"Adultyzm", "balkoning", "chorizo", "dipówka", "gentryfikacja", "micel", "nicobryta", "rep", "seksting". Co to za słowa?

To nowe słowa języka polskiego. Tak brzmi polszczyzna XXI wieku. Obserwatorium Językowe UW na bieżąco rejestruje neologizmy, czyli nowe słowa pojawiające się we współczesnej polszczyźnie. Te nowe wyrazy pojawiają się niemal codziennie. Niepostrzeżenie. Jesteśmy zanurzeni w strumieniu słów, których często nie rozumiemy. W naszym Obserwatorium rejestrujemy i omawiamy słowa, które weszły do języka polskiego po 2000 roku.

Gdzie znajdujecie te wszystkie nowe wyrazy?

Wiele haseł do naszego interaktywnego słownika nadsyłają internauci. Każdy może zgłosić nowe słowo, najlepiej z dwoma przykładami użycia i wstępną definicją. Motto naszego projektu brzmi: "Dostatecznie dużo par oczu wyśledzi każdy problem". Tych par oczu i par uszu, czytających i słuchających, jest coraz więcej. Wielu użytkowników naszego serwisu poszukuje dla nas nowych słów, bo traktują to jako swoją rozrywkę. Lubią nowe wyrazy, lubią się nimi bawić. Rozumiem ich, sam też lubię wszystkie nowe słowa.
Pozostało 92% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.