8 marca 2017 r. na poznańskim pl. Wolności zebrało się ok. 2 tys. ludzi. Manifestacja była częścią Międzynarodowego Strajku Kobiet, który odbywał się w 50 krajach.

Protestujący domagali się poszanowania praw kobiet, dochowywania standardów opieki okołoporodowej, swobodnego dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, in vitro i badań prenatalnych, edukacji seksualnej w szkołach, likwidacji lekarskiej klauzuli sumienia, wdrożenia konwencji antyprzemocowej i skutecznego ściągania alimentów. Choć na demonstracji był prezydent Jacek Jaśkowiak, nie przemawiał do tłumu. Głos zabrała jego żona Joanna. To wtedy powiedziała, że odkąd w Polsce panuje nam „dobra zmiana”, budzą się w niej różne uczucia: – Najpierw było to zdziwienie, później zaskoczenie, oburzenie, niedowierzanie, złość, wściekłość. I ostatecznie brakuje mi słów i [oddaje to] chyba tylko jedno mało cenzuralne: wkurw. Jestem wkurwiona.

Czy Joanna Jaśkowiak i Henryka Krzywonos zdawały sobie sprawę z tego, co robią i mówią? Czy wiedziały, że pociągną za sobą tysiące? Czy spodziewały się tego wszystkiego – dobrego i złego – co spotka je w przyszłości? Wreszcie: jak wtedy i teraz znajdują w sobie siłę na dźwiganie tego, co przynosi każdy kolejny dzień?

Porozmawiamy o pasjach kobiet

O to wszystko zapytamy obie panie podczas panelu o mocy kobiet, który już w sobotę za tydzień – 17 listopada. Tego dnia zapraszamy na spotkanie „Kobiety wiedzą, co robią” do Concordia Design w Poznaniu. Organizują je „Wysokie Obcasy” oraz „Gazeta Wyborcza Poznań”, wstęp jest wolny.

Porozmawiamy także o pasjach kobiet. Może to one są na co dzień źródłem naszej mocy? Bo jak to się dzieje, że Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku, ma siłę, by dzień w dzień pomagać chorym na nowotwory? Jakim cudem radzi sobie z tym, gdy niektórzy odchodzą już na zawsze? Albo to niezwykłe miejsce Poznania, w którym się spotkamy: czy Concordia Design powstałaby i była taka, jak jest dziś, gdyby nie pasja jej twórczyni Ewy Voelkel-Krokowicz?

Wśród naszych panelistek będą też m.in. Malina Prześluga, dramaturżka oraz autorka słynnego hymnu Chóru Czarownic, czy Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. równego traktowania. Wraz z prof. Bahą Kalinowską-Sufinowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego i Ewą Golik, HR manager w Volkswagen Poznań, będziemy się zastanawiać, jak to jest być kobietą w pracy i na rynku pracy. Czy to miejsca wciąż pełne różnic między kobietami i mężczyznami, czy też różnice te coraz bardziej się zacierają? I czy to prawda, że szefem przyszłości będzie raczej szefowa kobieta? No i wreszcie: skąd kobiety biorą siłę, by pracować często co najmniej tak intensywnie jak mężczyźni?

Na koniec tej pracowitej kobiecej soboty 17 listopada – monodram „Całe życie w dresach” Justyny Tomczak-Boczko. Poznańska naukowczyni i aktorka od kilku lat jest też mamą niepełnosprawnego Jeremiego. Jak myślicie: jak wyglądają jej poniedziałek, wtorek, środa...? I, kurczę, skąd ona dzień w dzień bierze siłę, by zmagać się z rzeczywistością?

Udział w spotkaniu „Kobiety wiedzą, co robią” jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować. Mamy też przygotowany specjalny kącik zabaw dla dzieci.

Partnerzy 'Kobiety wiedzą, co robią' Poznań 2018Partnerzy 'Kobiety wiedzą, co robią' Poznań 2018 Agora Grafika