Wypadanie włosów, Tableta czy dieta?

Trzy czwarte kobiet i połowa mężczyzn skarży się na nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny? Genetyczne, hormonalne, mechaniczne. Dobra wiadomość jest taka, że można to leczyć. Potrzebna jest tylko cierpliwość i właściwa kuracja

Wypadanie włosów. Tableta czy dieta?

Nasze ciało stale wytwarza nowe komórki, które zastępują te zużyte. Krew 'wymienia się' co trzy miesiące, inne tkanki nieco wolniej, cały zaś organizm jest nowy mniej więcej co siedem lat!

To dieta decyduje o przebiegu procesów metabolicznych, reguluje szybkość regeneracji organizmu, wpływając na naszą kondycję. Według dietetyków optymistów potrzebne składniki odżywcze powinny pochodzić z prawidłowo skomponowanej diety. Pytanie jednak - kto tak naprawdę komponuje posiłki według tych wskazań?

Wypadanie włosów. Czy suplementy pomogą?

Suplementy na urodę mają za zadanie uzupełnić powstające braki. Tabletki poprawiające kondycję skóry zawierają głównie związki przeciwdziałające procesom jej starzenia się: wit. A i E, likopeny, soja, wyciąg z zielonej herbaty. Warto patrzeć na ich skład, gdyż czasem pod różnymi nazwami znajdziemy to samo, a w różnej cenie. Na przykład dość drogie (szczególnie w Polsce) są tabletki 'na zmarszczki' zawierające wyciągi białka ryb i bardzo cenne aminokwasy. Nie ma badań potwierdzających skuteczność bądź szkodliwość suplementacji u osób, które nie cierpią na braki składników odżywczych. Wiadomo jednak, że są restrykcyjne normy dotyczące witamin i mikroelementów - niedobór i nadmiar tych substancji wiąże się z powstawaniem dolegliwości, które na szczęście są odwracalne. W przypadku innych substancji odżywczych często stosowanych w suplementach, np. białek, soi, wyciągów roślinnych, kwasów tłuszczowych, trudno mówić o ścisłych normach, bo dieta ludzi jest różna zależnie od części świata.

Wypadanie włosów. Nie przedawkuj witamin

Witamin zatem nie wolno przedawkować, ale np. podaż soi (imitującej działanie estrogenów) można podnieść zarówno poprzez dietę, jak i za pomocą suplementów bez obawy, że nadmiar będzie szkodliwy. Np. u Eskimosów jedzących dużo ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 obserwuje się mniejszą zachorowalność na łuszczycę. Może to być skutkiem tego, że kwasy tłuszczowe regulują reakcje zapalne i wpływają na stan bariery ochronnej naskórka. Włosy szybko reagują na niedobory w diecie, dlatego dermatolodzy przy problemach z ich wypadaniem zalecają substytucję wielu składników odżywczych: wit. z grupy B, wit. A, E i C, mikroelementów, kwasów tłuszczowych omega, aminokwasów siarkowych.

Wypadanie włosów. Zadbaj o ukrwienie mieszków

Cenne są też polifenole roślinne poprawiające ukrwienie mieszków, przeciwzapalna zielona herbata i tauryna chroniąca przed włóknieniem cebulek. Z kolei na męskie łysienie stosuje się wyciąg z kory sosny hamujący enzym sprzyjający powstawaniu zakoli. Włosy łatwo wchłaniają krążące we krwi substancje. Jednak proces syntezy włosa jest złożony i długotrwały, dlatego rezultat terapii widać dopiero mniej więcej po czterech miesiącach.

Wypadanie włosów - dowiedz się więcej:

Wypadanie włosów. Nie trać głowy!

Wypadanie włosów. Powodem może być ciąża, zatrucie metalami ciężkimi, menopauza

Wypadanie włosów. Kondycja łodygi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.