprawdę jest mi bardzo przykro z tego powodu... Następny dowód do powyższej tezy: mężczyzna wypowiadający się o rzeczywistości w tym wywiadzie, jest drugim człowiekiem, z którym zgadzam się bez wyjątków w przedstawionych kwestiach, a pierwszy też nie był kobietą, gorzej - był duchownym i to katolickim... W mojej okolicy nie spotkałam więcej czarownic niestety... :D
@nietapippa Czarownice istnieją-zapraszam do Krainy Rumianku - są tu przynajmniej dwie, a często przylatuje więcej.Z moich doświadczeń wynika, że głupota jest "przymiotem"??? wielu ludzi i płeć nie ma tu nic do rzeczy.
już oceniałe(a)ś
29
2
@Grażyna Łańcucka Zgadzam sie, jest duzo czarownic, nawet bardzo duzo...jest ogrom zielarek na fb ( pewnie 80%) i coraz wiecej ich przybywa. Podoba mi sie ta ksiazka . Temat bardzo aktualny i wart naglosnienia, zeby jeszcze wiecej kobiet zrozumialo, ze stereotypy narzucane nam przez mezczyzn..nie jest naszym swiatem...dlugo by tu dyskutowac. A swoja droga, kto powiedzial, ze Bog jest mezczyzna ? Przeciez bylo kobiet Bogow ;)
już oceniałe(a)ś
1
0
@nietapippa ,,(...) ale coraz bardziej utwierdzam się, że przymiotem niewiast jest głupota (...)" Szkoda, że nie potrafiła uzasadnić swojego stanowiska.
już oceniałe(a)ś
2
0
Dyrektor Instytutu Psychoimmunologii? Boże Drogi, a cóż to znowu za instytucja? Bo mnie się jako żywo przypomina mniemanologia stosowana ;-)
już oceniałe(a)ś
31
34
Ech, co pan może wiedzieć o kobietach...
już oceniałe(a)ś
23
36
"Cała historia czarownic jest bardzo silnym obciążeniem w psychice wielu kobiet. Nawet nie uświadamiamy sobie, jak silnym. Spotykam się z tym w terapii i w życiu. Palenie czarownic trwało 300 lat! Ponoć zginęło około dwóch milionów kobiet." Skąd się wzięły miliony? Z fantazji na ten temat w głowie pana Wojciecha! A jakie są fakty? "W Watykanie przedstawiono zarówno list papieża do przewodniczącego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 kard. Rogera Etchegaraya, jak i obszerne opracowanie historii Inkwizycji, autorstwa 29 badaczy i naukowców."/.../ "Z obszernego dokumentu wynika, że w czasach działania instytucji kościelnej określanej mianem Inkwizycji, ustanowionej w XII wieku, a zniesionej w 1859 roku przez papieża Piusa IX, obyło się około 100 tys. procesów o herezję zarówno w sądach kościelnych, jak i cywilnych. Zdaniem kuratora opracowania prof. Agostino Borromeo, wyroki skazujące częściej ferowane były jednak przez sądy cywilne niż kościelne. I tak na przykład Inkwizycja skazała w Hiszpanii na spalenie na stosie 59 osób, w Portugalii cztery osoby, a we Włoszech 36. Prof. Borromeo zwrócił też uwagę, że egzekucje osób skazanych za herezję były częstsze w krajach protestanckich niż w katolickich. "
@mundi8 Demagogia. Procedura była taka, że kościółek katolicki "przekazywał"/przykazywał sądom cywilnym (nie odważyłyby się NIE wykonać terroru klechów .Np. Waldensi, Katarzy, Templariusze - papiestwo urządzało przeciw Nim wyprawy krzyżowe i tam też palono i mordowano kobiety !!! Twoje dane, to watykańskie historyczne oszustwa - jak zwykle - na nich potęga Watykańczyków się opiera.
już oceniałe(a)ś
0
0
Wiadomości - najważniejsze informacje
Wiadomości
Tematy
Informatory
Nauka dla Każdego
Tylko Zdrowie
Duży Format
Telewizyjna