Bruksela - rady dla podróżnych

...

"Miasta Marzeń 2" Bruksela 2012-07-27, ostatnia aktualizacja 2012-07-27 15:36:56

Przydatne informacje: adresy ambasad, podróż, komunikacja miejska, zdrowie, zakupy, hotele, noclegi, banki, niepełnosprawni, słowniczek i inne

Miasto w liczbach

Powierzchnia: 16 200 ha (162 km2)

Liczba ludności: 1 125 728 mieszkańców

(dane z 2010 r.)

Gęstość zaludnienia: 6948 osób km2

Wysokość: 70 m n.p.m.

Region Bruxelles Capitale (Region Stołeczny Brukseli) tworzy 19 gmin: Anderlecht, Auderghem, Berchem Sainte Agathe, Bruxelles (w skład wchodzą Laeken, Haren, Neder Over Heembeek), Etterbeek, Evere, Forest, Ganshoren, Ixelles, Jette, Koekelberg, Molenbeek Saint Jean, Saint Gilles, Saint Josse ten Noode, Schaerbeek, Uccle, Watermael Boitsfort, Woluwe Saint Pierre i Woluwe Saint Lambert.

Aglomeracja brukselska (miasto wraz z regionem, nazywana również strefą RER) liczy ok. 2,7 mln mieszkańców i rozciąga się na większej części dwóch brabanckich prowincji.

Bruksela wraz z Gandawą i Antwerpią tworzy region ekonomiczny, który zamieszkuje 4,4 mln mieszkańców (ponad 40% ludności Belgii). Bruksela jest też siedzibą 120 instytucji międzynarodowych i 159 ambasad. Mieszka tu ok. 2500 dyplomatów, co plasuje ją na drugim miejscu w świecie (zaraz za Waszyngtonem). Mieści się tu ponad 1400 organizacji pozarządowych.

Języki: 57% brukselczyków używa języka francuskiego, 9% francuskiego i niderlandzkiego, 7% niderlandzkiego, 11% francuskiego i innego języka obcego, 16% innych języków niż wymienione powyżej.

Według szacunków w Brukseli mieszka ponad 45 różnych narodowości, których populacja przekracza 1000 osób.

Położenie

Współrzędne geograficzne Brukseli: 50o 49' 59 '' szerokości geograficznej północnej i 4o 19' 59 '' długości geograficznej wschodniej. Bruksela położona jest w środkowej Belgii nad rzeką Senne.

Klimat

W Belgii panuje klimat morski, ciepły choć umiarkowany. Charakteryzuje się on dużym zachmurzeniem, opadami i mgłami (do 200 dni w roku). Średnia temperatura w okresie letnim wynosi 16oC, a w okresie zimowym 3oC. Lato bywa deszczowe (najlepiej mieć wtedy ze sobą parasol), a najpiękniejsze miesiące to wrzesień i październik. Najcieplejsze oczywiście jest lato, zwłaszcza lipiec i sierpień, choć i wtedy wieczorami może przydać się sweter.

Przydatne adresy

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej:

Av. des Gaulois 29 1040 Bruxelles Etterbeek tel. 00 32 (0) 2 739 01 00

Konsulat RP w Brukseli:

Rue de Francs 29 1040 Bruxelles Ettebeek tel. 00 32 2 73 90 101

Strona internetowa: www.bruksela.polemb.net

(tu m.in. lista lekarzy polskojęzycznych)

Ambasada Królestwa Belgii w Polsce:

ul. Senatorska 34, 00-095 Warszawa tel. 0048 22 552 28 00

Telefony alarmowe

Ogólny telefon alarmowy: 112

Pogotowie ratunkowe/straż pożarna: 100

Policja: 101

Informacje turystyczne

W Brukseli jest sporo punktów informacji turystycznej. Ich liczba rośnie latem, gdy na Gare Centrale, Place du Grand Sablon, Place de la Bourse oraz Atomium rozstawiane są "namioty informacyjne" otwarte codziennie w godz. 10.00-17.30. W pozostałych okresach do dyspozycji turysty pozostaje sporo innych punktów oznaczonych jako Bruxelles Info Place (BIP):

1. Rue Royale 2, 1000 Bruxelles,

pn.-pt. 9.00-18.00 i sb.-nd. 10.00-18.00

2. Grand Place, 1000 Bruxelles,

pn.-nd. 9.00-18.00

3. Gare du Midi (Hall Central),

pn.-nd. 9.00-18.00

4. Aéroport de Bruxelles nationale

(Hall d'arrivées), pn.-nd. 8.00-21.00

5. Rue Wiertz 43, bâtiment P. - A. Spinelli (w siedzibie Parlamentu Europejskiego), pn. 13.00-17.00, wt.-czw. 9.00-17.00, pt. 9.00-12.00

Dla turystów planujących intensywne zwiedzanie miasta przygotowano ofertę "Brussels Card". Istnieją 3 wersje karty:

24 godz. - 24

48 godz. - 34

72 godz. - 40

W każdej z opcji otrzymujemy bezpłatny wstęp do sporej liczby muzeów, bilet na komunikację miejską (metro, tramwaj, autobus), zniżki w wybranych restauracjach i barach oraz na zakupy niektórych towarów. Szczegóły na stronie www.visitbrussels.be. Karta nie jest polecana dla dzieci poniżej 12 roku życia, które z zasady mają wstęp bezpłatny do muzeów oraz dla studentów, którzy dysponują zniżkami. Przy okazji warto pamiętać, że w poniedziałki zdecydowana większość brukselskich muzeów jest zamknięta.

Kartę można kupić w niektórych punktach informacyjnych (Grand Place, Gare du Midi, Rue Royale), w biurze Toerisme Vlaanderen (Rue du Marché aux Herbes 61, 1000 Bruxelles) oraz w pięciu muzeach: Autoworld, Centre belge de la Bande dessinée, Musées Royaux des Beaux Arts, Musée des Instruments de Musique i Musée des Sciences Naturelles. Najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Brukseli zapoznać się z ofertą, tak by z niej najefektywniej skorzystać.

Podróż samolotem

Potrzebne dokumenty. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Belgii na okres do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu otrzymuje też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Własny paszport lub inny dokument tożsamości powinno mieć również dziecko. Jeśli decydujemy się na zabranie psa bądź kota pamiętajmy, że zwierzak musi posiadać unijny dokument stwierdzający tożsamość (warunkiem jego otrzymania jest ważne szczepienie przeciw wściekliźnie oraz oznakowanie czworonoga mikroczipem bądź tatuażem). Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu, niemniej warto zadbać o posiadanie odpowiednich dokumentów.

Podróż samolotem to najszybszy sposób dostania się do stolicy Belgii. Podróż trwa ok.

2 godz. Regularne bezpośrednie połączenia z Brukselą oferują porty lotnicze w Warszawie oraz Krakowie. Bruksela posiada dwa lotniska: Zaventem oraz Charleroi. Na Zavetem latają tylko samoloty LOT u oraz Brussels Airlines (cena biletu zależna od sezonu i terminu dokonywania zakupu). Lotnisko to ma doskonałe połączenie z centrum miasta, na poziomie -1 znajduje się peron, z którego odjeżdżają pociągi na dworzec Bruxelles Midi. Bilet kosztuje 5,20 euro w jedną stronę i 10,40 euro w obie strony. Pociągi kursują ok. 4 razy w ciągu godziny od 6.30 do 22.00. Lotnisko posiada też dobre połączenie autobusowe z różnymi rejonami miasta. Szczegóły najlepiej sprawdzić na stronie www.brusselsairport.be.

Drugie z brukselskich lotnisk, Charleroi jest obsługiwane przez firmy Ryanair oraz Wizzair. Od centrum miasta dzieli je ok. 45-minutowa podróż autobusem bądź ok. 1,5 godz. autobusem i pociągiem. Autobusy łączące lotnisko z dworcem Gare du Midi odjeżdżają co 30 min., w zależności od pory dnia. Rozkład jazdy dostępny na stronie www.charleroi airport.com. Podróż autobusem w jedną stronę kosztuje 13 euro, a w obie 22 euro. Przed terminalem znajdują się automaty biletowe oraz okienka sprzedaży. By dostać się z Gare du Midi na Charleroi, należy wsiąść w autobus na ok. 3 godz. przez wylotem naszego samolotu (czas podróży bywa zróżnicowany w zależności od korków na autostradzie). Można również skorzystać z autobusu A (przystanek przed terminalem), który dowiezie nas na stację kolejową Charleroi i tam wsiąść w pociąg, którym dojedziemy na dowolny brukselski dworzec. Bilet łączony (autobus i pociąg) kosztuje ok. 11 euro i można go kupić w automatach biletowych na lotnisku, bądź w kasach i automatach na brukselskich dworcach. Podróż trwa ok. 1,5 godz. Rozkład jazdy pociągów na stronie www.sncb.be.

Podróż samochodem i innymi środkami lokomocji

Dystans pomiędzy Brukselą a większością polskich miast wynosi ponad 1 tys. km, z tego względu podróż samochodem, autobusem bądź pociągiem nie należy do najszybszych (a zarazem najtańszych). Jest sporo firm, które jeżdżą na tej trasie, m.in. Eurolines, Interbus oraz Nord. Szczegóły można sprawdzić na stronie www.linieautokarowe.com.pl. Warto przy okazji zorientować się, w którym miejscu autobus zatrzymuje się w Brukseli, np. w przypadku firmy Interbus jest to Dworzec Centralny. Bilet kosztuje ok. 250 zł w jedną stronę.

Niezbyt korzystne jest również połączenie pociągiem. W optymalnej wersji podróż trwa ok. 14 godzin i trzeba liczyć się z dwiema przesiadkami, w Berlinie oraz Kolonii. Cena przejazdu również nie należy do konkurencyjnych. Szczegóły dla wytrwałych na stronie www.pkp.pl. Podróż pociągiem jest natomiast ciekawym rozwiązaniem, o ile wyruszamy do Brukseli np. z Londynu czy też Paryża. Podróż pomiędzy stolicami trwa ok. 2 godz. Ceny biletów są zróżnicowane, zaczynają się od 80 euro, jeśli kupujemy bilet z wyprzedzeniem tygodniowym i 40 euro, jeśli dokonujemy zakupu miesiąc wcześniej. Szczegóły na stronie www.eurolines.com.

Miłośnicy podróży samochodowych, którzy zdecydują się na ten sposób pokonania odległości, powinni wziąć pod uwagę kilka ważnych informacji. Kluczowy wydaje się dystans (1682 km), który skłania do zaplanowania noclegu na terenie Niemiec. Autostrady w Belgii i Niemczech są bezpłatne. Wjeżdżając na teren Belgii, trzeba zwracać uwagę na nazewnictwo: francuskie i flamandzkie, które zmienia się w zależności od regionu kraju, do którego właśnie wjeżdżamy. Podczas jazdy nocą obowiązkowe jest używanie świateł mijania, w dzień tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/godz., o ile znaki nie wskazują inaczej. W terenie niezabudowanym - 90 km/godz. Samochód osobowy może poruszać się po autostradzie z prędkością 120 km/godz. (minimalna prędkość na autostradzie wynosi 70 km/godz.). Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Opieka medyczna

W Belgii nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Opieka medyczna jest ogólnodostępna; średni koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 30-35 euro, a doba pobytu w szpitalu kosztuje ok. 250 euro. Do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii i Szwajcarii uprawnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Prawo do niej mają wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia, które złożą w odpowiednim oddziale NFZ wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne (szczegóły na stronie www.nfz.gov.pl). W Belgii EKUZ zapewnia tylko niezbędną pomoc medyczną i tylko w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Dodatkowo ponosi się koszty badań i innych usług medycznych.

Zgodnie z prawem belgijskim pacjent musi najpierw pokryć w całości koszty świadczeń medycznych, a następnie ubiegać się o ich zwrot w miejscowej, belgijskiej kasie chorych, przy

czym kasa zwraca tylko część kosztów, pomniejszonych o tzw. udział własny pacjenta. Leczenie szpitalne wymaga skierowania. W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do szpitala, przedstawiając EKUZ. W przypadku leczenia szpitalnego belgijska kasa chorych przejmuje

większość kosztów, a opłaty, które musi ponieść pacjent, dotyczą ryczałtu za przyjęcie do szpitala, opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz dziennej opłaty za leki stosowane przy hospitalizacji. W przypadku korzystania z leczenia podczas pobytu turystycznego (na podstawie EKUZ), o zwrot kosztów świadczeń medycznych (pomniejszony o udział własny pacjenta) występuje

się po powrocie do Polski, składając wniosek, oryginały rachunków oraz kserokopie recept do oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.

Większość aptek jest czynna codz. w godz.

8.00-19.00. Informacje o aptekach pełniących dyżur całodobowy (Pharmacies de garde) można znaleźć na stronie www.servicedegarde.be.

Poczta

Większość urzędów pocztowych (La poste) jest czynna pn.-pt. 9.00-17.00 i sb. 9.00-12.00. Na poczcie obowiązuje system numerków, dzięki czemu jest ona przyjazna dla klientów. Duży urząd pocztowy znajduje się przy Place de Brouckere (Boulevard Anspach 1; pn.-pt. 8.30-18.00 i sb. 10.00-16.00) oraz na dworcu Gare Centrale (Boulevard de l'Impératrice 3; pn., śr.-pt. 8.30-17.00, wt. 9.30-18.00). Nieco dalej usytuowana jest placówka przy Rue de Bogards 19; pn.-śr., pt. 9.00-17.00, czw. 10.00-18.00. W razie potrzeby najbliższy urząd pocztowy można znaleźć na stronie www.bppost.be. Koszt wysłania listu w obrębie Europy waha się od 1 do 3 euro w zależności od wagi przesyłki. Niebieska naklejka "A prior" zapewni szybsze dostarczenie przesyłki w ruchu międzynarodowym. Adres należy pisać drukowanymi literami.

Kafejki internetowe

W Brukseli nie brakuje miejsc, w których można skorzystać z dostępu do Internetu. Najprostszym wyjściem jest znalezienie kafejki internetowej - średnia cena za godzinę korzystania z sieci wynosi ok. 2 euro. W Brukseli jest również sporo darmowych hotspotów. Znajdują się one w obrębie większości hoteli, w niektórych kawiarniach, a także w miejscach publicznych, np. kampus uniwersytecki Université Libre de Bruxelles czy biuro Toerisme Vlaanderen. Można też skorzystać z popularnego hotspota ulokowanego w budynku McDonalda naprzeciwko Giełdy. Warto przed wyjazdem skorzystać z międzynarodowej wyszukiwarki hotspotów www.hotspots.com.

Bezpieczeństwo

W Brukseli można czuć się bezpiecznie, pod warunkiem że przestrzega się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim na dworcach i w środkach komunikacji publicznej należy pilnować swoich bagaży i kieszeni. Istnieje grupa dzielnic, które po zmroku cieszą się złą sławą i z tego względu lepiej omijać je szerokim łukiem. Są to: Schaerbeek, Molenbeek, Anderlecht, a także znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Gare du Midi dzielnica Saint Gilles. Warto też mieć się na baczności w okolicach metra Rogier i stacji Gare du Nord. Osoby podróżujące samotnie powinny raczej zrezygnować z nocnej przejażdżki metrem i wziąć taksówkę. W przypadku kradzieży sprawę warto zgłosić na policję i postarać się o kopię raportu. W Belgii o bezpieczeństwo dba żandarmeria narodowa oraz policja (łatwo ich rozróżnić po uniformach).

Dni wolne od pracy

1 I Nowy Rok

Niedziela Wielkanocna

Poniedziałek Wielkanocny

1 V Święto Pracy

Wniebowstąpienie

Niedziela i poniedziałek Zielonych Świątek

21 VII Narodowe Święto Belgii

15 VIII Wniebowzięcie

1 XI Wszystkich Świętych

11 XI Dzień Zwycięstwa

25 XII Boże Narodzenie

Komunikacja w mieście

Transportem publicznym w Brukseli zarządza STIB/MIVB. Bilet ważny na wszystkie środki transportu - autobus, metro i tramwaj - kosztuje 1,60 euro; karnet 5 biletów - 7,30 euro; 10 biletów - 11,20 euro; bilet jednodniowy - 4,20 euro; bilet trzydniowy - 9,20 euro. Raczej nie ma problemów z zakupem biletów, gdyż istnieje sporo punktów oznaczonych jako "Bootik" lub "Kiosk", a także automatów biletowych "Go". Pojedyncze bilety można kupować u kierowcy w tramwaju bądź autobusie, pod warunkiem posiadania odliczonej gotówki. Jednorazowy bilet ważny jest 60 minut od momentu skasowania. W tym czasie można swobodnie zmieniać rodzaj transportu i kierunek. Korzystając z autobusu, trzeba wsiąść drzwiami najbliższymi kierowcy i skasować bilet; w metrze bilety kasuje się przed wejściem na peron. Na większości przystanków znajdują się czytelne mapy transportu publicznego, na których trasa metra oznaczona jest kolorem pomarańczowym, tramwajów niebieskim, a autobusów czerwonym. Na rozkładach jazdy zaznaczone są wszystkie przystanki na trasach. W środkach transportu zabronione jest palenie papierosów, słuchanie głośnej muzyki oraz granie na instrumentach. Psy mogą podróżować autobusami oraz tramwajami. Część linii tramwajowych biegnie pod centrum miasta. Jest to tzw. "pre metro", które różni się od

właściwego metra znacznie mniejszą prędkością. Szczegółowe informacje na temat transportu znajdują się na stronie www.stib.be.

Noclegi

Bruksela jest siedzibą kilkuset organizacji międzynarodowych i korporacji, dlatego też miejscowa baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana (ok. 18 tys. łóżek). Duże skupiska hoteli znajdują się w okolicach dworców Gare Centrale

i Gare du Nord, bardziej klimatycznymi rejonami są jednak Grand Place i okolice Place Sainte Cathérine oraz Avenue Louise. Wyborowi noclegu warto poświęcić trochę uwagi, gdyż jest tu wiele miejsc, w których standard jest niewspółmierny do ceny. Za nocleg w jednoosobowym pokoju w dobrym, trzygwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić ok. 120 euro; za noc w hotelu dwugwiazdkowym zapłacimy ok. 80 euro. W większości hoteli w czasie weekendów ceny są niższe o ok. 20%. Rezerwacji najłatwiej dokonać przez internet przy użyciu karty kredytowej bądź telefonicznie. Strony wyszukiwarek: www.brusselshotels.com, www.brussels hotels.com, www.brusselsinternational.be. W większości hoteli w cenę noclegu wliczone jest śniadanie, jednak przed dokonaniem rezerwacji lepiej to sprawdzić.

Hotele w rejonie Grand Place:

Amigo - Rue de l'Amigo 1-3, www.hotelamigo.com; Aris - Rue du Marché aux Herbes 78, www.arishotel.be; Le Dixseptieme - Rue de la Madeleine 25, www.ledixseptieme.be; La Légende - Rue du Lombard 35, www.hotellalegende.com;

La Madeleine - Rue de la Montagne 22, www.hotel la madeleine.be; Le Méridien - Carrefour de l'Europe 3; Mozart - Rue du Marché aux Fromages 23, www.hotel mozart.be; Royal Winsor - Rue Duquesnoy 5, www.royalwindsorbrussels.com; Saint Michel - Grand Place 15; La Vieille Lanterne - Rue des Grands Carmes 29, www.lavieillelanterne.be

Hotele w rejonie Dolnego Miasta:

Astrid - Place du Samedi 11, www.astridhotel.be; Atlas - Rue du Vieux Marché-aux Grains 30, www.atlas hotel.be; Brussels Welcome Hotel - Quai au Bois a Bruler 23, www.brusselshotel.travel; Noga - Rue du Béguinage 38, www.nogahotel.com; Orts - Rue Auguste Orts 38-40, www.hotelorts.com

Hotele na południe od Grand Place:

A la Grande Cloche - Place Rouppe 10, www.hotelgrandecloche.com; Be Manos - Square de l'Aviation 23-27, www.bemanos.com; Floris Avenue - Avenue de Stalingrad 25-31, www.florishotels.com

Hotele na pólnoc od Grand Place:

Comfort Art Hotel Siru - Place Rogier 1, www.comforthotelsiru.com; Floris Arlequin - Rue de la Fourche 17-19, www.florishotels.com; Métropole - Place de Brouckere 31, www.metropolehotel.com; NH Atlanta - Boulevard Adolphe Max 7, www.nh hotels.com; Radisson SAS - Rue aux Loups 47, www.radissonsas.com;

The Dominican - Rue Léopold 9,

www.the dominican.be.

Hotele w rejonie Górnego Miasta:

Bloom - Rue Royale 250, www.hotelbloom.com; Du Congres - Rue du Congres 38-44, www.hotelducongres.be;

NH du Grand Sablon - Rue Bodenbroeck 2-4, www.nh hotels.com; Sabina - Rue du Nors 78, www.hotelsabina.be.

Hotele w rejonie Saint Gilles i Ixelles:

Argus - Rue Capitaine Crespel 6, www.hotel argus.be; Les Bluets - Rue Berckmans 124 (czarujący i niewielki hotel, nawet jeśli nie zatrzymamy się w nim, warto obejrzeć zdjęcia - www.bluets.be);

Conrad Brussels - Avenue Louise 71, www.conradhotels.com; Manos Premier - Chausée de Charleroi, www.manoshotel.com; Manos Stephanie - Chaussée de Charleroi 28, www.manoshotel.com; Rembrandt - Rue de la Concorde 42, www.hotel rembrandt.be;

The White Hotel - Avenue Louise 212, www.thewhitehotel.be; Warwick Barsey - Avenue Louise 381-383, www.warwickbarsey.com

Hotele w Dzielnicy Europejskiej:

Leopold - Rue du Luxembourg 35, www.hotel leopold.be; Monty Small Design Hotel - Boulevard Brand Whitlock 101, www.monty hotel.be; Stanhope - Rue du Commerce 9, www.stanhope.be

Pewną alternatywą wobec pobytu w hotelu są hostele oraz B&B. Najłatwiej dokonać rezerwacji przez internet: www.BnB Brussels.be. Pokoje w hostelach są zarówno wieloosobowe jak i dwuosobowe (koszt jest zróżnicowany, waha się od ok. 20 do 35 euro). Największe hostele: Breugel

- Rue du Saint Esprit 2, www.vjh.be; Le Centre Vincent Van Gogh - Rue Traversiere 8, www.chab.be; Génération Europe - Rue de l'Eléphant 4, www.laj.be; Jacques Brel - Rue de la Sablonniere 30, www.laj.be; Sleep Well

- Rue du Damier 23, www.sleepwell.be.

Gdzie zjeść

Bruksela od lat cieszy się reputacją miasta, w którym bez względu na klasę wybranego lokalu można dobrze i smacznie zjeść. Lokali tych jest mnóstwo - począwszy od budek z przekąskami po restauracje na najwyższym poziomie. Wiele

restauracji ma w swym menu tradycyjne dania kuchni walońskiej oraz flamandzkiej. W rejonie Place Sainte Cathérine można zjeść wyśmienite potrawy z ryb, natomiast wzdłuż Rue Antoine Dansaert skorzystać z oferty wykwintnych lokali. Wyprawa w rejony położone nieco dalej od Grand Place - Saint Gilles czy Ixelles - to z kolei świetna okazja, by zjeść coś dobrego w korzystnej cenie, przy czym w tutejszych lokalach mniej jest turystów niż tubylców. Niewątpliwą sławą centrum kulinarnego cieszy się położona w rejonie Grand Place Rue des Bouchers, będąca prawdziwym zagłębiem różnego rodzaju barów i restauracji. Bruksela jest również tą stolicą europejską, w której można bez problemu znaleźć bardziej "wyspecjalizowane" lokale, np. w dzielnicy Saint Josse ten Noode jest sporo włoskich i tureckich restauracji. Bez problemu można zlokalizować też kuchnię hiszpańską, wietnamską, japońską czy bary wegetariańskie.

Większość lokali jest otwarta w porze lunchu, a następnie dopiero wieczorem od ok. 18.00 do 23.00. Ceny posiłków są uzależnione od klasy lokalu oraz jego jakości. Za mule z frytkami w rejonie Rue des Bouchers trzeba zapłacić ok. 10-25 euro. Napiwki są często doliczane do

rachunku (warto to sprawdzić); w przeciwnym wypadku zwyczajowo zostawia się 10-15% rachunku.

Banki, bankomaty

W Brukseli nie ma problemów ze znalezieniem banku bądź bankomatu. Większość banków otwarta jest w godz. 9.00-13.00 i 14.00-16.00. Niektóre z nich pracują również w sobotę przed

południem. Banki często oferują korzystny kurs wymiany waluty, trzeba przy okazji jednak pamiętać, że od transakcji pobierana jest opłata bankowa (warto wcześniej zapytać o jej wysokość). Prawie we wszystkich bankach znajdują

się czynne całą dobę bankomaty. Większość z nich obsługuje karty Cirrus, Maestro Plus i Star, a także MasterCard i Visa.

Zakupy i pamiątki

Sklepy z różnorodnymi pamiątkami zgrupowane są w rejonie Grand Place. Można tu nabyć zarówno belgijskie czekoladki (Marcolini, Godiva, Wittamer, Neuhaus, Corné i wiele innych), jak i pamiątki związane z miastem. Osoby spragnione przeglądu brukselskiej mody w "demokratycznym" wydaniu powinny udać się w rejon Rue Neuve. Można tu znaleźć sklepy popularnych sieci (H&M, Esprit, Benetton), duże perfumerie oraz sklepy z butami i galanterią skórzaną. Zaraz obok mieści się największe centrum handlowe miasta - City 2. Zamożniejszym klientom można polecić okolice Place Louise oraz Place Stéphanie. W tym rejonie dominują ekskluzywne sklepy z galanterią skórzaną i biżuterią, można tu też znaleźć butiki wielkich kreatorów mody.

W specyfikę współczesnej Brukseli doskonale wpisują się targi, na których można znaleźć potężny wybór smakołyków i produktów regionalnych z całego świata. Wizyta na targu to też często okazja, by kupić świeży towar w cenie korzystniejszej niż w sklepie. Największym targowiskiem jest obecnie Marché du Midi, w sąsiedztwie Gare du Midi. Warto też zajrzeć w środowe popołudnie na Marché du Châtelain (Place du Châtelain), a w niedzielę na Marché Flagey (Place Flagey). Specyficzną odmianą targu jest targ staroci odbywający się na Place du Jeu de Balle.

Warto przeczytać

Manuel Fernándes Álvarez, Cesarz Karol V, Warszawa 2003.

Józef Łaptos, Historia Belgii, Wrocław 1995.

Mario Vargas Llosa, Marzenie Celta,

Kraków 2011.

Słowniczek

Najczęściej używane zwroty

Bezpłatny Gratuit
Blisko Pres
Chcę Je veux
Chodźmy On y va. Allons y
Ciepłe Chaud
Co? Qu'est-ce?
Cześć (nieformalne pożegnanie) salut
Cześć (nieformalne pożegnanie) a plus
lub a tout a l'heure
Czy może mi pan/pani pomóc? Pouvez vous m'aider?
Czy mówi pan/pani po angielsku/ po polsku? Parlez vous anglais/polonais?
Daleko Loin
Dlaczego? Pourquoi?
Do widzenia Au revoir
Do zobaczenia wkrótce A bientet
Dobranoc Bonne nuit
Dobre Bon
Dobry wieczór Bonsoir
Duży Grand
Dziękuję Merci
Dzień dobry Bonjour
Gdzie? O ?
Jak? Comment?
Jestem Polakiem/Polką Je suis polonais/e
Kiedy? Quand?
Która godzina? Quelle heure est-il?
Mały Petit
Mam J'ai
Miłego dnia! Bonne journée!
Nie Non, pas
Nie rozumiem Je ne comprends pas
Nie wiem Je ne sais pas
Otwarte Ouvert
Powoli Lentement
Proszę S'il vous pla^t
Proszę mówić wolniej Parlez plus lentement, s'il vous pla^t
Proszę powtórzyć Répéter s'il vous pla^t
Przepraszam Excusez-moi lub Pardon!
Rozumiesz? Ne comprenez-vous?
Stój! Arrętes-toi!
Szybko rapidement
Tak Oui
Tam La
Tutaj Ici
W porządku Ça va!
Wstęp wolny Entrée libre
Zamknięte fermé
Zimny Froid
Zły Mauvais
Żaden problem Pas de probleme
Określenia czasu

Dziś Aujourd'hui
Godzina Heure
Jutro Demain
Kwadrans Quart d'heure
Minuta Minute
Po południu L'apres-midi
Pół godziny Demi-heure
Późno Tard
Rano Matin
Teraz Maintenant
W nocy Dans la nuit
W południe A midi
Wcześnie Tet
Wczoraj Hier
Wieczorem Le soir
Dni tygodnia

Dzień Jour
Tydzień Semaine
Poniedziałek Lundi
Wtorek Mardi
Środa Mercredi
Czwartek Jeudi
Piątek Vendredi
Sobota Samedi
Niedziela Dimanche
Liczebniki

1 Un
2 Deux
3 Trois
4 Quatre
5 Cinq
6 Six
7 Sept
8 Huit
9 Neuf
10 Dix
11 Onze
20 Vingt
30 Trente
50 Cinquante
100 Cent
1000 Mille
10 000 Dix mille
1 000 000 Million
W podróży

Autobus Le bus
Autostrada L'autoroute
Bagaż Le bagage
Dworzec autobusowy La gare
Dworzec kolejowy La gare lub la station ferroviaire
Gdzie jest ...? O se trove... ?
Informacja L'information
Lotnisko L'aéroport
Metro Le métro
Nie ma wolnych miejsc Il n'y a pas de places libres
Odjazdy Les départs
Odloty Les départs
Odwołany Annulé
Opóźniony Retardé
Pociąg Le train
Proszę skasować bilet Compostez votre billet
Przechowalnie bagażu La consigne
PrzyjazdyLes arrivées
Przyloty Les arrivées
Przystanek autobusowy L'arręt de bus
Samochód La voiture
Sklep spożywczy L'épicerie
Stacja benzynowa La station-service
Supermarket Le supermarché
Taksówka Le taxi
W lewo A gauche
W prawo A droit
Wypożyczalnia samochodów La location de voitures
Zdrowie i pomoc lekarska

Apteka La pharmacie
Boli mnie żołądek J'ai mal au ventre
Gdzie mogę znaleźć lekarza? O puis-je rencontrer un médecin ?
Jestem chory Je suis malade
Lekarstwa Le médicament
Mam gorączkę J'ai de la fievre
Muszę iść do lekarza Je dois aller chez le médecin
Proszę wezwać lekarza Appelez le médecin, s'il vous pla^t
Szpital L'hepital
W hotelu

Czy ktoś tu mówi po polsku? Est-ce qu'il y a quelqu'un qui parle polonais?
Czy są wolne pokoje? Avez-vous des chambres libres?
Hotel L'hetel
Kemping Le camping
Miałem rezerwację J'ai eu une réservation
Paszport Le passeport
Pokój dwuosobowy La chambre double
Pokój jednoosobowy La chambre simple
Pokój z łazienką La chambre avec salle de bain
Schronisko L'auberge de jeunesse
Z klimatyzacją Avec de l'air conditionné
Zakupy

Biorę Je le prends
Chciałbym kupić Je voudrais acheter
Czy jest/są ? Avez vous ?
Czy można płacić kartą kredytową? Est ce que vous acceptez les cartes de crédit?
Dom towarowy le grand magasin
Gdzie jest najbliższy bank/urząd pocztowy? O est la banque/Poste/PTT la plus proche?
Ile to kosztuje? C'est combien?
Księgarnia la librairie
Piekarnia la boulangerie
Rachunek la note
Sklep rybny la poissonerie
Sklep spożywczy l'épicerie
Sklep tytoniowy le tabac
Sklep ze starzyzną la brocante
Supermarket le supermarché
Targ le marché
Tylko oglądam Je regarde seulement


Kolekcja "Miasta Marzeń 2" do kupienia w kulturalnysklep.pl