Na sen składają się dwie odmienne części: faza NREM oraz faza REM. Obie fazy następują po sobie cyklicznie. Cykl powtarza się 4-5 razy w ciągu nocy, co około 90 minut. Tylko przejście wszystkich cykli gwarantuje, że sen będzie efektywny. Faza NREM trwa około 80 do 100 minut. Po niej, zaledwie na 5 do maksymalnie 30 minut, następuje kolejna faza snu – REM. To właśnie w tej fazie występują marzenia senne – powszechnie nazywane snami.

Badania nad marzeniami sennymi trwają od wieków, a teorii na temat ich powstania jest tyle, ilu badaczy. Sen to najbardziej fascynująca i owiana największą tajemnicą funkcja życiowa. Jedni twierdzą, że to, co śnimy, to efekt naszej podświadomości, dla innych to nic innego jak próba przełożenia na obrazy informacji zdobytych w ciągu całego dnia, a dla jeszcze innych to projekcja naszych najskrytszych marzeń. Według tej ostatniej teorii sny to głosy z naszej podświadomości, najcenniejsze podpowiedzi. Stąd od wieków podejmuje się ich interpretacji. Stworzono różnorodne, bazujące na różnych kulturach senniki, które mają być wskazówką do tego, jak tłumaczyć obrazy pojawiające się we śnie. Interpretacja snów nie jest jednak wcale taka oczywista. W snach każdy element ma znaczenie, w dodatku mało kiedy tylko jedno.

Jeśli przyśni Ci się….

WODA

Fot. materiały prasowe

Najlepszym przykładem jest woda. W zależności od tego, w jakim kontekście występuje, jaki ma kolor i jaką głębokość – oznacza zupełnie coś innego. Najlepszą wróżbą jest czysta woda. To zapowiedź pozytywnych chwil, oznaka, że wszystkie sprawy w życiu będą układać się po naszej myśli i to zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Jeśli śni nam się pływanie w czystej wodzie, oznacza to zbliżającą się beztroskę, a jeśli wpadamy do takiej wody – czeka nas nagłe szczęście.

PLAŻA

Spokój i odpoczynek zwiastuje też pojawiająca się we śnie plaża. Senniki mówią, że gdy zobaczymy ją w marzeniu sennym, powinniśmy to zinterpretować jako tęsknotę za odpoczynkiem lub łatwiejszym życiem. Jeśli we śnie wchodzimy na plażę, to oznaka nadchodzących chwil wytchnienia, relaksu, zakończenia ważnych zadań i możliwość czerpania korzyści z ich realizacji.

PLAŻA Z PALMAMI

A co jeśli na plaży rosną palmy? To nie tylko zapowiedź zbliżającego się odpoczynku, ale też zwiastun bogactwa i ogromu szczęścia. Niektóre senniki podpowiadają, że to też oznaka otrzymania spadku lub hojnego prezentu. Mało tego, może to być też wyrażenie potrzeby miłości i czułości ze strony partnera, a nawet zapowiedź dalekiej podróży.

CZEKOLADA

Fot. materiały prasowe

Co ciekawe, bardzo podobnie może być interpretowana pojawiająca się we śnie… czekolada. To także symbol szczęścia i dobrobytu, miłości oraz czekającej nagrody. To też zapowiedź dobrej passy w życiu, zdrowia i siły. Gdy we śnie delektujemy się zajadaną czekoladą, czekają nas przyjemne chwile, gdy otrzymujemy słodkości w prezencie – może to oznaczać, że polepszą się nasze relacje ze znajomymi.

A gdyby tak czekoladą oblane były… truskawki? To nie tylko smakowity sen, ale i ciekawy w interpretacji. Truskawki z jednej strony mogą być ostrzeżeniem przed pochopnymi decyzjami w sferze uczuciowej lub zwiastować namiętność w związku, z drugiej mogą oznaczać pomyślność zawodową – awans lub poprawę sytuacji materialnej. Dla osób samotnych wyśnione truskawki to oznaka spotkania drugiej połówki, dla zakochanych – zapowiedź pięknych chwil.

LODY

Fot. materiały prasowe

Latem powinniśmy dużo myśleć o lodach. Może nam się przyśnią. Dlaczego warto? To bardzo dobra wróżba. Senniki mówią, że gdy pojawią się we śnie, możemy żyć spokojnie – na horyzoncie nie ma żadnych problemów. Lody w marzeniu sennym zwiastują rychłe szczęście, nowe znajomości oraz relacje, które rzucą ciekawe spojrzenie na nasze dotychczasowe życie. Dobrze byłoby, gdybyśmy we śnie zajadali się lodami. Senniki głoszą, że jedzenie lodów oznacza zdrowie i przyjemną niespodziankę. Lody kojarzą się też z beztroską, czasami dzieciństwa, dlatego ich pojawienie się w marzeniu sennym można odczytywać jako zapowiedź pięknych chwil. Niektóre przekazy głoszą, że jedzenie lodów zwiastuje zmiany na lepsze. Dobrze jest też widzieć we śnie dzieci jedzące lody. To oznaka, że wśród naszych bliskich także panuje szczęście i nic nie zapowiada się, że może ono zostać przerwane. Któż nie życzyłby więc sobie takiego snu? Nic trudnego…

Podobno są sposoby na to, by wyśnić wszystko to, co tylko się chce. Wystarczy długo i często o tym myśleć. Latem okazji do myślenia o lodach akurat nie zabraknie. Z pomocą przychodzi E.Wedel. Czekoladowa marka w tym sezonie zaskakuje mrożonymi nowościami o smaku czekoladowym, waniliowym, karmelowym i truskawkowym. W tym sezonie powrócił też hit zeszłorocznego lata, czyli lody Ptasie Mleczko® w linii złożonej z trzech wariantów smakowych. Może się więc zdarzyć, że nie tylko lody, ale i białe obłoki pojawią się w naszym śnie. A to już podwójne szczęście. Białe obłoki to, według senników, zwiastun szczęścia i beztroski.

Świadome sny

Sny interpretować można na wiele sposobów, bazując nie tylko na sennikach, ale i na aktualnej sytuacji życiowej. Są osoby, które każdego ranka, gdy tylko wstają, zapisują to, co wyśniły, w dziennikach snów. Na tej podstawie próbują lepiej zrozumieć siebie samych, dodają sobie motywacji, stają się bardziej uważne na to, co je w życiu spotyka i pilnują, by wyśnione, najskrytsze marzenia, miały okazję zostać spełnione. Nie ma podobno osób, które nie śnią, są tylko takie, które swoich snów nie pamiętają. Aby przypomnieć sobie sen, wystarczy tuż po przebudzeniu spróbować wrócić do niego myślami. Warto, by dać szansę tym najbardziej ukrytym pragnieniom.

Źródła:

www.sennik.biz
www.horoskopy.gazeta.pl 
www.sennik-mistyczny.pl

embed