Na zapleczu jest świnia Rebelia, którą protestujący rolnicy podrzucili w gabinecie wojewody. Waży już 300 kilo i ruszyć jej się nie da, bo nabrała osobowości politycznej. Rozmowa z Hanną i Antonim Gucwińskimi
O tym, czym jest zegar biologiczny, jak i dlaczego go rozstrajamy i czym to grozi, opowiada prof. Elżbieta Pyza z Instytutu Zoologii UJ w Krakowie
Placek z kruszonką pachnie raz do roku, 21 października. W święto Urszuli, kiedy dziewczęta maszerują mrocznym korytarzem, wszystkie w mundurkach z marynarskimi kołnierzami. O tej szkole mówi się: prześwietna, życie jak pod kloszem, bat na krnąbrne dziewczyny
Widziała pani "Kikę" Almodovara? Nie? Tam jest scena gwałtu, która się bardzo przedłuża. Chciałam już wyjść z kina, kiedy jedna z bohaterek powiedziała: "Każda z nas ma to codziennie"
- Bonsai? Nigdy bym nie przypuszczał, że stanie się moją pasją - mówi brodacz w dżinsowych ogrodniczkach i rękach powalanych ziemią
W dzieciństwie babcia przykładała je Zygmuntowi na głowę - bo za blady był i jeść zbytnio nie chciał
Informacja miała się pojawić tylko w telewizji lokalnej, ale poszła w "Teleexpressie" - profesor apelował z ekranu: "Przyjmujemy jeszcze 100 osób i zamykamy listę. Więcej nie jesteśmy w stanie pomóc". Nazajutrz z pociągów i autobusów, które zjeżdżały do Wrocławia z całej Polski, wysiadali umęczeni ludzie i rzucali taksówkarzom: "Do Tołpy".
Zwykle sześćdziesiąt jaj w domu musi być, ich liczba nie może spaść poniżej trzydziestu. Każdy z domowników zjada dwie-trzy sztuki dziennie. Na miękko, sadzone, po wiedeńsku, w omletach. Zrobiłem kiedyś sam na sobie eksperyment: przez dwa miesiące nie jadłem jaj i cholesterol ze 190 skoczył mi do 280 - mówi prof. Tadeusz Trziszka
Najpierw weszła blondynka w niebieskim bikini. Potem kilku rosłych chłopców w slipach i skarpetkach. Dwóch zemdlało zawczasu, z emocji. W środku było minus 160 stopni Celsjusza
Oboje pracowali we wrocławskiej telewizji. Martynika Ł. miała 25 lat, jej kochanek 38. Do dziś nie ma pewności, czy to on zabił, choć przesiedział za tę zbrodnię ponad 11 lat. Sprawa Jana S., oskarżonego o zamordowanie kochanki w ciąży, była jednym z najgłośniejszych procesów poszlakowych.
Troskę Witkacego o czystość otoczenie uważało za chorobliwą obsesję. Ale on nigdy nie przejmował się konwenansami i często przyjmował gości nago, nie przerywając kąpieli i swobodnie z nimi konwersując. Nieraz była to celowa prowokacja, jak podczas wizyty Juliana Przybosia, Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, którzy przyjechali do Zakopanego, żeby Witkacy wyłożył im swoją teorię sztuki - opowiada literaturoznawca, prof. Janusz Degler.
Biskup Waldemar Pytel - gospodarz świdnickiego Kościoła Pokoju - został uhonorowany najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Masz wyglądać tak, żeby nie warto było na ciebie spojrzeć. Twoje żydostwo jest jak ubranie - raz zakładasz, raz zdejmujesz
Chcę zapomnieć o ludziach. O wściekłości, na tych, którzy dwa razy próbowali mnie wysadzić w powietrze. Zburzyli mi spokój, zabrali karierę i beztroskę. Rozmowa z Tadeuszem Hancem, który 11 września 2001 r. uratował się z wieży World Trade Center
Astronomowie bywają zakochani w gwiazdach. W końcu spędzają z nimi całe noce - wyznaje astronomka Joanna Molenda - Żakowicz
Ślusarz, który dwa lata temu stracił kciuk, przeszedł bardzo skomplikowaną i trudną operację transplantacji. Znowu ma pięć palców, ale stopę węższą o centymetr.
My też możemy uratować dzieci z rzadkimi chorobami, w sposób, który w USA kosztuje milion dolarów. Tylko lekarze nie mówią rodzicom o możliwości przeszczepu. Dzieci zamiast na transplantację są kierowane na bardzo drogą i mało skuteczną terapię lekową. Rozmowa z prof. Krzysztofem Kałwakiem*, transplantologiem klinicznym.
Nawet media są łaskawsze dla firm, o których wiadomo, że są odpowiedzialne, że wiele zrobiły dla środowiska czy cieszą się wizerunkiem dobrego pracodawcy. Ten kapitał zwraca się w sytuacjach kryzysowych - mówi o społecznej odpowiedzialności firm (CSR) Inga Kowalewska, psycholog biznesu z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
W XIX-wiecznym zabytkowym zbiorniku na wodę powstało ultranowoczesne Hydropolis. Nie ma w Polsce drugiego miejsca, które tak fascynująco opowiada o wodzie.
Czy sztuczne dodatki do żywności mogą wywołać alergię, działać rakotwórczo, zaburzać rozrodczość i układ immunologiczny? Europejscy eksperci od żywności sprawdzają, które polepszacze najbardziej szkodzą. Rozmowa z prof. Cezarym Pałczyńskim *, alergologiem.
Od pięciu lat leczę się na astmę. Ostatnio mam nowy problem - obrzęk Quinckego z nietolerancją aspiryny. Wydaje mi się, że stało się to po operacji i zrzuceniu 15 kg nadwagi. Teraz po ibupromie, a także po znieczuleniu u stomatologa mam obrzęk twarzy. Co robić, jeśli ponownie będę musiała usunąć ząb? - pyta czytelniczka.
Mike Whitney od dekady prowadzi winnicę na Dolnym Śląsku. Kiedy zaczynał, urzędnicy pukali się w głowę. Dziś jego wino serwowane jest na pokładach samolotów LOT-u do Tokio czy Nowego Jorku.
55-letni mężczyzna z Poznania miał powikłania po grypie. W Warszawie półtoraroczne dziecko chorowało na ospę wietrzną. Sepsa rozwinęła się u nich błyskawicznie. Zmarli mimo intensywnej akcji ratunkowej w szpitalu. Rozmowa z prof. Andrzejem Küblerem, anestezjologiem
Pierwsze ofiary odnalazł pies czechosłowackiej Horskiej služby. Wszędzie, gdzie trafiał na kolejny trop, ratownicy wbijali czarne chorągiewki. Idący za nimi ludzie odkopywali ofiary, zawijali ciała w brezentowe koce i zwozili na dół do namiotu, skąd zabierano je do kostnicy. W lawinie w Białym Jarze w Karkonoszach zginęło 19 osób.
Wczoraj ruszył nabór do eksperymentalnej terapii rekonstrukcji przerwanego rdzenia kręgowego. Wrocławscy neurochirurdzy szukają tylko dwóch osób na całym świecie.
8 marca rusza projekt ?Wrocław Walk Again?. Osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym mają szansę na nowatorską metodę leczenia. Tak jak 42-letni Dariusz Fidyka z przeciętym rdzeniem, który dzięki pionierskiej operacji we Wrocławiu zaczął chodzić, a teraz już jeździ na rowerze.
U górnika ze złamaną nogą wdała się infekcja, rany nie goiły się miesiącami, groziła mu amputacja. Po okładach z fagami zmiany się wygoiły. We Wrocławiu działa jedyny ośrodek fagoterapii w Unii Europejskiej. Rozmowa z prof. Andrzejem Górskim*, immunologiem
Janusz Wróbel, współzałożyciel i prezes spółki Neurosoft, która sprzedaje neuronowe technologie IT na całym świecie, zaczynał karierę w Niemczech. Ale zanim trafił tam do firmy informatycznej, pracował na polu buraków
Świadomy klient oczekuje czegoś więcej niż tylko jak najniższej ceny produktu przy maksymalnie wysokiej jakości. Przybywa osób, które kupują tylko u świadomych społecznie firm, w których szanuje się prawa człowieka, które ograniczają zużycie energii i wody czy emisję gazów, odpowiedzialnie zarządzają odpadami i ściekami. Rozmowa z Ingą Kowalewską, psycholog biznesu
Połączyliśmy ponadczasowe bajki z dobrym designem. Dzieci i rodzice mają niezłą zabawę, kiedy widzą, że nasz Słoń Trąbalski nosi ray bany. Rozmowa z Amitem Tilanim - założycielem firmy Indigo Labs sp. z o.o., która ma dwie marki: Fabulo (akcesoria dziecięce inspirowane polską literaturą) oraz Morini (torby).
Na turnusie rehabilitacyjnym dla starszych osób z cukrzycą śpiewaliśmy grupowo pieśni patriotyczne i biesiadne. W terapii sprawdza się też disco polo, rap, rock, Bach, Strawiński czy Kilar.
Inwestowanie w zabytki to coś więcej niż biznes. - W grę wchodzi pasja, która czasem przekracza granicę zdrowego rozsądku - mówią właściciele historycznych nieruchomości.
Śledzisz żywieniowe trendy? Dodaj do listy zakupów dereń. Owoc rosnący w Polsce to według naukowców najlepsze źródło kwasu loganowego, który m.in. walczy z cholesterolem.
Zakładałyśmy, że to będzie produkt dla niemowląt, które są niespokojne. Tymczasem dorośli mówią, że im też miś pomaga zasnąć.
Jeden z moich klientów był szefem działu sprzedaży w dużej firmie telekomunikacyjnej. Chodził na zajęcia i kiedy zaproponowałem warsztaty dla jego pracowników, odparł: ?Chyba żartujesz. Przejrzą na oczy i nie mógłbym już nimi manipulować?. Rozmowa z dr. Tomaszem Mazurem, filozofem, właścicielem firmy stoickiej
U drobnej kobiety udo miało ponad metr obwodu. To było powikłanie leczenia raka. Obrzęki limfatyczne ma 300 tys. Polaków, często są uwięzieni w domach, skazani na rentę i depresję. Rozmowa z prof. Andrzejem Szubą, angiologiem*.
W Kamieńcu - niewielkiej wsi koło Kłodzka - w zeszły weekend otwarto drzwi odrestaurowanego barokowego pałacu.
Rak jądra - mężczyźni mogą sami kontrolować objawy. Kobiety mają badać piersi. Mężczyźni powinni obserwować kształt i konsystencję jąder. Powinno się tego uczyć w szkole.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.