Smakowite filmy

Pewnego dnia na wakacjach dwie 11-latki odkrywają zniewalający smak pomidorka cherry, postanawiają więc dowiedzieć się, dlaczego smakuje on tak dobrze

Policja drogowa już na to wpadła. Jeżeli kierowca, który popełnia błędy na drodze, dochodzi do limitu punktów karnych, może je zredukować, poddając się dodatkowemu szkoleniu. Między innymi zostanie mu pokazany stosowny film dokumentalny, po obejrzeniu którego zacznie prowadzić ostrożniej i lepiej. Gdyby filmy dokumentalne o jedzeniu, które będą prezentowane w drugim dniu najbliższego Food Film Fest, obejrzała cała Polska, zapewne poprawiłoby to wyniki Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Środowiska.

Kolejna edycja festiwalu filmów dokumentalnych o jedzeniu organizowanego przez Kuchnia.tv (1-3 października w kinach Kultura i Rejs w Warszawie) pokaże historie bardzo smakowite i wykwintne (film o Fumiko Kono, uznanej na świecie paryskiej szefowej kuchni), rockandrollowe (o winiarskiej pasji Maynarda Jamesa Keenana, lidera zespołów Tool i A Perfect Circle), zaskakujące (o Ellen Frankenstein, wegetariance, która, odkrywając tradycyjną kuchnię Alaski, przekonuje się do mięsa) i osobliwe (o Kanadyjczyku polskiego pochodzenia, który po wyjściu z anoreksji odnalazł się w konkursach jedzenia na czas). Będą filmy, które odpowiadają na pytania podstawowe: jakie jedzenie służy nam i środowisku? Gdzie szukać pełnego, głębokiego smaku? Jak wybór jedzenia odbija się na innych aspektach życia? Trzy społecznie zaangażowane dokumenty: 'Co masz na talerzu?', reż. Catherine Gund i Tanya Selvaratnam, 'Produkty - kto hoduje twoje jedzenie', reż. Robert Bates, 'Co z tą żywnością ekologiczną?', reż. Shelley Rogers - wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych. Amerykański model rolnictwa i przemysłu spożywczego po 50 latach rozkwitu daje jednoznaczne efekty. Masowa produkcja, wielkoobszarowe uprawy, żywność przetworzona i ulepszona owocują plagą otyłości, cukrzycy i chorób wieńcowych. Niska cena jedzenia to fikcja. Ukrytym kosztem są rosnące wydatki na leczenie i zatrzymywanie postępującej degradacji środowiska. Ale na hasło, by kupować produkty z ekologicznym certyfikatem, zawsze słyszę niezadowolenie, że są za drogie. Wybieramy niskie ceny i ładne opakowania, koncerny się bogacą, a my dopłacamy podatkami za leki, szpitale i smog w powietrzu. Nie liczymy też pieniędzy, które wyrzucamy, bo tanie jedzenie nie ma dla nas wartości, kupujemy za dużo i pozwalamy produktom psuć się w lodówce.

FAO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, już dawno ogłosiła, że ludność całej Ziemi dałoby się wyżywić wyłącznie z produkcji ekologicznej. Niestety, w Polsce tendencja rozwoju idzie w kierunku przeciwnym. A gdyby chociaż w każdej dzielnicy miasta pojawił się targ ze świeżymi produktami lokalnego rolnictwa...

Takie i inne pomysły na poprawę jakości naszego jedzenia mają dwie 11-latki Sadie i Safiyah, bohaterki adresowanego do dzieci filmu 'Co masz na talerzu?'. Pewnego dnia na wakacjach odkrywają zniewalający smak pomidorka cherry i postanawiają się dowiedzieć, dlaczego smakuje on tak dobrze. Dziewczynki są radosne i bezpośrednie, zadają pytania wprost i szukają jednoznacznych odpowiedzi. Odkrywają bezsens transportowania jedzenia na wielkie odległości, gdy dostępne jest po sąsiedzku. Uczą się odróżniać produkty odżywcze od takich, które sycą tylko pustymi kaloriami. Na sobie testują, jak dieta wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, i dowiadują się, na czym polega cukrzyca. Pokazują nam urocze miejskie ogrody warzywne i miejski patent na współpracę z rolnikami, budujący więź między producentem a odbiorcą.

Wszystkie te filmy dają nadzieję, pokazują światło w tunelu. Ja się na to załapuję razem z innymi aktywistami warszawskiego oddziału Slow Food i przy okazji festiwalu włączam się w organizację kulinarnych warsztatów dla dzieci i slowfoodowego śniadania z twórcami filmów. Moja wiara w lepsze jutro zostaje zachwiana dopiero wtedy, gdy w radiu słyszę informację, że produkcja ekologiczna w naszym kraju jest tak znikoma, że nie ma danych o jej udziale w całym rynku.

Kuchnia.tv Food Film Fest - przegląd kulinarnych filmów dokumentalnych, 1-3 października, warszawskie kina Kultura i Rejs. W programie m.in.: 'Co masz na talerzu?' (2.10, godz. 11), 'Produkty - kto hoduje twoje jedzenie', 'Co z tą żywnością ekologiczną?' (2.10, godz. 18). Partnerem festiwalu jest organizacja Slow Food

Grzanka prosto z targu

kromka wiejskiego chleba

garść pomidorków cherry od Piotra Rutkowskiego

plaster białego sera od Stefana Ziembińskiego

ząbek czosnku z działki od siwej pani k

koperek od pani Eli na rogu

oliwa extra vergine z Chorwacji

sól

Zgrillować chleb, natrzeć rozciętym ząbkiem czosnku, skropić oliwą. Ułożyć pomidory i pokruszony ser, posolić i posypać koperkiem.

Copyright © Agora SA