Spotkanie "Kobiety wiedzą, co robią" rozpoczęły Joanna Mosiej-Sitek, wydawczyni "Wysokich Obcasów" i Katarzyna Owczarek, wydawczyni "Gazety Wyborczej Łódź". - Zanim rzucimy się do zbawiania świata, pomóżmy najpierw sobie. I pamiętajmy, żeby postępować zgodnie z zasadą: łącz i rządź, a nie jak często - dziel i rządź - mówiła Joanna Mosiej-Sitek, rozpoczynając serię paneli i warsztatów.

MARCIN STĘPIEŃ

Elżbieta Dzikowska: "chcieć to móc"

Konferencję "Kobiety wiedzą, co robią" otworzyło spotkanie z Elżbietą Dzikowską, podróżniczką i autorką książek, która nie szczędziła zabawnych anegdot ze swojego życia, potwierdzając dobitnie, że kobiety, jak chcą, to potrafią.

- Spałam gdzie popadło, jeździłam lokalnym transportem, ale wszystko, co chciałam, poznałam. Jak się chce, to się może - mówiła Dzikowska i opowiadała, jak prawie dostała lokomotywę, którą miała sprzedać, żeby zdobyć fundusze na jeden ze swoich projektów.

Wydarzenie 'Kobiety wiedzą co robią', panel pt. 'Osiędbanie' - jak zadbać o samą siebie, inne kobiety i cały świat?Wydarzenie 'Kobiety wiedzą co robią', panel pt. 'Osiędbanie' - jak zadbać o samą siebie, inne kobiety i cały świat? MARCIN STĘPIEŃ

Iwona Guzowska: "Miłość mnoży się wtedy, kiedy się nią dzieli"

"Kobiety wiedzą, co robią" rozpoczęło się od panelu poświęconego dbaniu o siebie, w którym wzięły udział Elżbieta Dzikowska, Lidia Popiel,fotografka, dziennikarka i była modelka, Iwona Guzowska, polityczka i mistrzyni świata w boksie, Grażyna Wolszczak, aktorka i ambasadorka Kliniki Tazbir i Marta Tazbir, właścicielka Kliniki Tazbir. Panel poprowadziła Aga Kozak, dziennikarka "Wysokich Obcasów" i "Wysokich Obcasów Extra" oraz dyrektorka programowa Instytutu Dobrego Życia.

Panie dyskutowały o oczekiwaniach, jakie przed kobietami stawia społeczeństwo. - Dbamy o wszystkich, a mamy problem, żeby pomyśleć o sobie - mówiła Iwona Guzowska. I dodała: - Miłość własna, o czystym podłożu, polega na tym, że się mnoży wtedy, kiedy się nią dzieli. Tak samo jest z szacunkiem. Najważniejsze jest odkrycie siebie i tego, jakie mam pragnienia.

Wtórowała jej Elżbieta Dzikowska: - Dbanie o siebie to też dbanie o dobre relacje z innymi. Nie wyobrażam sobie życia bez przyjaciół - mówiła.

Wydarzenie 'Kobiety wiedzą co robią', panel pt. 'Osiędbanie' - jak zadbać o samą siebie, inne kobiety i cały świat?Wydarzenie 'Kobiety wiedzą co robią', panel pt. 'Osiędbanie' - jak zadbać o samą siebie, inne kobiety i cały świat? MARCIN STĘPIEŃ

Panelistki rozmawiały także o najbardziej cielesnej formie dbania o siebie, czyli o zabiegach kosmetycznych. Marta Tazbir dowodziła, że czas spędzony u kosmetyczki to nie tylko zabieg, ale także moment, który kobieta ma dla siebie samej.

Wrzawę wzbudziła też dyskusja o żeńskich końcówkach wyrazów. - Bokserki to męskie gacie, ja jestem wojowniczką - oburzyła się Guzowska.

- Wszystkie co chwila wymyślamy sobie nowe zadania, nowe podniety. To napędza i daje energię niezbędną, żeby się nie rozklapcić - przekonywała Grażyna Wolszczak.

MARCIN STĘPIEŃ

Panie zgodziły się też, że partner może być dla kobiety wielkim wsparciem. O swoim mężu Bogusławie Lindzie opowiadała Lidia Popiel, której, jak zgodnie przyznano, niejedna Polka męża zazdrościła i wciąż zazdrości. Atmosferze zwierzeń poddała się też Elżbieta Dzikowska, która ze swadą opowiadała o Andrzeju Dzikowskim i Tonym Haliku.

Niezwykle osobistym doświadczeniem podzieliła się także Marta Tazbir, która opowiedziała, że gdy zmagała się z chorobą nowotworową to właśnie mąż był dla niej największym oparciem.

MARCIN STĘPIEŃ

- Każdy ma w sobie pierwiastek żeński i męski. Żyjmy w zgodzie ze sobą i ze wszystkimi. Ważne jest, żeby zachować własną wolność - przekonywała Lidia Popiel.

- Kobiety naprawdę wiedzą, co robią - wtórowała Guzowska.

Jak najlepiej o siebie zadbać? - Dbam o siebie złe zapominając, dobre pamiętając - powiedziała przy aplauzie publiczności Elżbieta Dzikowska.