Czym jest roller derby? Skąd wzięła się ich pasja do tej mało znanej w Polsce dyscypliny sportu oraz jak zacząć jeździć na wrotkach? Na te pytania odpowiadają Aneta Kaczmarek, Paulina Smolińska i Magda Podgórska z warszawskich drużyn roller derby.

Jak zaczęła się Wasza przygoda z wrotkami?

Paulina Smolińska: U mnie było to mocno spontaniczne – siostra bliźniaczka pewnego dnia, jakieś cztery lata temu przyszła i ni stąd ni zowąd rzuciła temat – załóżmy drużynę roller derby! Namówiła mnie - zaczęłyśmy od budowania drużyny, nie mając nigdy wrotek na nogach! Tak powstała pierwsza w Warszawie drużyna Warsaw Hellcats Roller Girls.

Magda Podgórska: Już jako dziecko jeździłam na wrotkach, a później z tego wyrosłam. Na przełomie 2014 i 2015 roku, gdy szukałam aktywności sportowych na zimę, zostałam zaciągnięta na Zimowy Narodowy do szkółki rolkowej. Rolek nie miałam, więc zabrałam swoje wrotki, które z sentymentu kupiłam kilka lat wcześniej. Okazało się, że jazda po gładkiej równej powierzchni jest jednak całkiem przyjemna i wcale nie taka trudna. Spotkałam ówczesnego trenera drużyny Worst Warsaw Derby Team, który udzielił mi wskazówek co do jazdy i od razu zaprosił na trening – nie miałam zielonego pojęcia, czym jest roller derby. Poszłam na trening drużynowy i zostałam.

Aneta Kaczmarek: Ja 4 lata temu przypadkiem znalazłam w mediach społecznościowych koncert Rockabilly, podczas którego jedna z drużyn świętowała swoją rocznicę i w opisie wydarzenia wspomniano o roller derby. Nie mogłam uwierzyć, że w Polsce istnieje dyscyplina sportu tak bardzo zdominowana przez kobiety. Postanowiłam do nich napisać, pamiętam jak drżała mi ręka, gdy wysyłałam pierwszą wiadomość. Bałam się, że już nie potrzebują zawodniczek do drużyny. Jednak się udało, weszłam do drużyny. Od czasu gdy dołączyłam do zespołu, minęły 4 lata niesamowitej przygody, która doprowadziła mnie do reprezentacji kraju.

Co to jest roller derby i na czym polega ten sport?

Magda: Roller derby to wrotkarski sport  zespołowy. Mecze rozgrywa się na owalnym torze. Trwają one około godziny, są podzielone na połowy, a każda połowa na krótkie maksymalnie 2-minutowe jamy (przejazdy). Drużyny wystawiają  po 5 zawodniczek i jedną jammerkę, która jako jedyna może zdobywać punkty za minięcie linią bioder przeciwniczek (łatwo ją rozpoznać po gwieździe na kasku) oraz 4 blokerki, które tworzą tzw. ściany i mają za zadanie uniemożliwić przejazd przeciwnej jammerce oraz pomóc swojej w "przebiciu się". Jest przy tym trochę przepychania, zdarzają się upadki, jednak zawodniczki zawsze jeżdżą w pełnym rynsztunku – mamy kaski, ochraniacze na nadgarstki, łokcie, kolana a nawet na zęby. Na torze jest wielu sędziów czuwających nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem meczu. Sport ten ma ściśle określone zasady i obecnie nie ma nic wspólnego z wrestlingiem, jak niektórzy sądzą. Za każde niewłaściwe zagranie czy faul zawodniczki lądują na ławce kar.

Jakie umiejętności są wymagane aby zacząć swoją przygodę w roller derby? Jakieś konkretne cechy charakteru są tutaj potrzebne?

Magda: Żadne nie są wymagane. Z niektórymi jest po prostu łatwiej zacząć. Na pewno pomocny jest dobry zmysł równowagi, spostrzegawczość. Samo trenowanie roller derby uczy jednak świadomości swojego ciała, poprawia kondycję i koncentrację. Jeżeli uważasz, że brakuje Ci pewności siebie i siły w codziennym życiu, to na torze łatwo można te cechy odnaleźć, stopniowo się ich uczyć. Roller derby ma tę moc.

Aneta: Najważniejsze są chęci i gotowość na poświęcenie czasu na treningi. Wszystko inne jest do nauczenia się. W tym sporcie kocham to, że nie ma jednego sposoby na to by go uprawiać. Każda z nas sama decyduje, które umiejętności chciałaby doskonalić lub  na której pozycji woli grać.

Paulina: Z autopsji powiem, że najważniejsze są chęci i energia! Samej jazdy na wrotkach możesz się nauczyć, siłę i odwagę poczujesz stając na torze ze swoją drużyną. Przepisem na sukces według mnie są systematyczność i poświęcenie drużynie. Roller Derby to sport zespołowy więc każda z nas to jakby element układanki, bez siebie nawzajem nie dałybyśmy rady. Girls power!

Co sprawia, ze osoby decydują się uprawiać roller derby ?

Aneta: do mnie przemawia przede wszystkim poczucia bycia w kobiecej wspólnocie i wzajemnym wspieraniu się. W naszej drużynie liczy się każdy głos i każda z nas ma możliwość realizacji poza  samym sportem,  ponieważ organizujemy wszystko same wg. zasady DIY. Przygotowywanie meczy, organizacja wyjazdów, zarządzenie mediami społecznościowymi drużyny czy zamawianie strojów. Dlatego niezbędna jest różnorodność jaką mamy w drużynie.

Wiemy już, że kobiety w roller derby są nie do pokonania, ale czy istnieją męskie drużyny?

Magda: Obecnie istnieje ponad 2000 amatorskich lig na całym świecie. Zaczęły też powstawać drużyny męskie i koedukacyjne, jednak póki co jest ich znacznie mniej. Może dlatego, że niektórzy mężczyźni wstydzą się (całkiem niesłusznie!) jeździć na wrotkach, uważają, że są one typowo babskie. W Polsce mamy obecnie około 10 drużyn kobiecych, 1 męską oraz powstałe niedawno drużyny narodowe – kobiecą i męską. Również w moim zespole trenują mężczyźni – rozgrywamy mecze w składzie żeńskim bądź koedukacyjnym.

Jak i gdzie najlepiej zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną?

Magda, Paulina i Aneta: Najlepiej zgłosić się do drużyny roller derby znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania – zawodniczki i zawodnicy na pewno chętnie wszystkiego nauczą, podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jeżeli drużyny w pobliżu nie ma – można ją założyć! Wszystkie drużyny w Polsce powstały na zasadzie samoorganizacji, wystarczyło skrzyknąć kilka dziewczyn, które marzyły o tym samym.

Nokia Poza sezonemNokia Poza sezonem materiały partnera

Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w roller derby zapraszamy na treningi.

W Warszawie do Hellcats Roller Girls oraz do Worst Warsaw Derby Team, szukajcie stron zespołów na facebooku.



 


CZYTAJ WIĘCEJ