"To nie jest zawód dla cyników" Ryszard Kapuściński

Redakcja
Zbiór dotąd niepublikowanych w języku polskim wykładów i rozmów mistrza reportażu, wygłoszonych przez autora m.in. we Włoszech i Hiszpanii. To książka nie tylko dla dziennikarzy chcących szlifować swój warsztat, ale także fascynujące spotkanie z niezwykłym erudytą i wnikliwym obserwatorem świata
1 z 8

To nie jest zawód dla cyników

Ryszard Kapuściński o współczesnych mediach i "świecie, w którym rzeczywistość wypierana jest przez fikcję".

Zbiór dotąd niepublikowanych w języku polskim wykładów i rozmów mistrza reportażu, wygłoszonych przez autora m.in. we Włoszech i Hiszpanii.

To książka nie tylko dla dziennikarzy chcących szlifować swój warsztat, ale także fascynujące spotkanie z niezwykłym erudytą i wnikliwym obserwatorem świata.

 

Czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu młody dziennikarz mógł spotkać się ze swoim redaktorem naczelnym i poradzić w sprawach zawodowych: jak pisać, jak zrobić reportaż radiowy lub telewizyjny. Szef, zazwyczaj starszy, odpowiedziałby mu zgodnie ze swoim doświadczeniem i dał kilka dobrych rad - mówił we Włoszech Ryszard Kapuściński. - Dzisiaj spróbujcie iść do Mr. Turnera, który nigdy nie był dziennikarzem i rzadko czyta prasę lub ogląda telewizję. Niczego wam nie doradzi, bo nie ma zielonego pojęcia, jak należy uprawiać ten zawód. Jego celem i zasadą nie jest ulepszanie naszej profesji, ale powiększanie własnych profitów.

Kapuściński dowiódł, że dziennikarstwo może zbliżyć się do sztuki. Chciał poznawać, rozumieć, a dopiero potem wyjaśniać. Miał w sobie nienasyconą ciekawość świata, któremu przyglądał się z zadartą głową, nigdy z góry. Zabierał czytelników w podróż, brał ich za rękę i razem z nimi szedł w nieznane. I marzył do końca swoich dni - pewnie dlatego pozostał wiecznie młody.

Wojciech Jagielski

W swym pisarstwie był ascetycznym wyznawcą czystości języka i śmiertelnym wrogiem cynizmu oraz zakłamania. Powtarzał uparcie, że warunkiem dobrego pisarstwa dziennikarskiego jest ludzka dobroć i życzliwość wobec bliźnich. Tak niewiele, a jakże wiele.

Adam Michnik

Do kupienia w
kulturalnysklep.pl, Publio.pl

2 z 8

Hurra, nie jestem Bogiem

Zbiór niezwykłych opowieści o wierze, nadziei i miłości oraz tym, jak ocalić siebie w czasach kryzysu.

"Uczę się radośnie wypuszczać sprawy z rąk, mając świadomość, że człowiek nie może być wszystkim. Czynię to, czego nie mogę zwalić na kogoś innego; być po prostu Tomášem Halíkiem."

Książka Tomáša Halíka - słynnego dominikanina, psychoterapeuty zwanego czeskim Tischnerem, autora m.in. "Cierpliwości wobec Boga" i "Co nie jest chwiejne jest nietrwałe" - to zbiór trzynastu niezwykłych opowieści o wierze, nadziei i miłości. Próba odpowiedzi na pytania, jak ocalić siebie w czasach kryzysu, jak znaleźć sens w cierpieniu, gdzie szukać prawdy oraz jak żyć z wątpliwościami i jak wahać się mądrze. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy poszukują swojego miejsca w świecie.

Czeski ksiądz Tomáš Halík jest jedynym księdzem, którego słucham z uwagą. Mam wrażenie, że jest to także jedyny ksiądz, którego chętnie słuchają zsekularyzowani Czesi. ?Mówi tak pięknie, że nic przeciwko niemu się we mnie nie buntuje? - powiedziała mi pewna Czeszka, która jest ateistką od 78 lat. Od dawna zastanawiam się, czy ksiądz Halík na pewno wierzy w tego samego Boga, w jakiego wierzy się w Polsce."

Mariusz Szczygieł

Autor nie burzy wiary religijnej, przeciwnie, umacnia ją, ale przez oczyszczanie ? poleruje ją, aby zaczęła naprawdę błyszczeć Ewangelią.

Jan Turnau

Do kupienia w
kulturalnysklep.pl, Publio.pl

3 z 8

Gogol w czasach Google'a

"Gogol w czasach Google'a" to unikatowy zapis przemian w Rosji od schyłku epoki Jelcynowskiej do chwili obecnej. Wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" Wacław Radziwinowicz pokazuje obraz Rosji nieznanej - rozpiętej między wciąż żywymi absurdami rodem z Gogola i Czechowa a nieznośnym dziedzictwem człowieka sowieckiego.

"Gogol w czasach Google'a" to wybór reportaży, korespondencji i felietonów wieloletniego korespondenta "Gazety Wyborczej" w Moskwie z lat 1998 - 2012, które układają się w niezwykły obraz Rosji.

W książce Wacława Radziwinowicza Rosja jest piękna i straszna, pełna sprzeczności i skrajności. To kraj ludzi szlachetnych i odważnych, ale też miejsce, w którym od czasów carskich filarami systemu są złodziejstwo i korupcja. Kraj, w którym bizantyjskie bogactwo nielicznych zderza się z nędzą milionów, kraj przeklętych poetów i złodziei w limuzynach, bojowników o prawa człowieka i morderców bez twarzy, samotnych bohaterów i brutalnych sołdatów.

Wiktor Jerofiejew napisał: Sensacja - okazuje się, że Rosję można zrozumieć! Wystarczy poczucie humoru i miłość do mojego zwariowanego kraju. Przeczytałem tę książkę z ogromną przyjemnością. Wacek Radziwinowicz to znakomity obserwator, który nie boi się rosyjskich paradoksów.

Do kupienia w
kulturalnysklep.pl, Publio.pl

4 z 8

Żyj wystarczająco dobrze

20 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami, którzy pomogli tysiącom ludzi stanąć na nogi. Dlaczego boimy się być sobą? Jak docenić to, co mamy? Jak sobie radzić z zawiścią i zazdrością? Jak nie zapracować się na śmierć? Jak przetrwać kryzys w związku? Co nam dali rodzice?

Agnieszka Jucewicz (redaktorka naczelna Wysokich Obcasów) i Grzegorz Sroczyński (dziennikarz Gazety Wyborczej) przeprowadzili 20 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami. Są to Wojciech Eichelberger, Ewa Woydyłło-Osiatyńska,Andrzej Wiśniewski, Bohdan W.Wasilewski, Danuta Golec, Zofia Milska-Wrzosińska, Barbara Arska-Karyłowska, Ewa Chalimoniuk, Bartłomiej Dobroczyński, Lubomira Szawdyn, Marta Lizis-Młodożeniec, Ewa Trzebińska oraz Tatiana Ostaszewska ? Mosak.

Ze wstępu od autorów:

Czytając naszą książkę możecie się poczuć miotani sprzecznymi diagnozami na swój własny temat. O to nam chodziło, abyście w kolejnych wywiadach zobaczyli kawałek siebie, własnych dziwactw, lęków, natręctw i namiętności.

Każdy człowiek ma w sobie wszystko. Najzdrowszy i najbardziej zrównoważony egzemplarz składa się z kawałka narcyza, odrobiny neurotyka w stylu allenowskim, ćwiartki paranoika, a to wszystko z domieszką zmiennej osobowości borderline. Ten galimatias całkowicie sprzecznych cech jakoś łączymy w sobie w jedność. I żyjemy sami ze sobą we względnej zgodzie.

Ta jedność bywa jednak krucha. Kiedy przychodzi kryzys w ważnych relacjach, w postrzeganiu samego siebie, w pracy - zaczyna kołatać w głowie pytanie: Jak żyć?

Rozmawiamy z najlepszymi polskimi terapeutami i psychoanalitykami, którzy pomogli tysiącom ludzi stanąć na nogi. Pytamy ich o to, dlaczego boimy się być sobą? Jak docenić to, co mamy? Jak sobie radzić z zawiścią i zazdrością? Jak nie zapracować się na śmierć? Jak przetrwać kryzys w związku? Co nam dali rodzice? Dlaczego uciekamy w uzależnienia?

Czytajcie i dziwcie się samym sobie!

Agnieszka Jucewicz (1976)- dziennikarka, redaktorka naczelna Wysokich Obcasów - dodatku do Gazety Wyborczej, z wykształcenia anglistka, mama Tosi i Franka. Najbardziej lubi rozmawiać z ludźmi. Nie zna odpowiedzi na pytanie - jak żyć wystarczająco dobrze, ale ma nadzieję, że zdąży się tego dowiedzieć.

Grzegorz Sroczyński (1974). Studiował dziennikarstwo i polonistykę, od 1999 roku pracuje w Gazecie Wyborczej, gdzie był kolejno dziennikarzem, redaktorem, szefem działu promocji nakładu, teraz znów jest dziennikarzem w dodatku Duży Format. Nie żyje wystarczająco dobrze, bo wciąż ma złudzenia, że powinien lepiej.

Książka dostępna w salonach Empik, sieci Media Markt i Saturn, księgarniach i na kulturalnysklep.pl. Do nabycia również w formie e-booka na publio.pl

Przeczytaj fragmenty książki.

5 z 8

Jedz co chcesz

Rozmowy z naukowcami i specjalistami od żywienia, które odmienią na zawsze Wasze menu. O dobrodziejstwach płynących z picia czerwonego wina i jedzenia masła, mitach o cholesterolu i eko-żywności, kontrowersyjnych produktach GMO i dietach-cud, czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o zdrowym odżywianiu.

Krystyna Naszkowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" urządziła dociekliwy sąd nad polskim stołem. Spytała specjalistów od żywienia o fakty i mity dotyczące jedzenia, m.in.:
- Czy jaja nas żywią czy trują?
- Czy jedząc ekologiczną żywność będziemy żyć dłużej?
- Czy masło jest zdrowsze od margaryny?
- Czy mięso zmienia nas w agresywnych drapieżników?
- Czy żywność genetycznie modyfikowana to  dobrodziejstwo czy przekleństwo?
- Czy istnieje idealna dieta?

Wśród rozmówców znaleźli się: prof. Tadeusz Trziszka, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, prof. Grażyna Cichosz , prof. Jan Hartman, prof. Piotr Węgleński oraz psycholog Agata Ziemnicka.

Książka została zilustrowana dowcipnymi rysunkami Marii Machulskiej-Le Méné.

Przeczytaj fragmenty książki.

Do kupienia w
kulturalnysklep.pl, Publio.pl

6 z 8

Jak błądzić skutecznie

Rozważania profesora filozofii Zbigniewa Mikołejki zebrane w 15 rozmowach Doroty Kowalskiej. O znaczeniu i sile snów. O bliznach dzieciństwa. O losie, przeznaczeniu i fatum. O scenariuszach historii i mediach. O wierze, niewierze i śmierci. O kobietach, feministkach i uczuciach. O wolności, błądzeniu i poszukiwaniu.

Filozof ostro wadzi się z feministkami, upolitycznionymi mediami i ?z własnymi bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Ze śmiercią i każdą formą nacisku. Wskazuje to, co - wbrew naszej woli - wciąż nami kieruje jak dzieciństwo, historia, polityka, przemoc ale też... zapachy Polski i Włoch, czy biedy.

Rozmowy te nie są lekcjami filozofii. To często osobiste opowieści o tym jak przechodził przez życie konkretny człowiek - Zbigniew Mikołejko, ale podobne doświadczenia mogły stać się udziałem każdego z nas.

 

Paweł Goźliński, redaktor naczelny magazynu Książki:

Świat dziś rozbił się nam na kawałki, ale całe szczęście mamy profesora Zbigniewa Mikołejkę, który potrafi na powrót go posklejać i pokazać, co mają wspólnego sny, obrazy dawnych mistrzów, skandynawskie kryminały i Facebook z naszymi dzisiejszymi niepokojami, nadziejami i lękami. Mikołejko to specjalista od rozbrajania oczywistości, zadawania niewygodnych pytań zarówno w sprawach ziemi, jak i nieba (oraz piekła). Nie ma dziś takich wielu.

Zbigniew Mikołejko - Filozof i historyk religii, eseista. Profesor nadzwyczajny oraz kierownik Zakładu Badań nad Religią Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Wykładowca filozofii uczelni warszawskich. Promotor około stu dwudziestu licencjatów, kilkudziesięciu prac magisterskich, siedmiu doktorskich. Opublikował ponad 800 tekstów w 9 językach. Autor książek: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu; ?Kim jestem dla ciebie...?. Głosy i wersety umarłych pisarzy; Elementy filozofii; Mity tradycjonalizmu integralnego. Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawicy; Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma; Żywoty świętych poprawione; Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa; W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu; We władzy wisielca (w druku). Autor licznych artykułów naukowych i publicystycznych, esejów, wywiadów, recenzji publikowanych na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Członek Rady Programowej Festiwalu Nauki Polskiej oraz członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie.

Dorota Kowalska - Dziennikarka Polski The Times. Była paryską korespondentką Gazety Opolskiej, reporterką Super Expressu i Newsweeka. Autorka sylwetek polskich polityków w książce Gracze. Ich tajemnice oraz wywiadu rzeki z Krzysztofem Liedelem, ekspertem od terroryzmu, pracownikiem Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Oswoić strach. Rozmowa o dekadzie.

Przeczytaj fragment książki.

Książka do kupienia w kulturalnysklep.pl, Publio.pl

7 z 8

Marek Edelman. Życie. Po prostu

Jedyna biografia legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim

Od autorów:

Kiedyś zapytaliśmy Edelmana "Co zrobić, gdy w życiu jest ciężko?".

Odpowiedział: - Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą. (?) To jest jak w tej piosence: nie chodzi o to, aby iść do celu, chodzi o to, aby iść po słonecznej stronie. I trzeba mieć dużo zaufania do ludzi, do tych, z którymi idziesz tą samą drogą.

To jest zasadnicza rzecz. Jak nie masz zaufania, to znaczy - jesteś sam?

"Marek Edelman. Życie. Po prostu" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, autoryzowana biografia Marka Edelmana ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie.

19 kwietnia 2013 roku, w dniu 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim ukaże się drugie wydanie książki - poprawione i poszerzone o ekskluzywne materiały.

Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego, zostało uzupełnione m.in. o:

- sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta, prasy, którą drukował, redagował i kolportował Marek Edelman a w nich relacje z okupacji, porażające zeznania ocalałych z Zagłady i reportaże z getta, ujmująca publicystyka polityczna z okresu wybuchu wojny hitlerowsko-sowieckiej;

- opis ostatniego okresu życia Edelmana i dzieje jego spuścizny;

- zapis nieznanej, rozrachunkowej rozmowy dwóch bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej: Kazika Ratajzera i Marka Edelmana przeprowadzonej w blisko w 50 lat po wybuchu powstania w getcie

- obszerny, nowy wybór mało znanych fotografii;

- wydaną w kwietniu 1946 r. jednodniówkę "Za Waszą i Naszą Wolność" wydaną przez komitet Centralny Bundu z tekstami Edelmana

 

Witold Bereś (1960) - publicysta, producent filmowy i scenarzysta, dziś szef portalu Polska ma Sens. Pracował w Tygodniku Powszechnym, TVP1, Gazecie Wyborczej, przez lata związany z radiem RMF. Współprowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym m.in wywiadów-rzek z Czesławem Kiszczakiem, opowiadań ? Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota?, książki Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP. Producent takich filmów fabularnych jak Anioł w Krakowie, Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku, Wszystkie kobiety Mateusza czy dokumentalnych Goralenvolk, Tischner - życie w opowieściach czy Bartoszewski. Droga. Współtwórca Fundacji Świat ma Sens promującej pozytywne myślenie o Polsce i świecie.

Krzysztof Burnetko (1965) - dziennikarz prasowy i publicysta, z wykształcenia prawnik. Pracował w Tygodniku Powszechnym i w Polityce, z którą związany jest do dziś m.in jako autor popularnego bloga narciarskiego W śniegu i po śniegu. Współautor książki Wałęsa. Epoka. Ludzie.

Bereś i Burnetko współpracują jeszcze od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo "Promieniści" i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali m.in: wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem, książki: Kapuściński: nie ogarniam świata oraz Nasza_historia. 20 lat RP.pl, biografię Kazika Ratajzera Bohater z cienia czy ostatnio monografię Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945-99 (wspólnie z Joanną Podsadecką).

Równocześnie z książką Marek Edelman. Życie. Po prostu powstał ich film dokumentalny Dowódca Edelman w reżyserii Artura Więcka "Barona".

Książka dostępna od 19 kwietnia 2013  w salonach Empik, sieci Media Markt i Saturn, księgarniach i na kulturalnysklep.pl. Do nabycia również w formie e-booka na publio.pl

8 z 8

Błysk rewolweru

Nieznane wiersze, limeryki, epitafia, moskaliki oraz inne zabawy literackie z rysunkami i zdjęciami poetki.

"Eljanna siedział na sofce mocno zamyślona. I miała nad czem rozmyślać! Miała dwóch nażeczonych! Ewel oświadczył jej się wczoraj. Prawił jej takie kąplementy, których ona nie znosiła?".

Eljanna i jej dwóch "nażeczonych" to bohaterowie, uwaga!, romansu kryminalnego pt. ?Błysk rewolwru?, którego autorką jest Wisława Szymborska! Dzieło to ? najprawdopodobniej pierwsza proza przyszłej noblistki ? spoczywało na dnie szuflady razem z obfitym zbiorem innych zupełnie nieznanych skarbów: wierszyków, poematów, opowiadań, listów, limeryków, epitafiów, moskalików, lepiejów, adoraliów, rysunków, laurek, kolaży, karykatur oraz innych zabaw literackich. Odnalezione i uporządkowane przez Michała Rusinka, sekretarza poetki, opatrzone wstępem naukowym Bronisława Maja, złożyły się w książkę niezwykłą i zaskakującą.

Tom podzielony jest na cztery podporządkowane chronologii części: Juwenilia; Na Krupniczej, w szufladzie, na rybach; Utwory gatunkowe;

W Lubomierzu. Prezentuje utwory Wisławy Szymborskiej od pierwszych próbek pisma kreślonych przez kilkulatkę, poprzez utwory młodzieńcze aż po ostatnią niepublikowaną rymowankę.

fragment:

ANKIETA, czyli konkurs na wygłupianie się bliźnich

CO TO JEST CNOTA I W KIM WIDZISZ JEJ UOSOBIENIE?

Cnota jest to rzeczownik nieosobowy rodzaju żeńskiego, odmienia się w liczbie pojedynczej

i mnogiej tak, jak rzeczowniki: chata, rota itp.

Od słowa tego urabia język polski przymiotnikm ?cnotliwy? i przysłówek ?cnotliwie?.

Oba te słowa stopniują się normalnie. W sensie logicznym cnota nie ma żdanego znaczenia.

Nie wiadomo nawet kto, gdzie i kiedy ją wymyślił.

W literaturze i sztuce ma białą koszulę i tegoż koloru lilię trzyma w dłoni (zdarza się także, że ma wianek na głowie).

Książka do kupienia w kulturalnysklep.pl, Publio.pl

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy